Senátní výbor chce usnadnit výstavbu nových malých vodních elektráren
Novela má především omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Výjimku budou mít teplárny a elektrárny, a to pouze pro taková zařízení, která používají chemikálie k úpravě vody nebo pro obdobné stanovené účely.
Stát v návaznosti na normu plánuje do konce roku 2025 zmapovat prvních 2000 kilometrů řek, kde je nebezpečí havárií nejvyšší. Mapování výpustí má pokračovat ve třech etapách na všech tocích v Česku. Tvůrcem a správcem registru výpustí bude ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. M. Přístup do registru budou mít například vodoprávní úřady, hasiči nebo policie a vojenská policie.
Kdo zjistí nebo způsobí havárii na řekách, bude ji muset ohlásit Hasičskému záchrannému sboru ČR. Hasiči uvědomí vodoprávní úřad příslušný podle místa havárie, Českou inspekci životního prostředí, správce povodí a zástupce samosprávy obce. Po příjezdu zástupce vodoprávního úřadu jeho úředník převezme řízení prací při likvidaci havárie a vyšetřování příčin.
Novela také stanoví, že letní dětské tábory nebudou muset mít povolení pro nakládání s odpadními vodami, aby nemusely budovat třeba plastové jímky nebo čistírny. Výjimka nebude platit pro celoroční tábořiště provozovaná zpravidla komerčně. Podmínkou bude, že v táboře bude nejvýše 60 dětí do 15 let a bydlet budou výhradně ve stanech. Návrh má také usnadnit vodákům překonávání například vodních nádrží a jezů.
Součástí novely je i úprava odpovědnosti za zvládání povodní v případě Prahy. Pokud by byla povodeň na Vltavě, odpovědnost by přebíral magistrát, v případě menších toků, jako je Botič, Rokytka a Šárecký potok, by zůstala na městských částech.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Slavomil Vinkler
24.5.2024 06:56Slavomil Vinkler
24.5.2024 08:42 Reaguje na Slavomil VinklerRadek Čuda
24.5.2024 14:03 Reaguje na Slavomil VinklerSlovan
24.5.2024 14:27 Reaguje na Slavomil VinklerDaniel Fiala
24.5.2024 15:03Nad jezem je často mrtvá řeka, anoxický sediment, zakolmatované dno, bez možnosti jakéhokoli habitatu pro ryby (výtěr, potrava, úkryt).
Když do toho zasvítí sluníčko, vaří se to jako hrachová kaše (CO2, NOx, CH4) a hromada N a C vyšumí do vzduchu, namísto toho, aby skončily v rybách. Stačí se na ty řeky podívat a do toho bláta si stoupnout.
A když se to hodně pos..e (přidá se překotné jaro, pár týdnů extra vedro, hydrol. sucho, atd.), tak hromadně pochcípe Dyje pod Novomlýny nebo Odra všude (500 km). Na obou katastrofách měla degradace hydromorfologického stavu zásadní podíl. Rozhodující je samozřejmě znečištění fosforem (u Odry + bezprecedentní zasolení důlními vodami).
Takže si kladu otázku, jestli ty dotace jsou tak velké, že ti majitelé MVE lžou tak usilovně, že klesnou až na úroven bezcharakterní povahy.
Škody na řekách nikdy nebudou vyváženy těmi pár kWh.
Nelhat a nekrást! řekl ten, po kterém se náš ústav jmenuje.