https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sefcovic-chytra-energetika-uspori-vic-nez-povinne-zmeny-casu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šefčovič: Chytrá energetika uspoří víc než povinné změny času

18.9.2018 00:10 | BRUSEL (ČTK)
Využívání moderních chytrých technologií a zvyšování energetické účinnosti zabezpečí daleko větší energetické úspory, než jaké může zajistit posunování hodinových ručiček dvakrát ročně. / Ilustrační foto
Využívání moderních chytrých technologií a zvyšování energetické účinnosti zabezpečí daleko větší energetické úspory, než jaké může zajistit posunování hodinových ručiček dvakrát ročně. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Využívání moderních chytrých technologií a zvyšování energetické účinnosti zabezpečí daleko větší energetické úspory, než jaké může zajistit posunování hodinových ručiček dvakrát ročně. Novinářům to v pátek řekl místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič, když vysvětloval, proč komise navrhuje už od příštího roku zrušit povinné střídání zimního a letního času.
 

"Sezónní změny času se zdají být zastaralé a už nedávají smysl," prohlásil na tiskové konferenci slovenský místopředseda komise. Plán, o kterém se proslýchalo už dopředu, ve středu v europarlamentu potvrdil předseda komise Jean-Claude Juncker.

Komise navrhuje, aby jí unijní země do dubna 2019 oznámily, zda zamýšlejí používat u sebe trvalý letní nebo zimní čas. Poslední povinná změna ze zimního na letní čas by nastala v neděli 31. března 2019.

Ty země, které by pak chtěly přejít na trvalý zimní čas, by to udělaly při poslední změně času v neděli 27. října 2019. Po tomto datu už by žádné další změny času nebyly možné.

"Členské státy nebudou využívat sezónní změny svého standardního času či časů," zní první článek krátkého sedmibodového návrhu, o němž nyní budou muset jednat členské státy a europarlament.

Komisařka pro dopravu Violeta Bulcová na tiskové konferenci vysvětlila, že v kompetenci komise je jen navrhnout konec nyní povinného střídání času. "Rozhodnutí o tom, za pak stát chce používat letní nebo zimní čas je jednoznačně v kompetenci členské země," uvedla.

Ševčovič v pátek připomněl, že tradice letního času bývala válečným opatřením mířícím k úspoře energií. Většina evropských zemí věc opět zavedla v 70. letech 20. století jako odpověď na ropnou krizi.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist