https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sef-osn-vyzval-asijske-staty-aby-ukoncily-svou-zavislost-na-uhli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéf OSN vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí

4.11.2019 00:20 | BANGKOK (ČTK)
Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu v Thajsku vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí. / Ilustrační foto
Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu v Thajsku vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí. / Ilustrační foto
Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu v Thajsku vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí. Země v regionu jsou podle něj jedny z nejvíce ohrožených globálním oteplováním, a měly by tak být v první linii při boji za jeho zmírnění. Šéf OSN rovněž prohlásil, že klimatická změna je "určující otázkou naší doby," informoval zpravodajský web BBC.
 

Guterres citoval výsledky studie zveřejněné minulé úterý v prestižním časopise Nature. Podle ní bude do roku 2050 v důsledku globálního oteplování ohroženo záplavami u pobřeží o miliony lidí více, než se původně předpokládalo. Nejvíce postižené přitom budou rozvojové státy v Asii.

Generální tajemník uvedl, že "ačkoliv mohou lidé diskutovat o přesnosti těchto čísel, je patrné, že je tu určitý trend". Problém je podle něj naléhavý v Asii také kvůli tomu, že se tam v současnosti plánuje výstavba "významného počtu" uhelných elektráren.

"Musíme uhlíku určit cenovku. Musíme přestat dotovat fosilní paliva. A musíme do budoucna zabránit vzniku nových uhelných elektráren," prohlásil Guterres.

Podle studie vědecké a mediální organizace Climate Central zabývající se změnami klimatu bude žít v roce 2100 pod hladinou přílivu 190 milionu lidí. I v případě, že se podaří celosvětově mírně snížit produkce skleníkových plynů, bude řada oblastí v šesti asijských státech čelit každoročním záplavám pobřeží. Celkově bude vysokou hladinou oceánů ohroženo na 237 milionů lidí. Varování se týká konkrétně Číny, Bangladéše, Indie, Vietnamu, Indonésie a Thajska.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KK

Karel Karel

10.11.2019 12:45
Bez dvou hlavních "skleníkových plynů" by nebyl možný život na této Zemi. Ví to ten
"odborník", nebo jen cituje "vědce", kteří si ze strašení veřejnosti udělali
parádní job ? Ty zaslepené útoky na uhlí připomínají střelbu na cíl se zavřenýma
očima...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist