https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sazeni-stromku-za-hlasy-pro-chudobinskou-borovici-musi-pockat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sázení stromků za hlasy pro Chudobínskou borovici musí počkat

18.3.2020 00:25 | VÍR (ČTK)
Obce kolem přehrady Vír kvůli nynější situaci v souvislosti s šířením koronaviru zatím neví, kdy se jim podaří vysázet slíbené tisíce stromků za hlasy pro Chudobínskou borovici (na snímku) v anketě Evropský strom roku.
Obce kolem přehrady Vír kvůli nynější situaci v souvislosti s šířením koronaviru zatím neví, kdy se jim podaří vysázet slíbené tisíce stromků za hlasy pro Chudobínskou borovici (na snímku) v anketě Evropský strom roku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Olbrzymek / Strom roku
Obce kolem přehrady Vír kvůli nynější situaci v souvislosti s šířením koronaviru zatím neví, kdy se jim podaří vysázet slíbené tisíce stromků za hlasy pro Chudobínskou borovici v anketě Evropský strom roku. Borovice rostoucí na břehu přehrady díky 47.226 hlasům anketu s přehledem vyhrála, výsledky byly zveřejněny v úterý. Starosta obce Vír Ladislav Stalmach dnes řekl, že nedokáže odhadnout, jestli bude možné začít s výsadbou ještě zjara nebo až na podzim.
 

Sázením stromů chtěli dát lidé z mikroregionu Bystřicko účasti Chudobínské borovice v anketě hlubší smysl. V lesích kolem přehrady přibývají volné plochy kvůli kůrovcové kalamitě. "Domlouvali jsme se na mikroregionu, že tady sázíme dobrovolnicky každý rok, tak že teď trochu zvedneme úsilí," uvedl Stalmach. První část výsadby měla být hotová do měsíce. "My jsme to spojovali i s kulturními akcemi, všechno tohle se asi musí odložit," uvedl starosta.

Obec Vír se teď pokouší sehnat peníze na dotisk knihy o vesnici Chudobín, která stávala pod borovicí a jež zanikla s dostavbou přehrady. Autorem knihy je Milan Peňáz, který přišel také s myšlenkou přihlásit borovici do soutěže. O příspěvek obec požádala veřejnost v crowdfundingové kampani. Na 1000 výtisků by podle starosty bylo potřeba 150.000 korun.

Borovice stará 350 let teď spadá do ochranného pásma vodárenské nádrže, je tam zakázaný vstup. Generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák požádal fanoušky stromu, aby ochranné pásmo respektovali. "Věřím, že výhled na Chudobínskou borovici z cesty, která vede po pravém břehu nádrže, představuje dostatečný prostor pro potěchu z nejkrásnějšího evropského stromu," uvedl. U příležitosti vítězství borovice v evropské anketě tam má povodí v plánu umístit pamětní ceduli.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist