S projektováním chytrých měst má zkušenost 12 procent českých projektových firem
Cílem smart cities je vytvořit efektivnější, udržitelnější a pohodlnější životní prostředí pro obyvatele měst. Zahrnuje různé aspekty, jako jsou energetická účinnost, mobilita, infrastruktura, správa zdrojů či služby občanům. Toho se chytrá města snaží dosáhnout kombinací udržitelných prostředků a nejmodernějších technologií sloužících k fungování v digitálním prostředí či sběru dat.
"Inovace v konceptu chytrých měst výrazně usnadňují každodenní život lidí a podporují místní ekonomiku. Lidé můžou čím dál víc pracovat z domova, firmy si zakládají satelitní pobočky mimo velká města. V zahraničí se osvědčily třeba mobilní ordinace. Předpokladem je dobré pokrytí vysokorychlostním internetem a podporujeme také projekty, které 5G sítě využívají," uvedl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Z Národního plánu obnovy na ně ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo 610 milionů korun. Evropské peníze získají projekty například z oblasti vzdělávání či dopravy.
V projektování chytrých měst má 39 procent firem největší zkušenost v oblasti projektování chytrých budov a infrastruktury měst. Více než jedna čtvrtina takto označila realizaci chytrých energetických sítí a úspory energie. Zbylé zkušenosti se týkaly oblasti využití takzvané chytré elektroniky. Chytré mobilitě a dopravnímu řešení se věnovalo 12 procent firem.
Projektování chytrých měst firmám přináší také řadu výzev. Podle 41 procent projektových společností představuje největší výzvu v praxi komplexnost a schopnost integrace různých technologií v rámci takového projektu. Pro 35 procent bývá problémem nedostatek odborných znalostí a expertů. Další výzvou zejména pro investory je finanční náročnost projektu, označilo ji přes čtvrtinu firem. Další čtvrtina pak má problém s korigováním celého projektu.
Téměř 70 procent zástupců dotázaných projektových společností si myslí, že povědomí veřejnosti o chytrých městech je nízké a že veřejnost je stále ještě málo informovaná. Čtvrtina dotázaných si pak myslí, že informovanost veřejnosti o smart cities je nulová. Jenom procento firem považuje povědomí o chytrých městech za vysoké a pozitivní.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Jiří Svoboda
22.12.2023 15:02smějící se bestie
22.12.2023 16:48 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
22.12.2023 19:32 Reaguje na smějící se bestieAsi by stačilo pár dobrých zásad jako vynikající tepelná ochrana budov s bílými střechami, veškerou vodu ze zpevněných ploch a střech zasakovat, aby z ní mohly stromy dobře prosperovat... Nedělat nic technicky náročného a drahého.
Viktor Šedivý
23.12.2023 09:25 Reaguje na Jiří SvobodaA z čeho by pak žila ta stáda dotačních parazitů?
Nikde tu přeci nejde o žádné úspory - ale jen o to, jak získat co nejvíc peněz za naplňování čistě ideologicky motivovaných nesmyslů.
Jiří Svoboda
24.12.2023 13:20 Reaguje na Viktor Šedivýrýpal lesní
3.1.2024 21:14--- Druhé chytré řešení je ponechání železničního viaduktu v původním profilu, se snížením, kam se nevlezou nákladní (TIR) automobily, což produkuje kolony, zácpy, pokuty a objížďka neexistuje. A opět, vymyslí se "chytré řešení" a dá se signalizace před úzký profil a řidiči, raď si jak umíš. --- Třetí chytré řešení hodné Horákyně je zdevastování lužního porostu v bývalém parku který již jako park ani nevypadá, a postupné kácení i těch zbylých stromů, které se tam div divoucí uchovaly. Dřevní hmota je naštěpkována, polínka prodána a vysušena, chránění ptáci v lepším případě migrovali. A my máme chytré řešení s hlavolamem, kde se v létě práší, a za deště si člověk přinese hlínu a štěrk na botech. --- Naprosto perfektní je chytráky vyřešeno posezení na náměstí, kde si v kovových lesklých židlích občan spálí hýždě (ano pánové, prdel) a pokud má ssebou kousek uzeniny, může si pogrilovat něco k zakousnutí. Starší patrioti však mluví spíše o tom, že by zakousli pana starostu. Krásné s tylové černé dlažební kostky vše umocní jako odpolední kamínka akumulační, a hřejí až dlouho do noci. Díky od bezdomovců však nečekejte, ti spí raději blízko vodních toků, kde je alespoň trochu snesitelněji. Inu, jih je jako Sahara. --- Protože radnici vede současná pětikoala, a to prakticky celé 30-ti leté období, je úspěch jásajících davů s mávátky zaručen. --- Ve městě prakticky klekl průmysl, místní příštipkáři jen paběrkují, a nebýt firem - dceřinek, tak není ani tak o co stát. --- Ale vážení, je zde ještě jedno krásné, opravdu nejchytřejší řešení : v lavičkách jsou USB zásuvky, a můžete si zde nabít MT nebo zařízení, jen je obava, zda takové nabití nebude mít vliv na bezpečnost dat či nastavení SW. Seniorům je to ale naštěstí šumák, protože ti si oprášili svoje staré mobily hlupce a pořídili si přednabitý tarif a data prostě neřeší. Proč také, všude se na ně valí lavina zlých zpráv, otravných reklam, vyskakujících oken a jiných hloupostí, a tak prostě volí režim jednoho kecálka pro rodinu a mladé, a maily, a ti rozumní si nedávají na MT ani banku.
Mnozí podnikatelé svoji firmu zabalili, a končí i s digitální přístupností. Ti, kteří mají zdroje, komunikují o sociální dávky. Inu pokrok nezastavíš, káže dialektika.
***
Prostě, lidé zjistili, že s tou chytrostí se přechytračili sami, a vidí, kam je dovedl spotřební mamon a jak je zahraniční matinky umí podojit na zbytných službách. Jak by ne, když jim jde na ruku pětidemoliční vláda.
<rýpal lesní>