Šance zoo Plzeň na unikátní odchov vzrostly. Želva obrovská snesla další vejce
Zoo v mezidobí pořídila dvě další samice, takže v Tropickém pavilonu nyní návštěvníci uvidí tři samce a tři samice, řekl Vobruba. První tři samce a samici želv obrovských zoo získala před 20 lety, nyní je jim 24 roků a jsou na prahu pohlavní dospělosti. Původně byli v expozici společně s lemury, kteří se na jejich krunýřích rádi vozili. Nyní zoo plánuje stavbu nového tropického skleníku, kde budou žít želvy obrovské a pestří motýli.
Samice už v Plzni dříve vejce nakladla. Říjnová vajíčka byla její třetí snůškou, od prvních dvou se ale lišila. "Byla totiž nakladena naráz a samicí pečlivě zahrabána," řekl v říjnu kurátor plazů Ondřej Trávníček. Chovatelé teď budou napjatě očekávat, zda se mláďata vylíhnou. Inkubace v inkubátoru trvá podle Trávníčka kolem 120 dní.
Želvy obrovské jsou se svými až 200 kilogramy a délkou krunýře 120 centimetrů spolu se želvami sloními největšími suchozemskými želvami. Pocházejí z atolu Aldabra v blízkosti Seychel a dožívají se nejméně 120 let, podle některých zdrojů byl potvrzen i věk 255 let. Letos má na ostrově Svaté Heleny 192. narozeniny samec želvy obrovské Jonathan, považovaný za nejstarší želvu na světě.
V 18. a 19. století byly želvy obrovské na většině ostrovů vyhubeny, kvůli sběru vajec a také proto, že je mořeplavci vozili živé na lodích jako vydatný zdroj čerstvého masa. Ve své domovině ale zůstaly poměrně hojně rošířené, také je chová řada zoologických zahrad.
Plzeňská zoo množí několik druhů želv. Raritou je její chov želv ostruhatých, kterým se v Plzni od roku 1998 vylíhlo téměř 600 mláďat.
reklama