EU omezí nadměrné zisky výrobců energií, řekla šéfka komise. Vyzdvihla potenciál vodíku Aktualizováno
Komise přichází s návrhy pět dní po mimořádném jednání ministrů energetiky, kteří unijní exekutivu vyzvali k rychlé přípravě konkrétních kroků k omezení dopadu vysokých cen na obyvatele a firmy. V jejich rámci chce EK stanovit nejvyšší příjem za elektřinu vyráběnou ze solárních, větrných, jaderných, hnědouhelných zdrojů či biomasy na 180 eur za megawatthodinu. Veškeré peníze nad tuto cenu budou moci využít státy na svá podpůrná opatření.
Členským zemím by měla pomoci i možnost odebrat 33 procent nadměrných zdanitelných zisků z letošního roku ropným firmám a producentům dalších fosilních paliv. Týkat se to bude letošních zisků, které o 20 procent převýší průměrné zisky z posledních tří let.
Von der Leyenová dnes zopakovala, že zásadní podíl na bezprecedentním zdražování mají ruské manipulace s dodávkami plynu. Rusko podle pozorovatelů snižováním objemu dodávaného plynu či úplným zastavováním dodávek reaguje na postoj evropských zemí k jeho agresi vůči sousední Ukrajině a na jejich jasnou podporu bránícímu se Kyjevu. Moskva opakovaná omezení dodávek obvykle zdůvodňuje technickými problémy.
"Raději plyn spálí, než by ho dodávali... Tenhle trh už nefunguje," prohlásila dnes šéfka komise. EU podle ní sice již výrazně omezila svou závislost na ruském plynu a naplnila 84 procent kapacity svých zásobníků, v zájmu stabilizace cen však musí podniknout další kroky.
Vedle těch zmíněných chce komise v říjnu změnit dočasně uvolněná pravidla pro státní podporu firmám. Díky tomu budou moci členské země poskytnout záruky, aby mohly firmy nabízející elektřinu na termínových trzích získat dostatek likvidity, což má rozhýbat ochromený trh. EK chce také vytvořit novou referenční cenu plynu, neboť dosavadní klíčový termínový kontrakt na plyn ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) je podle ní zastaralý.
Naproti tomu mezi dlouhodobými plány je oddělení ceny plynu a elektřiny; na zdražení elektřiny má v současnosti právě plyn klíčový vliv. "Proto podnikneme hlubokou a celkovou reformu trhu s elektřinou," slíbila von der Leyenová. Lidé i firmy by podle ní měli více těžit z nízkých výrobních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů, do nichž se EU chystá dále investovat a snižovat podíl plynu na její výrobě.
Zastropování cen plynu dováženého z Ruska, s nímž nesouhlasí část středoevropských zemí včetně Česka, v aktuálním plánu komise chybí. Podle eurokomisařky pro energetiku Kadri Simsonové s ním však unijní exekutiva v budoucnu počítá, nejprve je však třeba předejít dopadům tohoto kroku na zmíněné státy. Moskva vyhlásila, že v případě zavedení cenového limitu přestane plyn do EU dodávat úplně.
Unijní exekutiva podle von der Leyenové také chce, aby členské země omezily spotřebu elektřiny. Celkovou poptávku po elektřině doporučuje komise do konce března příštího roku snížit o desetinu. Hodlá rovněž pracovat na dlouhodobé reformě energetického trhu. Evropská unie musí za současné energetické krize usilovat také o "změnu paradigmatu", nikoli pouze o rychlou náplast na palčivé problémy, řekla v projevu v Evropském parlamentu. Vyzdvihovala při tom potenciál vodíku a ohlásila vytvoření nové "banky". Kromě rozvoje udržitelné energetiky zdůrazňovala také digitální transformaci ekonomiky a význam surovin jako je litium.
"Vodík může v Evropě znovu rozdat karty," prohlásila předsedkyně EK. Počátky energetické transformace už jsou podle ní patrné, například na severu Německa, kde jezdí vlaky poháněné "zeleným vodíkem". "Musíme naši vodíkovou ekonomiku posunout z něčeho okrajového do velkého měřítka," pokračovala.
Evropská komise podle ní za tímto účelem zřídí "Evropskou vodíkovou banku", která pomůže vybudovat budoucí trh s vodíkem. Nový orgán prý bude moci investovat tři miliardy eur (přes 70 miliard Kč) a bude těžit především z prostředků z unijního fondu pro inovace. "Musíme vytvořit tvůrce trhu s vodíkem, ve snaze zacelit mezeru v investicích a propojit budoucí dodávky s poptávkou," řekla von der Leyenová.
"Ne jen rychlá záplata, ale změna paradigmatu, skok do budoucnosti," popsala způsob, jak by podle ní měla EU přistupovat k současné energetické krizi přiživované Ruskem a výpadkem jeho dodávek plynu. Vývoj, který souvisí s ruskou agresí vůči Ukrajině a jasnou evropskou podporou bránícího se Kyjeva, vyhnal cenu suroviny na rekordní hodnoty a přispívá tak také k vysokým velkoobchodním cenám elektřiny.
Podle von der Leyenové aktuální trh s elektřinou, kde se cena určuje podle nejdražšího způsobu výroby potřebného k uspokojení poptávky, není spravedlivý ke spotřebitelům. Šéfka EK proto slibuje "hlubokou a komplexní reformu". Už dříve uvedla, že její odhalení je plánované na začátek příštího roku.
"Na léto roku 2022 se bude vzpomínat jako na zlomový bod," pokračovala při dnešním projevu, když přecházela k otázce klimatických změn. Poslední týdny a měsíce podle ní ukázaly, jak důležité jsou dlouhodobé plány EU ohledně dekarbonizace ekonomiky, ovšem také potřebu rychlých opatření tváří v tvář častějším a ničivějším živelním pohromám.
"A proto dnes oznamuji, že během následujícího roku zdvojnásobíme naše hasičské kapacity. EU zakoupí deset lehkých obojživelných letadel a tři dodatečné helikoptéry na rozšíření naší letky," řekla von der Leyenová.
Otázku adaptace na změnu klimatu a transformace energetiky při tom opakovaně spojovala s digitalizací. Tuto "dvojí transformaci" podle ní budou pohánět suroviny jako je lithium a takzvané kovy vzácných zemin, tedy skupina měkkých kovů s výbornými magnetickými vlastnostmi, které už dnes nahrazují ropu a plyn v srdci unijní ekonomiky.
Von der Leyenová dnes znovu varovala, že EU se nesmí po závislosti na ruských fosilních palivech stát závislá na Číně, která dominuje trhu s uvedenými materiály. Pomoci podle ní může obchodní politika EU a nové dohody s Mexikem nebo Novým Zélandem, ale také připravovaný zákon o "klíčových surovinách".
"Budeme identifikovat strategické projekty napříč dodavatelským řetězcem, od těžby po rafinaci, od zpracovávání po recyklaci. A budeme budovat strategické rezervy tam, kde jsou ohrožené dodávky. (...) Víme, že tento přístup může fungovat," řekla předsedkyně unijní exekutivy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (55)
Miroslav Vinkler
14.9.2022 12:11Zbyněk Šeděnka
14.9.2022 13:57 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
14.9.2022 12:19Žabař jeden:-))).
Pavel Hanzl
14.9.2022 14:33 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
14.9.2022 15:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.9.2022 16:32 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
14.9.2022 16:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.9.2022 17:09 Reaguje na Svatá ProstotoJen si nevzpomínám, že by Hitler poslal na nějaké své bratry Germány nejhorší nájemné muslimské vrahy ze Sýrie a Čečny, jak to Putin dělá bratrům Ukrajincům.
Pavel Hanzl
14.9.2022 17:14 Reaguje na Svatá ProstotoA kolik civilistů nechal popravit Putin jen v Čečensku, Sýrii nebo na Ukrajině?
Svatá Prostoto
15.9.2022 14:43 Reaguje na Pavel Hanzl... no to nám povězte. UA nemusíte, tu už jsem vám v odkaze poslal, takže bude stačit ta Čečna a Sýrie. A dejte k tomu věrohodné odkazy, ne že jste to někde sylšel nebo četl.
A protože jste nebetyčný blbl, a opět jste si naběhl na vidle vlastní tuposti, tak dodejte ty, které skutečně nechal POPRAVIT PUTIN.
Pavel Hanzl
15.9.2022 15:41 Reaguje na Svatá ProstotoČečensko asi 300 tisíc povražděných civilistů, Groznyj totálně srovnaný se zemí. Do krytů s ženskými a děcky házeli granáty s yperitem.
To si ani Hitler nedovolil.
Tam vymysleli dobrou fintu, x krát použitou na Ukrajině. Ohlásí totální masakr nějakého města a nechají koridor pro lidi, aby mohli odejít. A do něho postaví kulomet....
A pak to začlo v Sýrii: půl miliónu civilistů, totálně zničené Aleppo, kde bombardovali hloubkovými bombami proti krytům, zvlášť kruté barelové bomby šly na všechny tři velké nemocnice atd. atd. atd.
Svatá Prostoto
16.9.2022 12:50 Reaguje na Pavel HanzlAleppo to samé, taky jste úplně mimo.
"To si ani Hitler nedovolil." ... a Hanzl opět brání Vůdce! Hitler je naložil do dobytčáku a kdo tu cestu přežil, ten skončil v plynu. Co dělali Němci všude možně, o tom ani nemluvě.
Jste prostě nácek a dobyte k tomu.
Svatá Prostoto
16.9.2022 16:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.9.2022 15:47 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
16.9.2022 12:56 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://echo24.cz/a/SsfM3/kniha-promeny-zivota-rozhovor-matejckova-filozof-trawny-laska-je-sebeponizeni
Čti si, fašounku.
Pavel Hanzl
18.9.2022 18:27 Reaguje na Svatá ProstotoPutin JEŠTĚ nevyvraždil všechny Ukrajince, JEŠTĚ nerozpoutal světovou válku, JEŠTĚ nezmasakroval celou Evropu tak, jak to ani Hitler nestačil za 5 let udělat.
Stačí ale, aby prohráli Ukrajinci a už to pojede daleko hůř, než za Hitlera.
Proč?
Jsou dnes daleko lepší a vražednější technologie a Putin bude asi ještě horší psychopat..
Svatá Prostoto
15.9.2022 15:04 Reaguje na Pavel HanzlI když u vás je to jedno, vy jste schopen tvrdit, že to vlastně byla protektorátní pohodička.
Pavel Hanzl
15.9.2022 15:43 Reaguje na Svatá ProstotoKolik tisíc takových Lidic se tam vešlo? To ale bylo za dobráckého hlupačiska Brežněva.......
Rusko je prostě vřed na těle lidstva, dne se hnis zase vyvalil...
Svatá Prostoto
16.9.2022 12:54 Reaguje na Pavel HanzlA mně je jasné, proč vás ti Rusové tak točí ... protože vašemu slavnému Vůdci nakopali prdel. A jak stál socík za hovno, tak ještě že to skončilo u něj ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Kone%C4%8Dn%C3%A9_%C5%99e%C5%A1en%C3%AD_%C4%8Desk%C3%A9_ot%C3%A1zky
Pavel Hanzl
18.9.2022 18:07 Reaguje na Svatá ProstotoUkrajinci nejsou žádný národ a Ukrajinu je potřeba deukrajinovat.
ČSR, Polsko, Maďarsko, Baltici atd. jsou jen sezónní státy a nemají právo na existenci.
Ukrajina není žádný stát, bylo to vždy Malorusko nebo Novorusko.
Chci vybudovat Třetí Říši v celé Evropě a Asii.
Chci vybudovat Eurasii od Lisabonu po Vladivostok.
Západní demokracie je zbabělá, dekadentní, není schopna bojovat a bude po zásluze ovládnuta rasou nadřazenou.
Západní demokracie je zbabělá, dekadentní, není schopna bojovat a bude po zásluze ovládnuta národem Ruským, statečným a jediným předurčeným k vládě nad světem.
Zkuste odhadnout, které výroky prohlásil Adolf Hitler a které Vladimír Putin.
Emil Novák
14.9.2022 13:06https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dolni-sasko-nasadilo-do-radneho-provozu-vodikove-vlaky-povazuje-to-za-milnik
Svatá Prostoto
14.9.2022 15:42 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
14.9.2022 16:06Cena elektřiny by mohla a měla být mnohem nižší než ta současná. Kdyby ale byla dána domácím energetickým mixem. Vláda teď svými kroky jen hasí, co léta zanedbávala. Kdo umí jen trochu počítat, ví, že by nedostižná cena elektřiny 6 Kč (5 Kč bez DPH) byla pro většinu českého průmyslu i zaměstnanost zcela likvidační. Podle výroční zprávy ERÚ za rok 2021 o stavu soustavy byla loni čistá výroba z plynových a paroplynových elektráren dohromady necelých 8 TWh. Čistý export byl vyšší, asi 11 TWh. Z toho plyne, že tím, kdo určuje cenu pro domácí trh, je typicky průměrná hnědouhelná elektrárna. A ty zase tolik nezdražily. Spravedlivá a přiměřená cena pro naši ekonomiku i s vysokou cenou povolenky by tedy měla být pod 3 Kč.
Proč autority raději neřeší nefunkčnost burzy a neschopnost ERÚ opravdu chránit podniky a spotřebitele před diktátem přeshraničních cen, nikdo nevysvětlil a místo toho se vesele sype podpora na garance a subvence.
Pokud je důvodem německý klimatický fundamentalismus spojený s neschopností přiznat chybu návrhu burzy dlouhodobých energetických kontraktů, je nutné to nahlas pojmenovat.
LUBOMÍR LÍZAL - bývalý člen bankovní rady ČNB
======================================
Těší mě, že odborníci již nahlas říkají to, co opakovaně uvádím. Nemocný je EU energetický systém a bez systémové úpravy nás zejména Němci dotáhnou do žebroty.
celé zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-energeticka-smrt-ceskeho-prumyslu-v-primem-prenosu-214211#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Pavel Hanzl
14.9.2022 17:12 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
14.9.2022 17:14 Reaguje na Pavel HanzlMusíte číst nejen to, co se vám hodí.
Pavel Hanzl
14.9.2022 18:12 Reaguje na Miroslav VinklerAle blbý je, když si ho pletete s Putinem, to je už dost mimo realitu. A s naším ERÚ taky.
Viktor Šedivý
14.9.2022 22:59 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
14.9.2022 23:06 Reaguje na Viktor ŠedivýMiroslav Vinkler
15.9.2022 07:50 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
15.9.2022 09:13 Reaguje na Emil NovákAle odborný dotaz: kolik má odstavených JE reaktorů Francie? Není zrovna tohle další příčinou nedostatku elektřiny?
Emil Novák
15.9.2022 09:30 Reaguje na Pavel HanzlŘeč nebyla o tom kdo co zavřel, zavřelo je Rusko protože ví, že tím může Evropě díky její nesmírně hloupé a naviní eneretické politice ublížit. Na rozdíl třeba od ropy nebo jaderného paliva, kde by ukončením dodávek ublížilo hlavně samo sobě. Čím více se odstavilo uhelných a jaderných zdrojů v minulých letech, tím více pochopitelně vzrostl vydírací potenciál přes zemní plyn.
Příčinou nedostatku elektřiny je odstavování všech stabilních zdrojů, těch ve Francii nevyjímaje.
Pavel Hanzl
15.9.2022 11:49 Reaguje na Emil NovákPutin chce Evropě ublížit, to je první krok k poznání, proč se děje to, co se děje.
Jak mohl vzrůst vydírací potenciál, když třeba Německo víc plynu nekupuje? Proč zrovna loni? Proč ne před 10. lety?
Emil Novák
15.9.2022 12:44 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.cnb.cz/en/monetary-policy/monetary-policy-reports/boxes-and-articles/Europes-dependence-on-imports-of-energy-commodities-from-Russia-in-the-context-of-Russias-invasion-of-Ukraine/
Co na tom nechápete?
Svatá Prostoto
15.9.2022 15:06 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
18.9.2022 18:12 Reaguje na Emil NovákA to Němci byli jen na 40%, kdežto my na 100%. A nebýt jich, jsme dnes už totálně v dupě.
Emil Novák
18.9.2022 19:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.9.2022 09:10 Reaguje na Viktor ŠedivýNějak mi neštymuje, jakou roli tam hraje ta vaše Energiewende.
Pavel Hanzl
15.9.2022 09:14 Reaguje na Robert JirmanBřetislav Machaček
15.9.2022 09:19 Reaguje na Robert Jirmandivadle zvaném vedení EU. Za ty špagáty tahají jiní a těmi jsou
všichni ti, co se zaháčkovali do kšeftů kolem OZE a na burzách
s plynem a elektřinou. Zpackali co se dalo a nyní hasí požár,
který sami zažehli. Bohužel ho opět hasí zase benzínem místo
vody a problém pouze odsouvají na pozdější dobu. Zadlužování
a následné mazání dluhů vytváří pocit, že se na dluh dá žít
do nekonečna, ale on se už blíží konec. Dokud šlo přelévat
finance z jedné země do druhé, tak se na soukromé peníze
nesahalo, ale zdroje a ochota států klesají a nezbývá než
brát i ty soukromé. Díky tomu dojde na odliv kapitálu jinam
a zůstane tu pouze skanzen bývalé prosperity.
Miroslav Vinkler
15.9.2022 10:07 Reaguje na Břetislav MachačekDnešní EU však s EU 2006 nemá zbla společného . Proč ? To by bylo na rozsáhlou politologickou studii, pro kterou zde není dostatek prostoru.
Pokud chcete postavit solidní dům, musí stát na pevných základech. Ty bohužel nejsou , neboť EU z pohledu historie státních útvarů je doslova nedefinovatelná.
Není to unitární stát, není to spolková země, není to federace, ani konfederace, natož monarchie.
Je to doslova experiment postrádající základní prvky stability jak je známe z teorie státu a práva.
Byť to zní odtažitě, je to podle mého názoru zdroj veškerých současných problémů.
Pavel Hanzl
15.9.2022 13:47 Reaguje na Miroslav VinklerCo se děje? I pan Novák částečně prozřel!!! Ještě budete chtít euro a mě řóchne.....
Emil Novák
15.9.2022 13:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.9.2022 18:13 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.9.2022 19:07 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
15.9.2022 15:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.9.2022 18:15 Reaguje na Svatá ProstotoBřetislav Machaček
15.9.2022 19:24 Reaguje na Miroslav Vinklerbych si nafackoval. Chápu, že nelze stát mimo, ale
nechápu, co se časem z EU stalo. Je to těžkopádný
dementní moloch, který se nechal nalákat zelenými
do pasti, ze které není nyní bezbolestného úniku.
Zelená politika dostala EU do závislosti na přírodě
přes OZE a sankcionování ostatních zdrojů energií.
Nyní to sice dočasně padá, ale záměr zůstává dál
i s vizí dalšího navyšování procent OZE v mixu.
Oni jsou zkrátka nepoučitelní, protože o to více
budou muset zase narůst zálohy a ty budou na co?
No asi na plyn, protože Hanzlovy vodíkové sny
jsou možná realizovatelné za desítky let. OZE lze
naplácat za pár let dotací i na Karlštejn, ale
čím budou krmit ty zálohy? Hrozím se masivního
rozvoje OZE, které sítě rozkolísají tak, že zálohy
budou doslova zlaté a výsledná cena se bude držet
záloh a nikoliv údajně levných OZE.
Svatá Prostoto
16.9.2022 12:58 Reaguje na Břetislav MachačekHanzl je fanatik, který sní o Čtvrté Říši a EU mu přijde jako skvělá cesta ... v tom se teda výjimečně neplete.
Pavel Hanzl
18.9.2022 18:20 Reaguje na Břetislav MachačekMáš to celý naopak jak Vinkler, protože ta krize vznikla putinovým škrcením plynu s cílem nás totálně odrovnat.
S OZE to nic společného nemá, ty makají pořád zadara (s investicí za 50 - 150 eur) a stahují cenu el. dolů. U nás samozřejmě nikoliv.