Ryby, plazi a ptáci se slunce bát nemusí, mají gen pro výrobu "krému proti slunci"
Vědci z Oregonské státní univerzity zjistili, že řada ryb, obojživelníků, plazů a ptáků produkují látku zvanou gadusol. Ta kromě jiných vlastností poskytuje zvířatům ochranu proti ultrafialovému záření a spálení od slunečních paprsků.
„Lidé a savci obecně tuto schopnost nemají, ale celá řada jiných živočišných druhů ano,“ říká Taifo Mahmud z Oregonské státní univerzity.
Ještě donedávna se mělo za to, že gadusol je čistě rostlinného původu a živočichové jej získávají spolu s potravou. Nyní se ví, že některé živočišné druhy mají gen pro jeho produkci. Gen, který poskytuje schopnost produkovat gadusol, je pozoruhodně podobný genu, který byl nalezen v řasách. Podle vědců zřejmě v prehistorických dobách došlo k přírodnímu genetickému inženýrství a tato cenná vlastnost „přeskočila“ na některé obratlovce.
„To, že schopnost produkovat gadusol byla nalezena u tolika živočišných druhů ukazuje, že z pohledu evoluce jde o vlastnost důležitou,“ říká Mahmud. „Víme, že poskytuje ochranu před UV-B zářením a vůbec je dobrou ochranou před slunečním zářením. Plní ale i další role jako antioxidant, pomáhá zvládat stres a napomáhá embryonálnímu vývoji.“
Podle vědců je možné gadusol vyrábět ve velkém i pro potřeby lidí, jako nejlepší zdroj by mohlo být obyčejné droždí. Časem by se tato látka mohla stát součástí běžných krémů proti slunci.
reklama