SciDev.Net: Výzkum tropických nemocí je zanedbávaný
![]() |
|
Financování výzkumu cukrovky je 15krát větší než u malárie. Na snímku komár přenášející malárii, Anopheles albimanus
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: James Gathany/Public Health Image Library |
Celkové finanční prostředky na výzkum cukrovky jsou podle serveru více než 15krát větší než u malárie, a více než 100krát vyšší než u jiných chorob, jako například schistozomiáza neboli bilharzóza. V posledním případě jde taktéž o tropickou chorobu způsobenou drobnými parazity.
Kishore s kolegy uvádí tři klíčové kroky, které by měly významně pozitivní vliv na rozvoj výzkumu zanedbávaných nemocí.
Za prvé by podle něho měly univerzity vytvořit nové finanční prostředky na podporu nedostatečného výzkumu a vzdělávání. Výše financí by se lišila s velikostí školy, a mohla by se využít i jako podpora laboratoří prostřednictvím studentských stipendií, podpora partnerství vývoje produktů a financování inovativních projektů.
Za druhé by univerzity měly odstranit překážky kolem tzv. duševního vlastnictví výzkumu některých tropických nemocí. V tomto směru je podle SciDev.Net dosaženo již určitého pokroku. Loni byly například zveřejněny plány šesti amerických univerzit, aby se veřejně ukázalo, jak málo peněz se obecně vkládá do zlepšování univerzit a jejich případných inovačních postupů práce.
Za třetí musí vysoké školy podle Sandeepa S. Kishoreho ukázat svým zaměstnancům, že se jim výzkum zanedbávaných nemocí vyplatí. To znamená nahradit tradiční měřítka úspěchu, jakými je například vysoká publikovanost autorů či získání grantu, alternativami, jako je vědomí, kolik let života nemocným lidem svým výzkumem zachránili.
Podle článku 'Universities should invest in neglected tropical diseases' vydaného 4. března 2010 na SciDev.Net.
reklama