Science Daily: Jezero Bajkal podléhá průmyslovému znečištění
Voda v Bajkalském jezeře tvoří 20 % veškerých zásob povrchové pitné vody na Zemi. Toto nejhlubší jezero světa je domovem pro 1 500 druhů rostlin a zvířat, která se nikde jinde na světě nevyskytují. Ve srovnání s řadou jiných míst na světě, například v Severní Americe nebo v Evropě, se vědecké studie dosud nevěnovaly otázce kontaminace PFC v oblasti Bajkalského jezera a ani nezkoumaly jaké dopady má tato látka na život rostlin a živočichů, cituje studii server Science Daily.
Perfluorované uhlovodíky jsou syntetické sloučeniny, které se především využívají ve směsích do chladících a mrazících zařízeních nebo klimatizací. Používají se také v elektrotechnickém průmyslu při výrobě polovodičových součástek, v léčivech, kosmetice či hasicích systémech.
Podle autora studie Hisata Itawy je jezero Bajkal ve velké míře znečištěno právě perfluorovanými uhlovodíky. Tento vědec se svým týmem zkoumal játra a krevní sérum sladkovodních tuleňů žijících v jezeře. Zjistil, že oproti roku 1992, kdy byl proveden podobný výzkum, se koncentrace nebezpečných látek, jako jsou právě PFC či dioxiny, v těle těchto živočichů zvýšila, což poukazuje na pokračující znečištění vody.
Podle studie je nezbytné provést rozsáhlejší výzkum, který by se zabýval dopadem znečištění na Bajkal.
Podle článku na serveru Science Daily z 25. 3. 2008
reklama