Šéfové států EU se přou, jak se vypořádat s vysokými cenami energií
"Všichni se musíme chopit odpovědnosti, když jde o ochranu našich základních hodnot," prohlásila při příchodu na jednání předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zvláště šéfové vlád Francie, Beneluxu či skandinávských zemí chtějí vyzvat k ráznému zásahu vůči Polsku, jehož ústavní soud zpochybnil nadřazenost unijního práva nad ústavou země.
Nizozemský premiér Mark Rutte, který je nejhlasitějším kritikem přístupu polské vlády, před jednáním prohlásil, že Varšava nemůže získat peníze z mimořádného fondu obnovy, dokud nebude problém vyřešen.
Jeho rázný postoj však sdílejí pouze lídři zmíněných zemí. Německo či státy východního křídla unie jsou zdrženlivější. Končící německá kancléřka Angela Merkelová, pro níž je summit patrně poslední, chce, aby sedmadvacítka místo silových řešení pokračovala v dialogu.
Polský premiér Mateusz Morawiecki před debatou zdůraznil, že jeho země se nenechá vydírat. Podpořil jej maďarský kolega a dlouhodobý spojenec Viktor Orbán, podle něhož pořádá EU v polském případě hon na čarodějnice a překračuje své pravomoci.
Zatímco debata o Polsku skončí bez závazných závěrů, výměna názorů o energetice má vést ke shodě na dalším postupu. Lídři diskutují nad doporučeními komise, která minulý týden navrhla dopad zdražování zmírnit cílenými a dočasnými daňovými úlevami či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. V dlouhodobější perspektivě pak komise hovoří o společných nákupech plynu či rozšiřování strategických zásob.
Některé země včetně Francie, Španělska či Česka však chtějí jít dál a reformovat trh s elektřinou či regulovat ceny emisních povolenek. To naráží na odpor Německa a dalších států, podle nichž není nutné dočasné zdražení řešit tak zásadními zásahy do dosud fungujícího unijního trhu.
Španělský premiér Pedro Sánchez těsně před summitem vybídl k rychlejší společné reakci. Jeho český kolega Andrej Babiš chce vyzvat k úpravě unijních pravidel ve snaze zamezit "spekulativnímu kapitálu" v nákupu emisních povolenek. Naproti tomu kancléřka Merkelová označila návrhy komise za velmi dobré a vyzvala kolegy k opatrnému přístupu, aby jejich opatření neporušovala unijní pravidla. To může být podle expertů případ českého zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) u energií, které chce Babiš v Bruselu hájit.
Po debatě o energiích čeká politiky výměna názorů na další společný postup proti covidu-19, jehož šíření v některých zemích včetně Česka opět nabírá na síle. Lídři budou mluvit mimo jiné o tom, jak se vypořádat s odmítavým postojem části lidí k očkování či jak omezovat dopad dezinformací.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
karel krasensky
21.10.2021 18:48Břetislav Machaček
21.10.2021 19:12 Reaguje na karel krasenskya neřešila to, za co ho upálí a následně se dočkala rozpadu na
několik protestantských církví. EU taky řeší rebelství, místo
jeho příčiny a důvodů, proč budou rebelovat i jiní. Podobnost
EU s nereformovatelností tehdejší církve je nápadně podobná,
když se nechce zabývat příčinou, ale následky.
Miroslav Vinkler
21.10.2021 19:22Místo robustní, stabilní a spekulacím nepodléhající energetické soustavy vytvořili pravý opak.
Energetika by měla být vyjmuta z rozhodování politiků a svěřena odborníkům pouze s rámcovým zadáním.
Připomínají Hitlera, když začal o operačních cílech wehrmachtu rozhodovat sám, ( a taky podle toho dopadl).
smějící se bestie
21.10.2021 19:43 Reaguje na Miroslav VinklerZrušit ho !
Jakub Graňák
21.10.2021 20:09 Reaguje na Miroslav VinklerStejně tak je tomu dnes, kapitáni průmyslu opět velmi rychle pochopili odkud vítr fouká a chopili se příležitosti. Ideje se vypařily, zbyl jen byznys.
Daniel Višňovský
21.10.2021 23:47 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.10.2021 08:31 Reaguje na Daniel VišňovskýVrať se do školy. Nejen, že naprosto postrádáš vědomosti, ale navíc se chováš jako dobytek