https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-z-pardubicka-musi-zlikvidovat-chov-ve-trech-rybnicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři z Pardubicka musí zlikvidovat chov ve třech rybnících

2.9.2020 00:38 | SOPŘEČ (ČTK)
Veterinární správa bude v roce 2022 přehodnocovat nebezpečné rybí nákazy a je dost možné, že z nich herpes virus, který napadá kapry a koi kapry, vyřadí. "Na rybnících obvykle uhyne deset až 20 procent obsádky. Bylo by pak ponecháno na rybářích, aby si s nákazou poradili sami. Ale samozřejmě za případné ztráty už nás nebude stát kompenzovat," řekl Vondrka.
Veterinární správa bude v roce 2022 přehodnocovat nebezpečné rybí nákazy a je dost možné, že z nich herpes virus, který napadá kapry a koi kapry, vyřadí. "Na rybnících obvykle uhyne deset až 20 procent obsádky. Bylo by pak ponecháno na rybářích, aby si s nákazou poradili sami. Ale samozřejmě za případné ztráty už nás nebude stát kompenzovat," řekl Vondrka.
Licence | Volné dílo (public domain)
Společnost Rybniční hospodářství začala s výlovem Sopřečského rybníka na Pardubicku, ve kterém se u ryb prokázala nákaza herpes virem. Stejně bude muset firma postupovat u rybníků Újezdský a Bohumilečský u Sezemic na Pardubicku, kde je nákaza také. ČTK to řekl majitel společnosti Adolf Vondrka.
 

"Máme zhruba polovinu obsádky slovenou. Výlov skončíme nejspíš ve čtvrtek. Je to velký rybník, má 90 hektarů," uvedl. Bohumilečský rybník pak rybáři vyloví kolem 20. září a Újezdský kolem 30. září. Rybníky firma právě vypouští. Chová v nich rybí násady, je v nich asi kolem 50 tun ryb, řekl Vondrka. "Došetřovali jsme přesuny ryb, které souvisely se Sopřečským rybníkem, a zjistili další nákazu. Ryby tam musí být vylovené do 15. října," uvedl krajský veterinář Radek Axmann.

Vylovené ryby ze Sopřečského rybníka většinou nemají příznaky nemoci. Někdy se nemusí projevit měsíce i roky. Některé kusy mají na žábrách lehce bělavý povlak, nebo náznaky, že prodělaly nekrózu žaber a zhojila se jim," řekl Vondrka. "Je vidět, že nemocí prošly. Úplně v pořádku nejsou, ale je pravděpodobné, že kdyby byly nechané v izolaci, dozvuky příznaků by zmizely zcela," dodal.

Podle Vondrky bude veterinární správa v roce 2022 přehodnocovat nebezpečné rybí nákazy a je dost možné, že z nich herpes virus, který napadá kapry a koi kapry, vyřadí. "Na rybnících obvykle uhyne deset až 20 procent obsádky. Bylo by pak ponecháno na rybářích, aby si s nákazou poradili sami. Ale samozřejmě za případné ztráty už nás nebude stát kompenzovat," řekl Vondrka.

"Herpes virus byl u ryb indentifikován a popsán zhruba před 15 let, v rybí populaci existuje patrně déle," uvedl krajský veterinář Axmann. Herpes virus je vysoce nakažlivý. Nákaza se mechanicky může přenést například z vodních ptáků nebo rybářského náčiní. Patogeny se do Sopřečského rybníka mohly dostat při povodních. Tři rybníky na Pardubicku po výlovu ještě čeká dezinfekce vápnem, minimálně šest týdnů pak musí zůstat ladem.

Vylovené ryby se po roztřídění dávají do speciálních kontejnerů, v kterých je voda bez kyslíku. Následně uhynou. Mrtvé ryby pak likvidují kafilérie. Herpes virus není přenosný na člověka, a podle veterinárního zákona mohou rybáři ryby bez příznaků prodat zákazníkovi nebo rybí zpracovně. Většinou to ale nedělají. "Taková zpracovna je v České republice jenom jedna. Je v Klatovech, což je daleko," řekl Vondrka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

2.9.2020 06:38
Trošku více detailů: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/zdravi-ryb/sledovane-nakazy-ryb/
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

2.9.2020 07:04
Ani továrna na dřevo ani továrna na kapry není udržitelná....
Odpovědět
va

vaber

2.9.2020 08:55
nemocné je vše, celá příroda,nemocní jsou a vymírají živočichové i rostliny,
někde je něco špatně
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.9.2020 10:16
Podle poznámky na konci článku Herpes virus není přenosný na člověka. Proč tam nenapíší, o jaký druh Herpes viru se jedná?
Lidská populace u nás je promořena virem Herpes simplex. Ten by pro změnu nemusel být přenosný na ryby (nevím, ale doufám).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.9.2020 10:16
Smutné, další ze zavlečených nemocí spojených s koi kapry. Likvidace celé
obsádky při procentuálním úhynu 10-20 % je sporná, když navíc potenciálně
nakažená drobotina a voda odtéká do vodoteče pod rybníky. V řece to nevadí?
Likvidaci z 8O% zdravých ryb v kafilérii považuji za plýtvání a pokud vím,
tak onemocnění není pro člověka a zvířata nebezpečné. Mohly by se využít
ke zkrmení rybožravými zvířaty v ZOO či na zpracování do krmných granulí. Snad se časem přehodnotí veterinární předpisy, neboť může dojít brzo k tomu, že kapr bude dražší než losos z volného moře.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist