Scientific American: Firmy žádají o povolení pro GM kukuřici
Na setkání se jednalo o kukuřici Bt-11 švýcarské společnosti Syngenta a 1507 kukuřice, společně vyvinuté společnostmi Pioneer Hi-Bred International, DuPont Co a Dow AgroSciences.
„Toto rozhodnutí jen zvyšuje naše zklamání,“ stojí v prohlášení firmy Syngenta. Podle něj mohlo být včerejší rozhodnutí klíčové pro jinak dosud pomalé a zpolitizované povolování geneticky upravených plodin v Evropě. „Zemědělci pěstují Bt-11 kukuřici bezpečně a úspěšně více než deset let v Argentině, Brazílii, Kanadě, Jižní Africe, na Filipínách, v Uruguayi a v USA,“ tvrdí prohlášení.
Povolování nových GM plodin je v Evropě vysoce kontroverzní téma a od roku 1998 nebyla žádná nová povolená, píše agentura Reuters. Nicméně od roku 2004 se dováží řada výrobků z modifikovaných plodin, které se používají zejména jako krmivo nebo v potravinách. „1507 kukuřice se pěstuje od roku 2003 bez negativního dopadu na životní prostředí, bezpečnost potravin nebo zdraví konzumentů,“ říká prohlášení firmy Dow. Firma prý lituje, že členské státy EU nejsou schopny rozhodovat na základě vědeckých důkazů a zdravého rozumu.
Podle organizace Greenpeace ale pat v rozhodování ukazuje, že by se měl evropský proces autorizace modifikovaných plodin trochu „pošťouchnout“, píše Reuters. Podle ní mají obavy z GMO zejména obyvatelé jednotlivých zemí a Evropská komise jejich volání ignoruje. „Členské státy mají všechna práva totálně kontrolovat, co se na jejich území pěstuje,“ řekl Reuters Marco Contiero z Greenpeace.
O možnosti pěstovat geneticky modifikovanou kukuřici rozhodne Rada EU. V případě pozitivního verdiktu žádosti putují k Evropské komisi, která by může udělit desetiletou licenci na pěstování.
Podle článku Pete Harrisona z agentury Reuters vydaného serverem Scientific American 25. 02. 2009.
reklama
Online diskuse
GMO - 27. 2. 2009 - LogikOpravdu potřebujeme GMO plodiny? A riskovat, i když to třeba zatím tak nevypadá. není žádný opravdu pádný důvod, proč GMO ve většině případů zavádět. A že na tom někdo vydělává? Co nám je do toho? Snad si sami můžeme rozhodovat, co budeme jíst, co pěstovat a co riskovat. Stejně tak jako snaha Monsanta nařizovat, že bychom neměli označovat výrobky s GMO apod.? Není to tak náhodou náznak totality? Prostě by se s tím měli smířit a tečka. Možná za pár desítek let po dalších zkušenostech a poznatcích se leccos může změnit. zatím je na to příliš brzy a lidské poznání zatím nedokonalé a slabé. |