SFGate: Čínský premiér odmítl výstavbu obřích hrází
Zásah předsedy Wena signalizuje, že nejvyšší představitelé Číny snad skutečně začali brát na vědomí hodnotu životního prostředí, když nepovolí stavbu, kterou i největší odpůrci považovali za předem danou věc. Jeho zásah je velmi neobvyklý a překvapující především v systému nedemokratické vlády. Potvrzuje ale, že v poslední době komunističtí vládci berou větší ohled na dopady veřejných projektů na životní prostředí.
Podle čínských zdrojů napsal předseda Wen v instrukcích, že je potřeba zcela zásadně přehodnotit celý projekt kaskády třinácti hydroelektráren na řece Nu. Ochránci přírody považují řeku Nu, pramenící v Tibetu a tekoucí téměř 2200 kilometrů napříč provincií Yunnan mezi řekou Mekong a Yangtze, za jeden z posledních nedotčených vodních toků v celé Asii. Na horním toku protéká řeka oblastí hlubokých kaňonů s bohatou biodiverzitou, která byla v minulém roce vyhlášena Organizací spojených národů za oblast světového dědictví.
„Měli bychom vědecky podloženě rozhodovat o stavbách jako je tento projekt, který rozvířil hladinou veřejného zájmu a se kterým široká veřejnost nesouhlasí,“ tvrdí podle hongkongského deníku Ming Pao ministerský předseda. Fakt, že jeho dopis vyšel v celé řadě deníků a časopisů, pravděpodobně znamená, že komunistická strana chtěla rozhodnutí svého předsedy veřejně publikovat. Ochránci životního prostředí s radostí přivítali vládní rozhodnutí. Podle nich dává naději na lepší přístup k problémům přírody ze strany čínských oficiálních míst. Říše středu je totiž v současné chvíli považována za jednoho z nejhorších znečišťovatelů na světě.
„Byl jsem velmi překvapen, že ministerský předseda sám rozhodl o zastavení celého projektu,“ říká He Daming, profesor na Univerzitě Yunnan, stojící v čele skupiny vystupující proti stavbě hrází. „Myslím, že se nikdy nic takového dříve nestalo.“ Ochránci však zůstávají obezřetní, neboť se dá předpokládat, že celý projekt se může opět spustit. Plán výstavby počítal ještě tento rok se započetím prací na stavbě první hráze v Liuku nedaleko čínsko-barmských hranic.
Nařízení předsedy vlády znamená přehodnocení celého plánu z hlediska dopadů na životní prostředí. „Chce slyšet více názorů a shromáždit větší množství informací, zvláště z hlediska ochrany přírody, které bylo v původním projektu zanedbáno,“ říká Qian Jie, ředitel ekologické organizace Centra pro biodiverzitu a výzkum domácí přírody. „ Myslím, že jde minimálně o pozitivní signál od našich vůdců, kteří projevili zájem o ochranu přírody a sociální dopady, které převážily nad ekonomickými zájmy.“ Obhájci jezů poukazují na fakt, že stavba i provoz přinese práci i finance do nejchudší oblasti Číny, stejně jako neustále potřebnou energii pro místní průmysl. V řadách odpůrců stavby hrází se v minulém roce spojili jak vědci, tak ekologičtí aktivisté v boji proti obrovskému projektu vodních děl. Proti se postavila i Čínská akademie věd, která stavbu odmítla s tím, že by způsobila obrovské přírodní škody. Vybudování hydroelektráren by hluboce zasáhlo všechny obyvatele regionu, své domovy by muselo opustit na 50 000 místních a museli by hledat zaměstnání v městských oblastech.
Podle článku Jima Yardeliho San Francisko Chronicle 09. 04. 2004.
reklama