https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/seznam-zpravy-lesni-sprava-lany-stahla-zadost-o-povoleni-dalsi-tezby-kamene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Seznam Zprávy: Lesní správa Lány stáhla žádost o povolení další těžby kamene

24.2.2023 09:40 (ČTK)
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
Ředitel Lesní správy Lány Pavel Rus stáhl žádost o povolení další těžby kamene, kterou podal jeho předchůdce Miloš Balák. Kámen se měl dobývat v prostoru bývalého kamenolomu, z něhož se prodával pod tržní cenou, za což byl Balák nepravomocně odsouzen. Žádost posuzovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK), proti těžbě protestovala obec Běleč, do jejíhož katastru oblast spadá. Plán se nelíbil ani zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi, který se ujme úřadu 9. března. Napsal to server Seznam Zprávy.
 

"Oficiálním způsobem se to zastavilo," řekl serveru ředitel Rus. "Obešel jsem si zúčastněné strany. Tam jsem se ujistil ve svém názoru, v podstatě jednotném," doplnil. Uvedl, že stáhl u ochranářů žádost, kterou podal jeho předchůdce.

Žádost Balák podal loni 7. prosince, tři týdny před odchodem z funkce ředitele lánské lesní správy. U Agentury ochrany přírody a krajiny, pod kterou spadá chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, požádal o udělení výjimky ze základních ochranných podmínek pro "terénní úpravy stávajícího skalnatého masivu".

Proti těžbě protestoval i starosta obce Běleč Lukáš Kocman (Běleč náš domov). "Můžu potvrdit, že jsem byl o stažení žádosti o povolení informován," řekl pro Seznam Zprávy Kocman. Věc podle něj něj ale s těžbou kamene nekončí. "Nyní budeme usilovat o objasnění okolností, za jakých byly v lesní správě předchozí tisíce tun kamene vytěženy," doplnil Kocman.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky. Balák na místo ředitele lesní správy rezignoval loni v říjnu s platností ke konci roku 2022. Před soudem Balák čelil obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek v lánské oboře. Soud ho poslal pravomocně na tři roky do vězení, prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák ve své funkci zůstal. Další soud Baláka nepravomocně odsoudil v kauze těžby kamene v Lánské oboře k peněžitému trestu 870 000 korun a dvouletému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Věcí se bude zabývat Krajský soud v Praze. Odvolací soud líčení nařídil až osm dnů po konci mandátu Miloše Zemana.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist