ScienceDaily: Nová satelitní data odhalují skutečný pokles světových mangrovových lesů
![]() |
|
Mangrovové lesy se přizpůsobily nejtěžším podmínkám prostředí v regionech s vysokou slaností a teplotami i extrémními přílivy v oblasti rovníku.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: National Oceanic and Atmospheric Administration |
„Naše ojedinělé měření ukazuje přesný rozsah a rozmístění mangrovových lesů na světě v prostorovém rozlišení 30 metrů, nejvyšším rozlišení vůbec,“ uvedl Chandra Giri z USGS. „Ukázalo se, že 75 % zbývajících lesů se nachází pouze v 15 zemích, z nichž je chráněno jen okolo 6,9 %.“
Mangrovové lesy se přizpůsobily nejtěžším podmínkám prostředí v regionech s vysokou slaností a teplotami i extrémními přílivy v oblasti rovníku. Lidská činnost a časté silné bouře však vedou ke ztrátě mangrovů ve vyšší míře, než jaké jsou ztráty vnitrozemských tropických pralesů a korálových útesů, píše se na ScienceDaily.
„Současný odhad rozlohy mangrovových lesů je méně než polovina toho, co tu kdysi bylo, a hodně z toho je ve zhoršeném stavu,“ řekl Giri. „Domníváme se, že 35 % mangrovových lesů ztracených mezi lety 1980–2000 mělo dopad na pobřežní komunity, které využívaly mangrovové lesy jako ochrannou bariéru před přírodními katastrofami, jako jsou hurikány a tsunami.“
Současné mangrovové lesy jsou roztroušeny v 118 zemích a územích. V Asii je zastoupeno 42 % světových mangrovů, následuje Afrika se 21 %, Severní a Střední Amerika s 15 %, Austrálie a Oceánie s 12 % a Jižní Amerika s 11 %.
Podle článku "New Satellite Data Reveals True Decline of World's Mangrove Forests" zveřejněném na serveru ScienceDaily 19. srpna 2010.
reklama