Rychlebské hory mapuje nová kniha, navazuje na titul Fenomén Praděd
Rychlebské hory inspirovaly Pavla Macháčka, který se věnuje regionálním dějinám, čistou přírodou nebo historickými památkami, jež tyto odlehlejší hory nabízejí. Nacházejí se zde lázně založené proslulým otcem vodoléčby Vincenzem Priessnitzem. "Kniha s podtitulem Vše, co potřebujete vědět o nedotčené perle Sudet, nabízí nejen zajímavosti z historie pohoří, ale také tipy na pěší výlety či bikerské stezky," uvedla Karasová.
Autor, který má na svém kontě publikace přibližující proměnu osídlení Jesenicka po druhé světové válce v edici Zmizelé Jesenicko a jako autor či spoluautor se podílel na několika knihách o historickém vývoji jednotlivých obcí jesenického okresu, v knize zmiňuje řadu zajímavostí včetně nejvyššího vrcholu hor Smrku (1127 m n. m.), kde se setkávají historické hranice Moravy, Slezska a Kladska. "Překrásné krápníkové jeskyně Na Pomezí jsou vstupní branou do severní části hor. Cesta podél hřebene přes Žulovou, kde věž původního hradu tvoří zvonici kostela, zavede návštěvníky do Javorníku se zámkem vratislavských biskupů, úchvatnou Tančírnou v Račím údolí nebo rozhlednou na Borůvkové hoře," doplnil autor knihy.
Titul volně navazuje na knihu Fenomén Praděd, kterou v únoru vydal jeho kolega z jesenického muzea Matěj Matela. Čtenářům v ní přináší zajímavosti nejen o nejvyšší moravskoslezské hoře, ale i o životě kolem ní. Fenomén Rychlebské hory navazuje rovněž na titul Fenomén Lysá hora od Pavly Zemaníkové, ve které čtenářům autorka předkládá řadu informací o historii a současnosti tamních chat, o turistických trasách, o místní fauně i flóře, osobnostech či o místním dění. Nechybějí ani ukázky lidové slovesnosti, místního nářečí, dobové i aktuální fotografie.
reklama