Rwanda leží na obrovském zdroji energie
Jeho využívání by výrazně snížilo těžbu dřeva, protože nyní Rwanda získává 90 % energie spalováním dřeva a roční úbytek lesů je o čtyři procenta. Zároveň by se snížilo riziko výbuchu plynu, který by mohl zabít mnoho lidí žijících poblíž jezera Kivu. Podobná událost se totiž stala v roce 1986 v kamerunském jezeře Nyos, když jezero naráz vypustilo mrak oxidu uhličitého, pomalu se shromažďujícího pod vodou. Udusilo se více než tisíc lidí. Kvůli bezpečnosti je nyní plyn z jezera odváděn složitou soustavou potrubí.
Inženýři nyní chtějí také s pomocí potrubí odčerpávat metan z jezera Kivu, a poté jeho spalováním vyrábět elektrickou energii. Michel Halbwachs, vedoucí týmu inženýrů z Savojské univerzity ve francouzském Chambéry, kteří stojí za projektem potrubí z jezera Nyos, má ambiciózní plán, jak metan z jezera získávat. Navrhuje postavit 360 metrů dlouhou trubku vedoucí z prámu na hladině, kterou by pumpa nasávala vodu obsahující plyny ze dna.
Čím výše by voda stoupala, tím by klesal její tlak, a všechny tři druhy plynu by probublávaly z roztoku. Bubliny stoupají a vytahují vodu za sebou v procesu zvaném provzdušňování. Poté lze vypnout pumpu, protože už není nutná další energie na udržení vody tlačící se trubkou nahoru. Proto je systém levný a soběstačný.
Aby se oddělil metan, plyny musí probublat přes komoru sladké vody 20 metrů pod hladinou. V ní je takový tlak, že nežádoucí sirovodík a oxid uhličitý se znovu rozpustí do vody. Ze zkoušek vyplývá, že výstupní plyn je z 85 % čistý metan, což je podle inženýrů pro spalování více než dobré. Zároveň je nízké riziko vytvoření mraku oxidu uhličitého jako v Kamerunu, protože jezero Kivu je mnohem větší.
Rwandská vláda požádala Evropskou unii o příspěvek na financování Halbwachsova systému a počítá s jeho uvedením do provozu už koncem letošního roku. Ze začátku by systém měl být schopen zásobovat elektrárnu o výkonu jeden megawatt, ale zájemci z řad průmyslových skupin by chtěli expandovat až na 20 MW. To vše za předpokladu, že nevzniknou neshody o práva na metan s republikou Kongo, která s jezerem také hraničí.
Evropská komise na začátku února rozhodla poskytnout přes 6 milionů eur na pomoc střední Africe, konkrétně na projekty výzkumu a zachování druhové rozmanitosti živočichů v Gabunu a na správu tropických pralesů v povodí řeky Kongo. Podle tiskové zprávy Evropské komise jsou "lesy ve střední Africe rozhodující pro ekologickou i ekonomickou budoucnost regionu i celé planety. Mohou být výstižně popisovány jako ´zelené zlato´ a jsou základem jakékoli politiky udržitelného rozvoje."
reklama