https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/safari-park-dvur-kralove-ziskal-z-italie-ohrozene-zelvy-pavoukovite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Safari park Dvůr Králové získal z Itálie ohrožené želvy pavoukovité

28.11.2021 01:05 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal z Itálie tři kriticky ohrožené želvy pavoukovité. Safari park o jejich získání jednal přes dva roky s koordinátorem evropského chovu těchto plazů. Želvy jsou nyní v karanténě, návštěvníci zoo by je mohli do konce roku vidět v expozici Madagaskar v pavilonu Ptačí svět, řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková.
 

"Situace želv pavoukovitých v přírodě je velmi dramatická a dál se rychle zhoršuje. Proto jsme se před dvěma lety přihlásili jako zájemci o jejich chov ve snaze pomoci vytvořit stabilní populaci v lidské péči," uvedl zoolog Michal Podhrázský. Želvy dvorští chovatelé získali jako dar z akvária v italském Janově, kde se vylíhly před pěti lety.

Z karantény v teráriu v zázemí zoo by se měly želvy přesunout do expozice madagaskarské fauny, která vznikla před třemi lety. "Žijí v ní i želvy paprsčité, které jsou pavoukovitým vzhledem podobné, ale mnohem větší. Ty už s úspěchy rozmnožujeme, a to navíc zcela přirozeně v substrátu jejich výběhu," uvedl Podhrázský.

Želvy pavoukovité pohlavně dospívají kolem desátého roku. "Protože o biologii druhu je známo relativně velmi málo, není rozmnožování v péči člověka zdaleka obvyklé," uvedla mluvčí.

Želvy pavoukovité obývají jih a jihozápad Madagaskaru. Žijí takřka v pouštních oblastech, kde až polovinu roku panují tak nepříznivé podmínky, že želvy upadají na čtyři až šest měsíců do zimního spánku a v některých oblastech i do letního spánku Dobu nedostatku přečkají zahrabané v písku.

Jsou nejmenším ze čtyř druhů želv, které žijí jen na Madagaskaru. K obraně jí slouží především tvrdý krunýř se vzorem pavoučí sítě. Vpředu má želva pavoukovitá spodní krunýř přirostlý zvláštním spojením, které umožňuje zcela jej zaklopit k části horní. Želva si tak lépe dovede chránit hlavu a přední nohy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist