Šéf BMW: Evropa musí zrušit zákaz spalovacích motorů, jinak Čínu nezastaví
"Korekce toho cíle na rok 2035 mít ze 100 procent bateriové elektromobily jako součást komplexního balíčku pro snížení emisí CO2 by evropským výrobcům také umožnila méně se spoléhat na Čínu, pokud jde o baterie,“ řekl Zipse, kterého cituje agentura Reuters. "Pokud chceme udržet úspěšný kurz, je nezbytná přísně technologicky agnostická cesta v rámci politického rámce," dodal.
Země EU loni v březnu schválily přelomový zákon, který by od roku 2035 vyžadoval, aby všechna nová auta měla nulové emise CO2. Tím by se fakticky zakázala auta na benzin a naftu. Plán také předpokládá, aby od roku 2030 byly emise CO2 o 55 procent nižší než v roce 2021.
Výrobci automobilů včetně BMW, Volkswagenu a Renaultu, stejně jako italská vláda, vyzývají k uvolnění nebo k odkladu cílů na snížení emisí CO2. Obávají se totiž dopadů vysokých pokut kvůli nižšímu prodeji elektromobilů, než s jakým se počítalo dříve. Zájem o elektromobily v poslední době mezi lidmi klesá.
Německo, odkud je i BMW, přesto odmítlo brzké přezkoumání cílů. Je totiž nutné, aby odvětví mělo jasná pravidla, nehledě na to, že dopady změn klimatu je potřeba řešit neodkladně. Podobně šéf francouzské automobilové asociace PFA na pařížském autosalonu nevyzval ke zrušení zákazu k roku 2035, ale řekl, že je nutné rychle se vrátit k jednacímu stolu a prodiskutovat přezkum cílů, který je v současnosti naplánován na rok 2026.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Pavel Hanzl
16.10.2024 08:20Honza Honza
16.10.2024 08:26Ekologové tuto povinnost zdůvodnili, vůbec je ale nezajímalo, že krátká životost je nezměrná zátěž přírody odpady a potřebou surovin.
Kdyby vláda a ekologové skutečně chtěli řešit přírodu, něco pro to by udělali- aby výrobky byly opravitelné, aby byly připraveny podmínky pro jejich užití- baterie, úložiště energie, regulace, servis, náhradní díly, jejich vyměnitelnost, zajištění dlouhodobosti provozu výrobku a tím jeho rentability pro kupujícího.
O žádné takové podmínky nikdo nemá zájem. Je zájem pouze o jediné: máte povinnost tyto výrobky kupovat = chceme jen peníze z daní, nic jiného nás nezajímá, vůbec nás nezajímá, jestli tyto výrobky něco vyřeší, jestli jsou provozně smyslplné, jestli vůbec jsou pro spotřebitele použitelné - někdy ano, jindy bohužel absolutně ne.
Ale funguje kapitalizmus, soutěž, vyskytne se někdo, kdo toho využije- Čína, začne vyrábět tyto výrobky levnější, s delší dobou užití a milí vypočítaví výrobci, kteří se chytli nabízené šance od spřátelených ekologů náhle ztrácejí zisky, náhle jsou ve slepé uličce.
Tak funguje liberální kapitalizmus, tam kde je možnost konkurence, svoboda, nikoli socialistická svázanost, umělé příkazy, zákazy EU!
Proto Klaus apeloval na zachování liberalizmu i v EU, na odtažitost od EU, která liberalizmus potlačuje. ODS se zavázala jít touto cestou, jako jedinou možnost k prosperitě, proto jsme ji volili, jak to bude dál s tímto programem?
Lukas B.
16.10.2024 09:52smějící se bestie
16.10.2024 11:11tak se měly ozývat už před 10roky minimálně !
Lukas B.
16.10.2024 11:37 Reaguje na smějící se bestietohle není žádný Henry Ford co si může říkat co chce (mmch, Henry Ford byl hnusný antisemita a velký obdivovatel kaprála s knírkem), tohle je najatý manažel a fabriky patří nepřehlednému spletenci penzijnách fondů.