https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sefove-statu-eu-se-prou-jak-se-vyporadat-s-vysokymi-cenami-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéfové států EU se přou, jak se vypořádat s vysokými cenami energií

21.10.2021 17:55 | BRUSEL (ČTK)
Foto | Christian Lue / Unsplash
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu summit, na němž je čeká zejména debata o rychle rostoucích cenách energií a o právním státu v Polsku. Političtí vůdci se na úvod summitu pokoušejí shodnout, jak společně zmírnit dopad zdražování elektřiny či plynu na obyvatele a jak do budoucna zajistit cenově dostupné energie. Krátce před začátkem jednání však vznášeli rozdílné požadavky, což může podle diplomatů předznamenat dlouhou diskusi. Napjatá debata se očekává i kolem otázky, jak přimět Polsko, aby respektovalo unijní právo.
 

"Všichni se musíme chopit odpovědnosti, když jde o ochranu našich základních hodnot," prohlásila při příchodu na jednání předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zvláště šéfové vlád Francie, Beneluxu či skandinávských zemí chtějí vyzvat k ráznému zásahu vůči Polsku, jehož ústavní soud zpochybnil nadřazenost unijního práva nad ústavou země.

Nizozemský premiér Mark Rutte, který je nejhlasitějším kritikem přístupu polské vlády, před jednáním prohlásil, že Varšava nemůže získat peníze z mimořádného fondu obnovy, dokud nebude problém vyřešen.

Jeho rázný postoj však sdílejí pouze lídři zmíněných zemí. Německo či státy východního křídla unie jsou zdrženlivější. Končící německá kancléřka Angela Merkelová, pro níž je summit patrně poslední, chce, aby sedmadvacítka místo silových řešení pokračovala v dialogu.

Polský premiér Mateusz Morawiecki před debatou zdůraznil, že jeho země se nenechá vydírat. Podpořil jej maďarský kolega a dlouhodobý spojenec Viktor Orbán, podle něhož pořádá EU v polském případě hon na čarodějnice a překračuje své pravomoci.

Zatímco debata o Polsku skončí bez závazných závěrů, výměna názorů o energetice má vést ke shodě na dalším postupu. Lídři diskutují nad doporučeními komise, která minulý týden navrhla dopad zdražování zmírnit cílenými a dočasnými daňovými úlevami či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. V dlouhodobější perspektivě pak komise hovoří o společných nákupech plynu či rozšiřování strategických zásob.

Některé země včetně Francie, Španělska či Česka však chtějí jít dál a reformovat trh s elektřinou či regulovat ceny emisních povolenek. To naráží na odpor Německa a dalších států, podle nichž není nutné dočasné zdražení řešit tak zásadními zásahy do dosud fungujícího unijního trhu.

Španělský premiér Pedro Sánchez těsně před summitem vybídl k rychlejší společné reakci. Jeho český kolega Andrej Babiš chce vyzvat k úpravě unijních pravidel ve snaze zamezit "spekulativnímu kapitálu" v nákupu emisních povolenek. Naproti tomu kancléřka Merkelová označila návrhy komise za velmi dobré a vyzvala kolegy k opatrnému přístupu, aby jejich opatření neporušovala unijní pravidla. To může být podle expertů případ českého zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) u energií, které chce Babiš v Bruselu hájit.

Po debatě o energiích čeká politiky výměna názorů na další společný postup proti covidu-19, jehož šíření v některých zemích včetně Česka opět nabírá na síle. Lídři budou mluvit mimo jiné o tom, jak se vypořádat s odmítavým postojem části lidí k očkování či jak omezovat dopad dezinformací.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

21.10.2021 18:48
To je velmi dobře,že lídří budou řešit pravní stát v Polsku.Takové okrajové věci jako inflace,migranti,sílící covid,energetická krize nejsou až tak duléžité a postatné
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.10.2021 19:12 Reaguje na karel krasensky
Nereformovatelná církev řešila Mistra Jana Husa jako rebela
a neřešila to, za co ho upálí a následně se dočkala rozpadu na
několik protestantských církví. EU taky řeší rebelství, místo
jeho příčiny a důvodů, proč budou rebelovat i jiní. Podobnost
EU s nereformovatelností tehdejší církve je nápadně podobná,
když se nechce zabývat příčinou, ale následky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.10.2021 19:22
Šéfové vlád by se mohli společně profackovat za to , jaký energetický systém zplodili v rámci EU.
Místo robustní, stabilní a spekulacím nepodléhající energetické soustavy vytvořili pravý opak.
Energetika by měla být vyjmuta z rozhodování politiků a svěřena odborníkům pouze s rámcovým zadáním.
Připomínají Hitlera, když začal o operačních cílech wehrmachtu rozhodovat sám, ( a taky podle toho dopadl).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.10.2021 19:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
No, hlavně profackovat celej ten pojízdnej cirkus v Bruseli.
Zrušit ho !
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

21.10.2021 20:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nebýt německých kapitánů průmyslu (Krupp, Thyssen, IG farben...), kteří velice záhy pochopili, co by jim z toho mohlo kápnout, tak by Hitler posunoval tanky akorát tak prstem po mapě.
Stejně tak je tomu dnes, kapitáni průmyslu opět velmi rychle pochopili odkud vítr fouká a chopili se příležitosti. Ideje se vypařily, zbyl jen byznys.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.10.2021 23:47 Reaguje na Jakub Graňák
Co mají kapitáni průmyslu společného s ekoteroristickým šílenstvím, které je založeno na čínou produkovaných FV panelech, je tedy pro mne tunguzkou záhadou. A německé kapitány průmyslu si neberte do své smradlavé komoušské tlamy, Hitler byl čalouník, a jeho stoupenci byli především dělnická třída, a obdobný sajrajt.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.10.2021 08:31 Reaguje na Daniel Višňovský
Cituji: "Nacismus nerušil soukromé vlastnictví a byl od začátku podporován německými velkoprůmyslníky. Soukromé firmy měly čerpat velké zisky i z de facto zavedeného otrokářství. S nacismem spolupracovali a sympatizovali také zahraniční multimilionáři, jako například Henry Ford, kteří mu vyjadřovali dlouhou dobu otevřenou podporu. Mnoho dnešních velmi známých soukromých firem (Siemens, Krupp, AEG, I. G. Farben atd.) získalo svou velkou pozici soukromým podnikáním v nacistickém Německu."

Vrať se do školy. Nejen, že naprosto postrádáš vědomosti, ale navíc se chováš jako dobytek
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.10.2021 08:44 Reaguje na Jakub Graňák
1+
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.10.2021 21:29
Koho chtějí bohové zničit,toho nejprvé zblazní-Sofokles
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist