https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-mohou-po-pul-roce-lovit-drave-ryby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři mohou po půl roce lovit dravé ryby

21.6.2021 00:20 | PRAHA (ČTK)
Nejčastěji se budou rybáři snažit ulovit štiku, candáta, sumce nebo okouna - překvapit je ale může i ostražitý bolen, nebo při lovu na rybku tajemný úhoř.
Nejčastěji se budou rybáři snažit ulovit štiku, candáta, sumce nebo okouna - překvapit je ale může i ostražitý bolen, nebo při lovu na rybku tajemný úhoř.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Od poloviny června nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční pauze. Loví se přívlačí nebo na nastražené rybky, sdělil ČTK mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica. Nejčastěji se podle něj budou snažit ulovit štiku, candáta, sumce nebo okouna - překvapit je ale může i ostražitý bolen, nebo při lovu na rybku tajemný úhoř.

 

"Ne vždy si rybář může uloveného dravce ponechat - každý rybí druh má zákonem stanovenou minimální lovnou míru, omezen je i denní úlovek," uvedl mluvčí. Svaz podle něj každoročně vydá více než 225 000 mimopstruhových povolenek k lovu, rybáři pak můžou lovit na necelé tisícovce revírů. "I přes to, že rybáři čím dál více ryb po ulovení pouští zpět, jsou statistiky úlovků úctyhodné - v uplynulém roce si rybáři ponechali více než 53 000 candátů, 50 000 štik a takřka 10 000 sumců. Velká část lovených ryb je do revírů Českým rybářským svazem vysazována - rybáři si následně v úlovcích ponechávají oproti celkově vysazenému množství pouze zlomek vysazených ryb. V roce 2020 bylo například vysazeno 896 000 candátů, 590 000 štik a 42 000 sumců," popsal.

Svaz vysazuje násobně větší množství ryb, jsou většinou v menších velikostech, než je stanovená lovní míra, musí tedy ještě dorůst, aby si je rybáři mohli ponechat. Část z nich sežerou jiní predátoři, buď také ryby, nebo vydry, či kormoráni. "Dravci jsou zejména v posledních letech s velkou oblibou loveni na umělé nástrahy - zejména metodou přívlače, kdy rybář používá gumové nebo kovové nástrahy, kterým pohybem prutu dává život a snaží se přesvědčit dravce k záběru. Druhou metodou je využití nástrah přírodních - nejčastěji drobné rybky nebo jejich částí," uzavřel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

21.6.2021 05:14
Proč tento článek?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.6.2021 05:15 Reaguje na Katka Pazderů
A proč ne ?
Odpovědět
RT

Richard Toman

21.6.2021 07:22 Reaguje na Katka Pazderů
Mate pravdu, ale treba veci, hodici se sem vice, napr.aktualni deni kolem vlku na severozapade Italie, se sem ani nedostanou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.6.2021 07:32 Reaguje na Richard Toman
Informace o tom, že jinde se smí tato zvěř normálně lovit, se sem nedostane, protože by to narušilo mantru ekoteroristů o nedotknutelnosti tohoto druhu. A pokud byste zmínil, že v Idahu se letos v dubnu rozhodli snížit vlčí populaci o 90%, aktivisti by Vás nejspíše upálii.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist