https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-v-plzenskem-kraji-vysazovali-do-rek-male-uhore-dostali-jich-60-kilogramu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři v Plzeňském kraji vysazovali do řek malé úhoře, dostali jich 60 kilogramů

31.3.2023 15:18 (ČTK)
Úhoř se vytírá jen v moři a následně migruje do ústí velkých řek, kde je loví specializované firmy, které je prodávají zpátky do Evropy. ČR je trvale odkázána na dovoz úhořů, přirozenou cestou se do země nedostanou.
Úhoř se vytírá jen v moři a následně migruje do ústí velkých řek, kde je loví specializované firmy, které je prodávají zpátky do Evropy. ČR je trvale odkázána na dovoz úhořů, přirozenou cestou se do země nedostanou.
Foto | Viridiflavus / Wikimedia Commons
Rybáři v Plzeňském kraji dnes vysazovali do řek zhruba osmicentimetrové úhoře. Dostali jich z Francie 60 kilogramů, asi 180 000 kusů. Ryby putovaly do povolených revírů na řekách Mže, Úhlava, Úslava, Radbuza a Berounka. S dotací Evropské unie je tam vysadily místní organizace západočeského Českého rybářského svazu (ČRS), pověřené hospodařením na revírech, řekl ČTK hospodář ČRS v Plzni Petr Dimitrov.
 

"Jde o úhoře říční, vytírají se v Sargasovém moři, jsou staří jeden až tři roky. Úhoříci půjdou na revíry na řekách Mže, Úhlava, Úslava, Radbuza a Berounka, jenom do řek a od přehrady po proudu," řekl Dimitrov. Třeba na revír Radbuza pod Borskou přehradou v Plzni jich rybáři dostali 9000. "Měli by přežít, ale návratnost je velmi malá," doplnil hospodář ČRS. Ročně uloví členové v západočeském územním svazu zhruba 2000 úhořů.

"Většina úhořů, když dosáhne dospělosti, tak se snaží většinou v září nebo říjnu migrovat zpět do moře, aby se tam mohli vytřít. Ale bohužel je většinou zahubí turbíny malých vodních elektráren," řekl. Místa vysazování rybáři každý rok střídají, dávají si pozor i na výskyt dravých ryb a nesmí tam být podle jednatele ČRS Martina Bílého žádné migrační bariéry jako elektrárny, jezy a přehrady.

ČRS vysazuje úhoře pravidelně desítky let, v posledních letech k tomu využívá dotace z EU, které rozděluje ministerstvo zemědělství. Kilogram úhořů stojí okolo 11 000 Kč. Do regionu by měla letos ještě přijít jedna várka dotovaného úhoře z Holandska vykrmeného do velikosti kolem 20 centimetrů a půjde do stejných revírů. "Nesmí se vysadit jinam. Kontroly se dnes také jely podívat, kam je vysadíme," řekl předseda ČRS Jan Štípek.

Západočeský ČRS kupuje vykrmené úhoře i ze svého a tyto ryby míří do oblastí, kde se s dotací nemůžou vysazovat, jako jsou propadliny a rybníky v Karlovarském i Plzeňském kraji. Za rok za ně svaz vydá až 550 000 Kč.

Úhoř se vytírá jen v moři a následně migruje do ústí velkých řek, kde je loví specializované firmy, které je prodávají zpátky do Evropy. ČR je trvale odkázána na dovoz úhořů, přirozenou cestou se do země nedostanou. "Produkční rybáři dnes úhoře nevysazují vůbec. Vysazuje je jenom svaz," řekl.

Podle Dimitrova budou mít úhoři na podzim délku asi 38 centimetrů. "Pro rybáře je to atraktivní druh ryby," řekl.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

31.3.2023 18:50
Chvályhodná činnost/práce, jenom tomu chybí i plán B - snižování počtu predátorů a nejenom v tomto regionu !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

31.3.2023 19:10
Sportovní rybáři vysazují uměle tato úhoří děcka jen proto, aby je pak mohli pro zábavu lovit, nebo mají neulovení dospělí úhoři šanci se sami dostat zpět do moře?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.3.2023 19:20 Reaguje na Majka Kletečková
... přirozenou cestou se do země nedostanou (ani zpět). "Vše pro rodinu".
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.4.2023 10:59 Reaguje na Majka Kletečková
Můžete mi vysvětlit co je špatného na tom, že rybáři loví ryby a
myslivci zvěř? To mohou pouze zvířecí predátoři ? Lidé byli vždy
lovci a nikoliv pouze sběrači kořínků a plodů. Pouze totálně ujetí
lidé lov odsuzují, protože si neuvědomují, že lidé jsou geneticky všežravci a nikoliv býložravci.
Odpovědět
RT

Richard Toman

1.4.2023 20:47 Reaguje na Majka Kletečková
Někdo zase nechápe, proč se sype tolik peněz např.do ochrany vlků, když v našich podmínkách bude jejich vliv na stav zvěře marginální a přinesou víc problémů než užitku. Kvůli tomu, aby mohli ochránci sbírat vlčí hovna?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist