https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/shell-odstoupil-od-zameru-tezit-ropu-u-skotska-projekt-kritizuji-ekologove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Shell odstoupil od záměru těžit ropu u Skotska, projekt kritizují ekologičtí aktivisté

3.12.2021 14:29 | LONDÝN (ČTK)
Společnost Siccar Point, která má v projektu 70% podíl, uvedla, že s projektem stále počítá. Ilustrační foto
Společnost Siccar Point, která má v projektu 70% podíl, uvedla, že s projektem stále počítá. Ilustrační foto
Britsko-nizozemský ropný gigant Royal Dutch Shell odstoupil od záměru rozvíjet kontroverzní naleziště Cambo v britské části Severního moře. Projekt kritizují ekologičtí aktivisté, kteří tlačí na to, aby se u Británie žádné další projekty na těžbu ropy už nezačínaly. Shell uvedl, že projekt za současné situace nedává ekonomický smysl, informovala agentura AP.
 

Shell má v projektu 30procentní podíl, zbylých 70 procent vlastní provozní společnost Siccar Point Energy. Naleziště je blízko Shetlandských ostrovů, které leží severně od Skotska. Aktivisté se snaží o to, aby vláda v Londýně dbala na plnění cílů snižovat emise uhlíku, a účinněji tak bojovala s globálním oteplováním.

"Po důkladném zvážení navrhovaného rozvoje projektu Cambo jsme dospěli k názoru, že investice do tohoto projektu nemá v tuto chvíli dostatečné ekonomické opodstatnění," uvedl Shell. "Další investice do těžby ropy a zemního plynu v Británii jsou však i nadále nezbytné pro zajištění energetické bezpečnosti země."

Společnost Siccar Point uvedla, že s projektem stále počítá. Šéf podniku Jonathan Roger poznamenal, že rozvoj naleziště 125 kilometrů západně od Shetland zajistí zhruba 1000 pracovních míst a pomůže zmírnit dopady přechodu Británie k nízkouhlíkové ekonomice. "O budoucím rozvoji projektu Cambo chceme dál jednat s britskou vládou a s dalšími akcionáři," poznamenal Roger.

Siccar Point uvádí, že z naleziště Cambo je možné za 25 let získat až 170 milionů barelů ropy a 53,5 miliardy krychlových metrů zemního plynu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DV

DV

4.12.2021 15:36
Siccar Point uvádí, že z naleziště Cambo je možné za 25 let získat až 170 milionů barelů ropy a 53,5 miliardy krychlových metrů zemního plynu.

Přeloženo z češtiny do češtiny, tohle pole by bylo schopné svou produkcí po dobu 25 let zásobit zemičku kalibru ČR z necelých deseti procent. To aby bylo zřejmé, o jaké trošce je tu řeč. Těch 170 milionů barelů je globální spotřeba za NECELÉ DVA DNY.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.4.2022 07:31 Reaguje na DV
Deset takových minipolí a celá ČR má vystaráno nafurt.
Zatímco se dnes bude potácet s Ruskem, nebo bez Ruska.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist