Hrazením meliorací v Krušných horách zadržují Lesy ČR vodu v půdě
3.6.2025 05:58 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kdysi vyhloubené odvodňovací meliorační příkopy zahradili vodohospodáři z Lesů ČR na 25 hektarech krušnohorských lesů 202 zemními přehrážkami. Vznikla řada drobných tůní, které zadržují v půdě vodu a zlepšují biodiverzitu. Projekt za tři a půl milionu korun spolufinancovala Evropská unie.
Na úbočí vrchu Velflík zahradili vodohospodáři tři páteřní odvodňovací příkopy.
reklama
„Stěny tvoří kulatina přesypaná z obou stran zeminou. Použili jsme výhradně místní materiál, takže hrazení okamžitě splynulo s krajinou, ve které zadržuje vodu,“ sdělil Pavel Mitura, vedoucí Správy toků oblast povodí Ohře z Lesů ČR.
V mnoha tůních tak od brzkého jara zůstává voda ze sněhu tajícího v Krušných horách. Ta dosud rychle z krajiny odtékala. „Projekt jsme dokončili loni v květnu. Území je dnes zamokřené a podle všeho se zvýšila hladina podzemní vody,“ dodal Mitura.
Lesy by tak měly lépe odolat klimatické změně a případnému suchu. Opatření spolufinancovala Evropská unie v rámci Operačního programu Životní prostředí.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
ss
JH
Jan Horník
3.6.2025 10:48 Reaguje na smějící se bestieSpolufinancováno EU, takže bez byrokracie to nebylo.
Odpovědět
JŘ
MK
Majka Kletečková
4.6.2025 02:13Klimatická změna a hrozící sucho nás postupně nutí lépe hospodařit s vodou v lesích (a nejen tam).
Odpovědět
FP
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
4.6.2025 07:08 Reaguje na Majka KletečkováTak nevím, ale s vodou se hospodaří moc špatně. Nejdříve bych se vrátil na zem a zlikvidoval ony satelity, aby rakety neničily ochranou vrstvu atmosféry. Ne naše auta, ale pokrok nás ničí. Podívejte se, kde jsou pole a ty nejúrodnější na Kolínsku. Další hutnění půdy, ano zorá se, ale to je do 50 cm a voda do hloubky nejde, ale odteče. A nyní nové meliorace v 90 letech, vše je v trubkách a nyní se obnovují. Jak v článku je o lesích, tak LČR bez dotací nic nedělaly. Přečtěte si Tereziánské zákony. Tehdy bylo obrovské sucho, lesy byli na menší ploše. Tehdy Marie Terezie vydala zákon na ochranu vod a začaly se stavět rybníky, u nás jich bylo za sebou několik na potoce a sedláci na ně dostavali něco jako dotace. V lese to bylo ještě horší. Lesník, který při těžbě prosvětlil les, že by slunce mohlo dolu a tedy by došlo k velkému vysychání, byl trestán a dost krutě. To dnes většina lesníků, kteří přebrali vše od LČR, BY BYLI V KRIMINÁLE. LČR dělá zásahy tzv. Německé, tvrdí o ochraně půdy, ale chyba. Dříve za největšího tepla jste vešli do lesa a cítili jste chlad a vlhko. Dnes zbytkem porostů prosvěcuje slunce a před teplem není kam se schovat. Tato Německá probírka je odporná a výmluva na ochraně půdy, lépe se rozkládá humus a pod. je pouze zástěrka na ekonomiku. Lidi z lesa jsme v devadesátých letech vyhnaly a harvestor je poslední záchrana, sice všechny stromy poškozené, zem zničená, dobře se odpaří voda, ale nemusí se investovat peníze do těchto ploch min. dvacet let, pokud to nespadne a nerozláme sníh, mimochodem jedle zde trpí, nesnáší takto zacházet. Tak takto udržet vodu , nevím. A ony hrazené bystřiny, meliorace, to je hezké, ale pouze lokální. Řeší to v tomto místě a jinde ne.
Odpovědět
SV
Slavomil Vinkler
4.6.2025 07:34 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKNo s harvestorem nemáte pravdu. Pokud je to dobrý stroj, a dobrý řidič, udělá v lese daleko menší stopu, poničení půdy i obnovy, než klasika pila a kůň.
Odpovědět