ScienceDaily: Britští vědci předpokládají, že ropný zlom nastane do 20 let
![]() |
|
Ropná plošina v Mexickém zálivu.
|
|
Foto: Chad Teer/Wikimedia Commons |
Podle zprávy bude čím dál těžší zdroje ropy najít i vytěžit. Objevení nových nalezišť, jakým je například nedávno prezentované ložisko v Mexickém zálivu, může zlom posunout pouze v řádu několika dnů nebo týdnů. Pokud by se měla celosvětová produkce udržet na dnešní úrovni, bylo by třeba najít každé tři roky zásoby odpovídající těm v Saúdské Arábii, představuje výsledky studie server ScienceDaily.
"Podle našeho názoru jsou prognózy, které očekávají výrazný zlom v produkci ropy až po roce 2030, příliš optimistické až nepravděpodobné. A vzhledem k celosvětové závislosti na této surovině a době potřebné k rozvoji alternativ, není rok 2030 daleko," říká Steve Sorrell, hlavní autor zprávy a vedoucí vědecký pracovník UKERC.
Zpráva pracuje s těmi optimističtějšími odhady velikosti ropných zdrojů, ale zároveň konstatuje, že jejich značné množství se vyskytuje v menších a méně přístupných ložiscích, která mohou být těžena jen pomalu a s vysokými náklady. Studie rovněž upozorňuje na zrychlující se pokles těžby na stávajících nalezištích.
Steve Sorrell si uvědomuje, že přesnost předpovědi je omezená. Vstupní údaje jsou nespolehlivé a existuje několik různých faktorů, jež je nutné vzít v úvahu. Možné dopady nedostatku ropy budou také velmi záviset na reakci vlád a na rozsahu investic do nových energetických technologií. Lze očekávat, že zlom bude mít podobu spíše nenápadného přechodu než náhlého prudkého propadu.
Podle článku 'Significant Risk' Of Oil Production Peaking In Ten Years, Report Finds vydaného dne 8. října 2009.
Úplný text zprávy v angličtině na http://www.ukerc.ac.uk/support/Global%20Oil%20Depletion
reklama
Online diskuse
prognozy - 13. 10. 2009 - Pavel Cincera (PC)Ja nevim, jaka ta reseni nakonec budou - pokud bych to vedel, nakoupil bych na burze a pak byl bohaty muz:). Myslim si ale, ze muze jit o mix: jaderne energie, efektivniho spalovani uhli (uhli ma budoucnost) a drivi, krome ropnych bridlic jeste vyuziti vodiku jako nosice energie a vyuzivani hybridnich a elektrickych vozu. Je treba nezapomenout na zemni plyn, byt s jeho dodavkami do Evropy mohou byt v budoucnu potize. K tomu inteligentni elektricke site umoznujici eliminovat rozsahle blackouty a vyuzivat (mikro)kogeneracni jednotky a OZE. Pak rozumne vyuzivani primarnich energetickych zdroju k tomu, k cemu je efektivni je vyuzivat. A nebo neco uplne jineho:)) To je problem s temi prognozami:)))) A take si nemyslim, ze spotreba energii poroste globalne nejak jednoduse linearne - napriklad v Cine cekam se zavadenim modernich technologii negativni dopad na spotrebu energetickych zdroju. Pracoval jsem na studii zabyvajici se konkurenci v oblasti vyroby cementu a kolega, ktery studoval situaci v Cine osobne, popisoval dva druhy pouzivanych technologii: moderni a velmi zastarale (a mozna jeste velmi velmi zastarale:) |