https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rwe-nemecko-v-budoucnosti-zustane-dovozcem-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

RWE: Německo v budoucnosti zůstane dovozcem energie

18.1.2022 02:00 | ESSEN (ČTK)
"I v krásném zeleném světě zůstaneme zemí dovážející energii," řekl Krebber. "Jednoduše nemáme dostatek místa pro všechen ten zelený elektrický proud a zelený vodík, jež je potřeba vyrobit," dodal.
"I v krásném zeleném světě zůstaneme zemí dovážející energii," řekl Krebber. "Jednoduše nemáme dostatek místa pro všechen ten zelený elektrický proud a zelený vodík, jež je potřeba vyrobit," dodal.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německo bude muset i v budoucnu zůstat dovozcem energie, protože nemá dostatečný prostor pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Uvedl to podle agentury DPA šéf německé energetické společnosti RWE Markus Krebber na energetickém summitu, který uspořádal německý list Handelsblatt.
 

"I v krásném zeleném světě zůstaneme zemí dovážející energii," řekl Krebber. "Jednoduše nemáme dostatek místa pro všechen ten zelený elektrický proud a zelený vodík, jež je potřeba vyrobit," dodal.

V této souvislosti šéf RWE navrhl spolupráci s Nizozemskem a Dánskem v oblasti větrných elektráren na moři. Upozornil, že tyto země disponují stejně velkým pobřežím jako Německo, ale mají mnohem menší ekonomiky.

Krebber rovněž vyzval k výstavbě plynových elektráren v zájmu zabezpečení dodávek energie. "Jestliže má být uhlí do roku 2030 nahrazeno, musí se tento problém řešit nyní," prohlásil.

Německá vládní koalice chce do roku 2030 dosáhnout produkce energie z 80 procent z obnovitelných zdrojů. Do konce letošního roku hodlá ukončit výrobu jaderné energie a do roku 2030 by chtěla uzavřít také uhelné elektrárny.

Společnost RWE je největším producentem elektřiny v Německu. Firma na podzim oznámila, že hodlá do roku 2030 investovat 50 miliard eur (zhruba 1,2 bilionu Kč) do zvýšení svých kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (100)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.1.2022 05:11
Pan Marcus myslí hlavou a nechodí s ní v oblacích. Na tom pobřeží ta spolupráce je reálná.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.1.2022 05:59
Jsou to zelení prdlouši , absolutně mimo mísu. OZE nikdy nenahradí společností požadovanou energii ,spolehlivě však zničí poslední zbytky přírodní krajiny.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.1.2022 06:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 09:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přečtěte si ten krátký článeček a zamyslete se. Němčouři budou investovat do mořských farem bambilióny, i když budou na pobřeží Holandska nebo Belgie. Vsjo róvno. Tím si zajistí dost větrné energie, které sami dost těžko vyrobí. A je vidět zcela jasně, že to mají dobře spočítané, jak ostatně měli vždycky.
Odpovědět
VK

Václav Kain

18.1.2022 10:20 Reaguje na Pavel Hanzl
To je fakt.Souhlasím s vámi.Němci to vždycky měli dobře spočítané.Ale vždycky se jim to někde zadřelo a dopadli katastrofálně.Stejně dopadnou i tentokrát.Zkrátka němci vždycky za nějaký čas museli zplodit nějakou pohromu.Asi to mají v sobě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:19 Reaguje na Václav Kain
Hluboký omyl. Bavíme se o technice, ta se jim nikdy nikde nazadřela a jsou už přes sto let na technické špičce celého světa. A energetika je čistě technická záležitost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:21 Reaguje na Václav Kain
Ale 1. válku způsobil Srb? Princip zastřelením rakouského násleníka trůnu a tu druhou Stalin, který si z Hitlera udělal užitečného idiota.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

18.1.2022 11:35 Reaguje na Pavel Hanzl
PRvní světovou válku způsobila (slovy kapitána Černá Zmije) příliš velká snaha válkám zabránit.

místo toho aby se konflikty realizovali v malé všichni pěchovali Evropský papiňák dvou superbloků tak že všechny konflikty nakonec vybuchli najednou.

Co se týče druhé války - tu způsobilo jenom to že "Dohoda" potřebovala po první světové splatit dluhy které si nadělali na válčení u amerických bank. (které ještě navíc půjčovali i Rusku, což ovšem Sověti odmýtli zcela splácet)

Tudíž Francie zejména musela ždímat Německo na reparacích (Briti tolik ne, ti mohli pumpnout kolonie)

A němcecko, ti kteří si na válčení nic nepůjčovali mimo svých občanů, byly nasraní že jim stát válečné dluhopisy nesplácí, ale spláci něco do ameriky bankám...

nu a pak hitler snadno vyhrál volby.

Příčinou druhé světové byly doslova a do písneme dluhy z války předchozí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 12:01 Reaguje na Vaclav Sobr
Do značné míry pravdu máte, ale Stalin po VŘSR chtěl způsobit takovéto revoluce po celé Evropě, především v Německu (to byly ty republiky RAD). Jenže němečtí komunisti vše zdupali a Stalin velmi dobře odhadl, že Hitler je natolik velký idiot, že dokáže rozpoutat další válku. Tak ho všemožně podporoval a živil a když Hitler rozjebal a poničil celou Evropu, nachystal gigantickou invazní armádu a chtěl ji přejet komplet celou. Jenže Hitler to pochopil a předešel ho o asi 14 dní a celé mu to zmasakroval.

https://www.reflex.cz/clanek/historie/107867/80-let-od-utoku-nemcu-na-sssr-zahajenim-planu-barbarossa-se-sovetsky-svaz-ocitl-krok-nad-propasti.html
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 12:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Že jste na historii slabší, víme, ale odvaha ji vykládat vám nechybí, vždy ale nepodložené smyšlenky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 13:22 Reaguje na Milan Dostál
Přečtětě si ten odkaz od pana Šajtara. Tam je statistika a výsledek, příčinu dokládá Viktor Suvorov.
PROČ wermacht totálně zmasakroval x násobně silnější armádu a zajal přes tři milióny rudoarmějců vysvětluje až on. Zničit nepříteli asi 10 tisíc letadel je dost kumšt.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 13:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud máte dobře naplánováno, technologickou převahu v letedlech a naprosto nepřipraveného nepřítele, tak to asi zase takový problém nebude. za jak dolouho převálcovali Francii a to s tím počítala a byla přpravena. Čtěte raději ověřené zdroje, ne nejakého blázna.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 16:38 Reaguje na Milan Dostál
Nepřipravený nepřítel nemohl mít hned u hranic asi 13 tisíc letadel. K tomu desetitišíce tanků a děl a jiné techniky. A taky dost miliónů vojáků (celkové číslo neznám), protože Němci jich zajali asi 3.3 MILIÓNU!!
To tam byli všichni na večírku s balalajkou??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 16:46 Reaguje na Milan Dostál
V kotli u Oděsy wermacht totálně zmasakroval devátou armádu, která měla hodně přes milión chlapů. Co tam vůbec dělala a proč se nebyla schopna pořádně bránit??

Protože byla vycvičena a vyzbrojena čistě k útoku na Rumunská ropné pole, která byla pro Evropu klíčová.
A Němčour ji obešel zezadu a odřízl jí zásobovací cesty a ti šuldové často ani kanóny nestačili obrátit. Hlavně proto, že nedostali rozkaz z Kremlu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 16:50 Reaguje na Milan Dostál
Ta "nepřipravenost" je zase jen ruská demagogie, protože ta armáda byla ku.evsky dobře připravená i vyzbrojená. Ale jen k útoku na Evropu, bránit ji nikdo neučil.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.1.2022 17:01 Reaguje na Milan Dostál
Sovětské vedení i Stalin informace o plánovaném útoku měl. Přesuny vojsk byly patrné měsíce před útokem. Stalin měl převahu v letadlech i tancích. ... Ale Stalin zprávy od agentů ignoroval, takže rudá armáda byla útokem překvapena. A moc jí nepomohly ani Stalinovy čistky (většina vrchního velení byla zastřelena a nebo ,,ztracena,,).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 19:53 Reaguje na Petr Eliáš
Stalin prostě nevěřil ani den PO INVAZI!!!, že jeho přítel nejvěrnější ho mohl zradit a napadnout. I když ho zradit a napadnout plánoval sám.
Stalinovy čistky byly brutus, ale většinu generálů zavřel do gulagu a na tuhle akci je pustil a dal jim původní hodnosti.
Jenže tak gigantická armáda měla neskutečně kreténské velení, takže dopadla jak dopadla.

A naprostý paradox dějin je, že Hitler tímto zoufalým útokem prakticky zachránil Evropu před neskutečně krutou porážkou a genocidou od Rusů (kteří to měli natrénované na Ukrajině, v Polsku i doma). Když přitáhli v roce 45, byl to už jen vysílený odvárek.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 14:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy máte fakt dost.
Odpovědět
ms

19.1.2022 20:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Stačí se podívat na www.agora-energiewende.de a jejich agorameter. Pak uvidíte, že jsou dny, kdy jejich současná kapacita 137 GW dává něajkých 5 GW výkonu. No zatm to dopňuje uhlí, plyn a zbytková kapacita 4 GW jádra a samozřejmě import hlavně z Francie. Z ČR v něketrých dnech jede do Německa i kapacita Temelína.V roce 2021 zvýšili Němci výkonOZE o 6,7 GW a přesto podíl výroby elektřiny z OZE klesl meziročně o 4 %. Prostě když nefunguje tisíc větrníků, tak nefukuje třeba současných 40 GW ve VTE. Totéž platí o FVE. Když nulu (výkonu OZE v dané chvíli) násobíte třeba tisíckrát, tak máte zase nulu! Němci už mohou totiž myslet jen na jediné: na tvrdou regulaci spotřeby, jinak blackout a sbohem!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.1.2022 06:42
Nikdo jim v tom bránit nebude.
Ať platí třeba zlatem !
Ale my/ČR, jako výrobci elektrické energie, ji nesmíme mít stejně drahou, jako Němci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 09:30 Reaguje na smějící se bestie
Nebojte, bude dražší. Pokud se v tom budeme plácat jak doposud, budeme muset většinu nakupovat a to se prohneme určitě.
Odpovědět
VK

Václav Kain

18.1.2022 10:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět s vámi musím souhlasit.Ano prohneme se,ale jenom tehdy pokud budeme kupovat od němců
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:27 Reaguje na Václav Kain
Elektřina nemá národnost a je v Evropě zcela mezinárodní, chodí stále zprava doleva a ze severu na jih a naopak. Právě proto to funguje. Pokud my z toho vypadneme a přijdeme o miliardy za vývoz, který byl vždy vyšší než dovoz, tak nás budou sousedi zásobovat, ovšem nechají si to řádsky zaplatit. Hloupý psík netrtká....
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

18.1.2022 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
nebudou - sami totiž nebudou mít dost proudukce.

Momentálně mají dovoz energie v plánu všichni sousedi kolem nás široko daleko protože export (a to zejména v zimě) neplánuje praktikcy nikdo v Evropě.

na trhu nebude za co zaplatit :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:43 Reaguje na Vaclav Sobr
A všichni padnou na zadek a začnou bečet, jak naši ropáci. Voni sou fakt hlava.....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.1.2022 11:53 Reaguje na Pavel Hanzl
To je ovšem zcela reálná prognóza, že středoevropský region bude z pohledu výroby el. energie deficitní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 12:05 Reaguje na Jaroslav Studnička
To je možné, ale žádná konec svět to nebude. Přímořské státy budou mít přebytky i v zimě a hlavně nikdo neodstaví fosil dřív, než bude mít náhradu. Ani my ne, ale přes povolenky se nám to proklatě prodraží.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.1.2022 12:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Na levné přebytky zapomeňte. Nikdo nebude prodávat přebytky za nízkou cenu. Do budoucna to budou cpát do vlastní akumulace.
Ještě nedávno jste tvrdil, že cena povolenky cenu výrazně neovlivňuje...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 12:45 Reaguje na Jaroslav Studnička
Neovlivňuje tehdy, když je s fosilu minimum výkonu. Ještě loni byla občas cena na nule, v roce 20 zcela normálně.
A s mohutnými kapacitami, které se staví kždý rok, bude energie stále více. Samozřejmě pojedou akumulátory, ale zatím nic moc a z nich bude proud daleko dražší.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.1.2022 13:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Místo vaší mylné dojmologie si raději ověřte relevantní informace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2022 09:19 Reaguje na Jaroslav Studnička
Místo koblihy si pořiďte normální hlavu.
Odpovědět
DA

DAG

18.1.2022 07:41
Aby jsem nepřišli o pana Hanzla, až si to přečte. Z takového šoku by mohlo být ohroženo jeho zdraví.
Ale vážně. Celou dobu jsem nikde nezaznamenal relevantní výpočty jak moc OZE dokáží nahradit konvenční zdroje.
Bohužel zelená lobby z toho udělala politickou záležitost a na technickou stránku se nehledí.
Myslím, že boj proti změně klimatu je zásadní pro naši budoucnost a lhát si do kapsy jako Německá Eko - politická sféra je velmi nebezpečná hra.
Němci samotní se obrovsky prohřešují zavíráním jaderných elektráren. Zbytečně tím přispívají k zvyšování CO2 v atmosféře, protože musí pálit uhlí a plyn.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.1.2022 07:51 Reaguje na DAG
Loňské německé emise byly nejvyšší za posledních 15 let, a to prosím v době kdy se proinvestovaly bilióny € do OZE !!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 09:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
A čím to bylo, nevíte?
Odstavováním jádra, pokoronáčovou konjunkturou a především plynovým vydíráním z Ruska.
A situace pro rok 22?
Ekonomika zase zvolní, naběhnou zase nové, čisté zdroje a plyn bude kupován ze spolehlivějších zdrojů.
Zase se odstaví poslední járo (možná) takže ta celková bilance by měla být příznivější, ovšem přes 50% OZE jak v roce 20 se asi nedosáhne. Ale v roce třeba 25 by to mělo být už zcela normální a v roce 30 těch 80% reálných asi taky je.
Odpovědět
LS

Lukas Spitzer

18.1.2022 16:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Plyn nebude kupován, pokud vyhrajou šílenci s okamžitým koncem financování fosilních zdrojů (což plyn je).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 16:32 Reaguje na Lukas Spitzer
Šílenci se vykecávají na Ekolistu a do kšeftů s plynem kecat nemůžou. plyn bude Evropa kupovat tak dlouho, jak jej bude potřebovat. A to bude dlouho, jen nemusí být nutně z Ruska. Kde asi udělal Šachista Nejlepší asi tak chybu??
Odpovědět
VK

Václav Kain

18.1.2022 10:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ono to tomu brčálníkovi už hrabe.Německé emise byly způsobeny odstavováním nejčistčí energie z jádra.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:28 Reaguje na Václav Kain
Samozřejmě!! Protože museli zase rozvášnit odstavené uhláky, ani tohle nepochopíte???
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.1.2022 07:55 Reaguje na DAG
Naprostý souhlas. Jen se divím, že tamní politici nedovedli obhájit stávající bezpečný systém JE a podlehli "veřejnému mínění". Takový přístup (od stěny ke stěně) je na dvě věci. Nepřispívá to ničemu, ani ekologii, ani stabilnímu politickému prostředí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 09:42 Reaguje na Karel Zvářal
Bohužel, to protijaderné cítění je v Německu staré desítky let, po Černobylu se to rozjelo dost ve velkým a Fukušima to dorazila. Taky řeči soudruha Putina, že má v dostřelu svých raket z Kaliningradu prakticky všechny jaderné elektrárny v Německu.
A to se potkalo s bojem proti sodovkáči už v době, kdy bylo o jádru rozhodnuto. Takže se nedivím, že s tím má Němčour problémy.
Odpovědět
VK

Václav Kain

18.1.2022 10:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Strach z tsunami zastínil Merkel mozek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:30 Reaguje na Václav Kain
Německo je DEMOKRATICKÁ země a s odstavením jádra žádná Merkel nic společného nemá. To si rozhodli Němčouři - voliči. Apolitici tam plní přání voličů, prostě normálka.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

18.1.2022 11:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Co se toho týká - s moderními hypersonickými raketami co má rusko a čína jsou na dostřel všechny elektrárny na světě :D

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:46 Reaguje na Vaclav Sobr
Mají samozřejmě kulový, ale bavíme se o situaci před možná padesáti lety, kdy se ty německé protijaderné nálady vytvářely.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 09:21 Reaguje na DAG
Z pohledu EU je zavírání JE v Německu až tragédie, protože je vidět jak nefunguje myšlenka společné Evropy a budoucí federace už vůbec ne. Problém ČR je, že ani současná vláda přes všechny deklarace o jádru, o stavbě nerozhodne. Jediní reální stavitelé jsou dnes Rusové a Čínani. Francouzi jsou spíš ostuda. Pokud by to bylo jako v minulosti 80% stavby české firmy, tak někakých 200 miliard za blok není tak moc.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 09:49 Reaguje na Milan Dostál
přesně naopak. Bezjaderné Německo je jasným důkazem, že se tu nevytváří žádný eurosajuz, natož Německá čtvrtá říše a je jasně vidět, že si každý stát volí energetickou koncepci sám. Takle vláda o výstavbě JE rozhodne (nevidím jediný problém) a na světě je dost kvalitních firem, které to denně dokazují, mimo Čínu a Rusko.
A myslím si, že v Evropě se dá očekávat jaderný boom, my nesmíme zaváhat. Poláci to mají už jasné, ostatní na tom dělají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 09:52 Reaguje na Pavel Hanzl
A silně pochybuji, že v Evropě bude stavět Rosatom JEDINÝ BLOK, po zkušenosti z letoška si to všichni rozmyslí. A to ještě nedošlo na anexi Ukrajiny, pak to bude v dupě celý.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 11:44 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.osel.cz/12101-jaderna-energetika-v-roce-2021-jadro-v-taxonomii-eu.html
Konečně si to přečtěte. Z Ruska vám hrabe, jenom díky zaslepencům a fanatikům nepostavíme nic a svět nám v jaderné energetice uteče (nebo spíš utekl).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:49 Reaguje na Milan Dostál
Já jsem zastánce jádra a článek pana Wagnera znám, píše pořád to samé. Je do jádra fanatik, ale to nevadí.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 11:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Znáte, ale asi nechápete, jde o to co, kdo a kde se staví ve světě. Evropě beznadějně ujíždí vlak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 12:07 Reaguje na Milan Dostál
Nám určitě. Ale normálním zemím nikoliv. Pan Wagner vůbec nechápe, jak fungují OZE a zásadně je neuznává.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 12:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Co a kde ty "normální" země staví. Poláci se rozhodli pro westinghouse, který má se stavbou problém doma. Co se asi se bude dét v Polsku?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 12:37 Reaguje na Milan Dostál
Netuším. Ale je mi jasné, že to rozhdují lidé, kteří ví skutečně, jak na tom která firma je. Paní Drábová říká, že všichni jsou v podstatě srovnatelní a s vypadnutím Rusů a Číňanů se nic nemění.
Hyenizace a demagogie kolem Westinghouse u nás běží na plno, zcela normální stav.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 13:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Technologicky a projekčně možná, ale stavebně je to zoufalost
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 19:58 Reaguje na Milan Dostál
To bych nechal skutečně na lidech, kteří tomu rozumí. U nás jich máme dost a skutečně kvalitních.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.1.2022 12:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to se opět pletete.
Vy který nechápete elementární základy energetiky tu budete někoho soudit...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.1.2022 11:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejste vy tak trochu schizofrenik?
Vy, který jste tu na naší jadernou energetiku nakydal tolik hnoje? Slovo "jaderný mastodont" jste použil asi tisíckrát...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 12:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
Mastodont je stále žijící zvíře, ale já měl obavu, že v babišistánu budeme stavět JE tak dlouho, že z toho vznikne už jen archaický nesmysl. Ale dnes, s obrovským nástupem elektromobility a vůbec spotřeby elektřiny je silně pravděpodobné, že bude potřeba každý, i když předražený zdroj.
Jen idiot nemění názory, říkal největší tutan naší politické sféry.....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.1.2022 12:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Plány staré a nové vlády na výstavbu JE se ovšem nikterak nezměnili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 12:40 Reaguje na Jaroslav Studnička
Změnily a velmi podstaně. Babišovci to měli totálně na háku a první tendr zrušili a druhý odmítli vypsat, protože to měli na háku. Nejsou přece politici, tak co po nich chcete.
Teď se vyjasnilo, kdo do toho tendru půjde a bude vypsán asi už dost rychle.

Já se jen obávám určitých sil, které do toho můžou zase hodit vidle.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.1.2022 13:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět lžete...
Tendr na EDU je připravený.
Koncem 06/2021 byly rozeslány bezpečnostní dotazníky. Koncem 11/2021 potencionální nabízející odevzdali tyto dotazníky. Po vyhodnocení bezpečnostních rizik může být zaslaná zadávací dokumentace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 13:33 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vždy to přece píšu, konečně se vyřešila bezpečnost a tendr bude vypsán co nejdříve.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.1.2022 13:36 Reaguje na Pavel Hanzl
To ale připravila minulá vláda.
Tedy váš předchozí příspěvek je lživý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 13:44 Reaguje na Jaroslav Studnička
Minulá vláda vypráskal velkou část ruských agentů a vyhodila Rosatom z toho tendru. To byl snad její nejlepší krok a to jsem od těch mafošů nečekal.
Hlavně do toho vůbec nekecal babiš, není přece politik.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.1.2022 14:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase kličkujete jako zajíc na poli při honu.
Opakuji, váš prvotní příspěvek je lež.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.1.2022 13:24 Reaguje na Pavel Hanzl
"Mastodont (Mastodon) je rodové jméno vymřelých amerických chobotnatců, nazývaných také nepřesně americký mamut", vy popleto:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mastodont
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 13:35 Reaguje na Emil Novák
Á jé, píchání do hnid už zase jede. Možná jsem měl napsat elefant nebo Miloš Zeman.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.1.2022 14:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl tu stihl vyprodukovat už 34 příspěvků, tedy zhruba polovinu všech příspěvků v diskusi. Jako obvykle jedna blbost vedle druhé, samé dojmy ale fakta žádná. Upozornit na nesmysly, co tu šíří, se nesmí, protože to je prý "píchání do hnid".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 16:24 Reaguje na Emil Novák
Já mám v každém příspěvku nějaké sdělení a k tomu používám někdy nepřesné nástroje.
Vy nikdy nenapadnete tu myšlenku, ale ty detaily kolem.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.1.2022 16:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Koho si myslíte, že ty vaše pindy (pardon sdělení) zajímají? A k tomu nepoužíváte nepřesné nástroje, vy k tomu používáte své mylné dojmy nebo dokonce vyslovené lži.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 20:00 Reaguje na Emil Novák
Pořád na to někdo reaguje a jí mám povinnost odpovídat.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 18:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Zdělení jsou pořád dokola stejná proložená vyloženými nepravdami.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 20:02 Reaguje na Milan Dostál
A ty nepravdy mě nikdo nevyvrátí a když, tak zcela nesmyslnou cypovinou.
Pan Novák mě šikanuje za skutečné chyby, to uznávám, ale nemyslím si, že jsou podstatné.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 20:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste totiž člověk, který i když obepluje planetu, uvidí ji na vlastní oči z vesmíru, stejně bude tvrdit, že je placatá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 14:36 Reaguje na Milan Dostál
Vy máte v hlavě zakomponovaný "mužický gen", který vám celý svět otáží naopak.
Je to hezky vidět na Ukrajině, kdy Rusi tu agresi vykládají jako obrana a tak je to s nima (i s váma) se vším.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2022 08:08
Neměli bychom si moc brát příklad z Německa. Pokud se ekonomicky silné Německo rozhodlo energii dovážet, je to jeho věc. Nás stejný přístup může zničit a část našich obyvatel ekonomická nedostupnost elektřiny může třeba i zabít, nebo donutit k občanské válce. Musíme to řešit s rozmyslem, vyrobit maximum elektřiny doma a hlavně ji poskytnout lidem za dostupnou cenu.
Odpovědět
DA

DAG

18.1.2022 08:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Naprosto souhlasím, jestli Německo bude muset energii dovážet, tak naše jádro musí být totální vítěz. I když si Němci koupí energii v Dánsku nebo Nizozemí, tak minimálně Rakousko bude muset kupovat energii naši a nebojím se, že i to Německo by ji nebralo od nás.
Samozřejmě ji bude brát v době kdy bude drahá a peníze půjdou polostátnímu ČEZu, to je státu a ještě nám Němci blok či dva zaplatí. Musím se přiznat, že tato myšlenka se mi libí.
Nejdůležitější ovšem je, že konečně v Německu začínají přiznávat, že z OZE prostě dost energie mít nebudou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2022 08:56 Reaguje na DAG
Tam ale bude problém se soukromými akcionáři ČEZu, kteří určitě nebudou souhlasit s tím, aby se elektřina prodávala tuzemcům za nižší ceny než tržní. Nevím, jak to vyřešit, aby z toho nebyly soudy.
Odpovědět
DA

DAG

18.1.2022 09:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak to jsem si ani nemyslel, že by elektřina by byla pro tuzemce levnější. Ale peníze ve státní kase se hodí. Nebo by každý občan mohl být akcionář čezu :)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.1.2022 13:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ano, kdyby se ČEZ nezprivatizoval tak, jak se stalo, a stát si v něm podržel hlavní slovo, tak by se u nás elektřina prodávala za nižší ceny než za stávající vysoké tržní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 13:40 Reaguje na Majka Kletečková
ČEZ je v více než poloviny státní a ten tam má hlavní slovo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 09:58 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hlavně lidem maximálně pomoci, aby si elekřinu vyráběli sami. Nejen doma, ale i ve firmách. Potom by ten zbytek pořídit z jaderek a velkých fve parků z větru a dojíždějícího plynu (nebo i uhlí) by neměl být problém.
Odpovědět
VK

Václav Kain

18.1.2022 10:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Otevřete si obchod s liščími ocasy a ebonitovými tyčemi.Vyděláte majlant.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:31 Reaguje na Václav Kain
Odhaduji, že jeden fv panel vydá za tisícovku liščích ocasů, vy ne?
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

18.1.2022 11:39 Reaguje na Pavel Hanzl
v létě jo, v zimě ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:50 Reaguje na Vaclav Sobr
Když se dívám z okna, i v zimě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2022 10:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Umíte ještě počítat? Při milionu subjektů žádajících o dotaci ve výši sto tisíc na fotovoltaiku dojdete k astronomické částce, za kterou můžete postavit několik JE, které nebudou ještě navíc jako soláry potřebovat zálohy od baterií po náhradní zdroje. Chce si to pouze vzít tužku a papír a zapojit šedé buňky mozkové, což bych ale v
zelených mozcích hledal zbytečně. A komupak ty penízky vzít,
aby je bylo možno rozdat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 11:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Nehovořím o dotacích, ale především o legislativě a organizaci. To je odstranění byrokracie a hlavně nesmyslných čezáckých šikanů, o možnosti odkupu letních přetoků atd. atd. to erár nemusí stát ani vorla a bude to pro stavitele vždy výhodné.
K tomu nevybírat DPH za panely, měniče a baterie, což je položka pro stýt minimální.

A soustředit se na velké parky, větráky a hlavně jádro a přenesovou síť. Bude to stát bambilión, ale při rozumném postutu se to zvládnout dá.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2022 12:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Podívejme se na to z praktického hlediska - pokud by celá republika chtěla přejít na soláry, nebude dost výrobních a servisních kapacit, které to provedou. Navíc i ty soláry časem zastarávají, což bude znamenat velké množství odpadních plastů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 13:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Na soláry se bude přecházet několik desetiletí a lidé si vždy svoje systémy dokázali ošetřit. Recyklace fv panelů je otázka dneška, v podstatě se dají zrecyklovat úplně, jenom JEŠTĚ nejsou ty kapacity. Když zaváděli páru, taky nebyla železnice ihned všude.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2022 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Možná by jste si měl zjistit co přináší za problémy mít obrovské množství malinkých samostastných zdrojů, nehledě na pořizovací náklady. Vám, ale něco vysvětlovat je marné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 12:28 Reaguje na Milan Dostál
Já bych se zeptal radši tam, kde to už dávno funguje. A ty náklady si platí uživatel, který si proud spotřebuje sám a tím odlehčuje přenosovou síť.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

18.1.2022 14:15 Reaguje na Pavel Hanzl
jenomže ta síť musí stejně tak jako tak existovat a její náklady jsou prakticky stejné bez ohledu na to že si to spotřebitel spotřebuje sám... i pokud na dráty musí spoléhat jen 1 měsíc v roce musí stejně paltit jejich existenci a údržbu po celých 12 měsíců.

Nemluvě o tom že bude muset stejně tak zaplatit existenci zdrojů které budou muset být udržované celý rok bez ohledu na to že 11 měsíců nepojedou.

celá ekonomická návratnost bude v ceně toho 12. měsíce... zadarmo to nikdo nepostaví.

Nikde na světě nedokázala decentralizovaná výroba snížit náklady na distribuční síť... většinou distribuce zdražila víc než kolik průměrnému spotřebiteli "zlevnil" silový proud.

decentralizace z tohohle pohledu absolutně nic neušetří a zatím spíše všem prodělává.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

18.1.2022 14:17 Reaguje na Vaclav Sobr
krom toho u hromady malých decentralizovaných zdrojů bude ta síť muset být výrazně nahuštěna (dlouhé liniové stavby velmi neekologické)

tudíž se jí bude muset hodně přistavět.
To se nedaří moc ani Němcům.

Co by pomohlo je úplný zákaz prodeje lokální nadvýroby s tím že si každý musí zařídit lokální akumulaci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 16:22 Reaguje na Vaclav Sobr
S vývojem akumulací budou přibývat ostrovy, čehož se čezáci bojí jak čert kříže.
Tím pádem ze soustavy vypadnou. Samozřejmě ještě dost dlouho bude potřeba síť na zimní měsíce, ale to může být klidně proud dvakrát (třikrát) dražší to se pořád vyrentuje. Ale cílový stav je hafo ostrovů a centrální síť na jádru a velkých OZE.
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.1.2022 09:25
Němci mají na rozdíl od Čechů krásný zelený svět vybudovaný, byli pilní. "Zelené" zdroje z J. Ameriky, z Ukrajiny, z Ruska, Francie, ČR, severu... Nevidí v tom problém.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 09:53 Reaguje na Jarka O.
Leda kulový. Fučí tam prakticky pořád severozápad, takže to mají z Islandu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.1.2022 16:26
Důsledky energetické krize ve Velké Británii

Znepokojivý výzkum ukazuje, že rodiny možná budou muset utratit až 54 % svého příjmu za účty za energii...

Nízkopříjmové domácnosti budou muset po dubnovém růstu cen utratit dalších 18 % svých příjmů za účty na energie.

A sociálně slabé domácnosti s nízkými příjmy vydají neskutečných 54 % svých příjmů – což je nárůst o 21 procentních bodů od roku 2019/20.

Očekává se, že rodiče samoživitelé a páry bez dětí utratí přibližně čtvrtinu svých příjmů na náklady za plyn a elektřinu.

Mezitím britská vláda zvažuje znárodnění části energetických společností ,které prodávají energie domácnostem.
--------------------------------------------------------
výňatky z britského tisku - snad se i největším zabedněncům pomalu rozsvěcuje v hlavě, kam s OZE kráčíme ...
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

19.1.2022 08:11
Nemotejte do toho politiku. Obyčejný selský rozum ( alespoň mě ) říká, že za současného poznání lidstva bez klasických zdrojů elektrické energie, myslím tím atomové a tepelné ( je úplně jedno čím se v nich topí ) elektrárny se nedá existovat. Až mi někdo vysvětlí, čím budu v noci svítit, když nebude foukat vítr, tak tyhle fantasmagorie o tom, že energie se dá zajistit pouze z obnovitelných zdrojů , budu brát vážně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2022 10:06 Reaguje na Václav Hellebrand
Obyčejný selský rozum má taky své limity, ale akumulátor by pochopit mohl. Možná i pojem "záložní zdroj".
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist