https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/severni-korea-kritizovala-plan-japonska-na-vypusteni-vody-z-fukusimy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Severní Korea kritizovala plán Japonska na vypuštění vody z Fukušimy

9.7.2023 20:48 (ČTK)
Nádrže na vodu z elektrárny.
Nádrže na vodu z elektrárny.
Severní Korea dnes kritizovala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za to, že dala zelenou japonskému plánu na vypuštění odpadní vody z poničené jaderné elektrárny Fukušima do moře. Informovala o tom agentura AFP.
 

Pchjongjang odsoudil "nerozumné chování MAAE, která aktivně podporuje a usnadňuje Japonsku plánované vypouštění jaderně znečištěné vody, což je nepředstavitelné". Toto vypouštění vody bude mít "fatální negativní dopad na lidské životy, bezpečnost a ekologické prostředí", uvedlo prohlášení severokorejského ministerstva životního prostředí.

Plán, podle kterého se má kontaminovaná voda začít vypouštět letos v létě, vyvolal znepokojení u sousedů Japonska, přiměl Čínu k zákazu dovozu některých potravin a v sobotu, během návštěvy šéfa MAAE Rafaela Grossiho, vyvolal demonstrace v Jižní Koreji. Proti plánu Tokia protestovali také jihokorejští opoziční poslanci, někteří z nich dokonce drželi hladovku. Grossi se s nimi dnes setkal a čelil jejich ostré kritice.

Jadernou elektrárnu Fukušima v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami. Šlo o jednu z nejhorších jaderných havárií v dějinách. Vypouštění vody, kterou předtím Japonsko naředí, má trvat 30 až 40 let. Plán je podle MAAE "v souladu s mezinárodními bezpečnostními standardy" a nebude mít zásadní dopad na lidi a životní prostředí.

Přezkum japonských plánů ze strany MAAE byl založen na "transparentním" a "vědeckém" výzkumu, řekl Grossi na setkání s jihokorejskými poslanci. Je podle něj "naprosto logické", že japonský plán vyvolává v regionu velký zájem. Připustil jen mírné obavy z toho, jak se japonské plány projeví ve skutečnosti, a uvedl, že MAAE zřídí ve Fukušimě stálou kancelář, která bude v příštích třech desetiletích pozorně sledovat, jak se proces vypouštění realizuje.

Jihokorejští zákonodárci v reakci na to kritizovali přezkum MAAE, který podle nich zanedbává dlouhodobé dopady vypouštění odpadních vod na životní prostředí a zdraví. Krok také podle nich může vytvořit nebezpečný precedens, který může povzbudit další země k ukládání jaderného odpadu do moře. Vyzvali Japonsko, aby ve spolupráci se sousedními zeměmi našlo bezpečnější způsoby nakládání s odpadní vodou, včetně případné snahy o dlouhodobé skladování na pevnině.

Opozice také kritizovala vládu jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola za to, že při snaze zlepšit vztahy s Japonskem ohrožuje zdraví lidí. Jihokorejská vláda v pátek uvedla, že zprávu MAAE respektuje a že podle její vlastní analýzy nebude mít uvolnění odpadní vody do moře "žádný významný dopad" na její vody.

Bezpečnost radioaktivní vody je už několik let citlivou otázkou ve vztazích mezi Soulem a Tokiem. Obě země se navíc v posledních měsících snaží napravit vztahy, které jsou napjaté kvůli historickým křivdám, a naopak společně postupovat například v otázce Severní Koreje nebo Číny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist