Severní Korea kritizovala plán Japonska na vypuštění vody z Fukušimy
Pchjongjang odsoudil "nerozumné chování MAAE, která aktivně podporuje a usnadňuje Japonsku plánované vypouštění jaderně znečištěné vody, což je nepředstavitelné". Toto vypouštění vody bude mít "fatální negativní dopad na lidské životy, bezpečnost a ekologické prostředí", uvedlo prohlášení severokorejského ministerstva životního prostředí.
Plán, podle kterého se má kontaminovaná voda začít vypouštět letos v létě, vyvolal znepokojení u sousedů Japonska, přiměl Čínu k zákazu dovozu některých potravin a v sobotu, během návštěvy šéfa MAAE Rafaela Grossiho, vyvolal demonstrace v Jižní Koreji. Proti plánu Tokia protestovali také jihokorejští opoziční poslanci, někteří z nich dokonce drželi hladovku. Grossi se s nimi dnes setkal a čelil jejich ostré kritice.
Jadernou elektrárnu Fukušima v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami. Šlo o jednu z nejhorších jaderných havárií v dějinách. Vypouštění vody, kterou předtím Japonsko naředí, má trvat 30 až 40 let. Plán je podle MAAE "v souladu s mezinárodními bezpečnostními standardy" a nebude mít zásadní dopad na lidi a životní prostředí.
Přezkum japonských plánů ze strany MAAE byl založen na "transparentním" a "vědeckém" výzkumu, řekl Grossi na setkání s jihokorejskými poslanci. Je podle něj "naprosto logické", že japonský plán vyvolává v regionu velký zájem. Připustil jen mírné obavy z toho, jak se japonské plány projeví ve skutečnosti, a uvedl, že MAAE zřídí ve Fukušimě stálou kancelář, která bude v příštích třech desetiletích pozorně sledovat, jak se proces vypouštění realizuje.
Jihokorejští zákonodárci v reakci na to kritizovali přezkum MAAE, který podle nich zanedbává dlouhodobé dopady vypouštění odpadních vod na životní prostředí a zdraví. Krok také podle nich může vytvořit nebezpečný precedens, který může povzbudit další země k ukládání jaderného odpadu do moře. Vyzvali Japonsko, aby ve spolupráci se sousedními zeměmi našlo bezpečnější způsoby nakládání s odpadní vodou, včetně případné snahy o dlouhodobé skladování na pevnině.
Opozice také kritizovala vládu jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola za to, že při snaze zlepšit vztahy s Japonskem ohrožuje zdraví lidí. Jihokorejská vláda v pátek uvedla, že zprávu MAAE respektuje a že podle její vlastní analýzy nebude mít uvolnění odpadní vody do moře "žádný významný dopad" na její vody.
Bezpečnost radioaktivní vody je už několik let citlivou otázkou ve vztazích mezi Soulem a Tokiem. Obě země se navíc v posledních měsících snaží napravit vztahy, které jsou napjaté kvůli historickým křivdám, a naopak společně postupovat například v otázce Severní Koreje nebo Číny.
reklama