https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sdruzeni-na-zdarsku-hleda-lidi-na-seceni-luk-a-sber-semen-rozsiruje-pastvu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sdružení na Žďársku hledá lidi na sečení luk a sběr semen, rozšiřuje pastvu

14.5.2022 00:56 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sdružení Krajina hledá pomocníky na sečení přírodně cenných luk a na sbírání semen pro regionální osevní směs Žďárských vrchů. Zároveň se snaží rozšiřovat pastvu ovcí a koní, protože počty dobrovolníků ochotných zapojit se do namáhavého ručního kosení trávy se snižují, řekla Dagmar Kafková ze sdružení. Ovce budou třetím rokem spásat také svah žďárské Zelené hory.
 

Dopad pastvy na porost pod poutním areálem Zelená hora, který je mezi památkami UNESCO, sledují i odborníci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Prokazatelné výsledky budou podle Kafkové až na několik let. Na spásaných loukách se podle ní také drží víc živočichů, protože zvířecí trus láká hodně hmyzu, kvůli němuž zase přilétají ptáci. "A to je na těch pastvinách vidět. Tam to opravdu žije, oproti těm kulturním loukám," řekla.

Pastva na kopci pod Zelenou horou teď začíná, přes léto tam bude do 30 beranů ze stáda farmáře Milana Daďourka. Podle něj už je vidět, že na spásaném území houstne drn, do značné míry zmizely náletové dřeviny. Kolemjdoucí se podle farmáře chovali k ovcím zatím rozumně, jen jednou tam našel tvrdé pečivo. "Jinak bych řekl, že lidé zatím docela chápou, že to jsou zvířata, která se nemají krmit a plašit," řekl ČTK. Připomněl, že psy by měli mít majitelé v blízkosti ovcí na vodítku.

Sdružení Krajina loni zajišťovalo pastvou údržbu osmi hektarů luk a ručním kosením přibližně 150 hektarů. Lidí na kosení luk často v nepřístupném nebo podmáčeném terénu je podle Kafkové čím dál méně. Proto se sdružení snaží rozšiřovat pastvu, pro niž vedle ovcí využívá několik koní. Jde o plemeno shetlandský pony. "Dobrá je pastva ovcí a koní dohromady, protože každé zvíře žere něco jiného," řekla.

Stádo ovcí doplněné několika koňmi bude od konce května spásat podmáčenou louku pod rybníkem Velký Babín. S pastvou sdružení počítá také například u Odrance, na loukách směrem ke žďárské přehradě Staviště a v přírodní rezervaci Meandry Svratky u Milov.

V posledních letech sdružení rovněž pracuje na vytvoření osevní směsi, díky níž by měly být louky Žďárských vrchů pestřejší a měly by více kvést. Před rokem se do sběru semen bylin a trav na loukách zapojily dvě desítky sběračů. Informační schůzka pro letošní zájemce bude 24. května v Počítkách. V sídle Sdružení Krajina začne v 17:00.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist