https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/shoda-na-omezeni-fosilnich-paliv-je-na-cop29-v-baku-stale-daleko
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Shoda na omezení fosilních paliv je na COP29 v Baku stále daleko

13.11.2024 19:40 | BAKU (ČTK)
Pobřeží Grenady.
Pobřeží Grenady.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zástupci řady zemí světa dál marně hledají shodu ohledně nutného omezení používání fosilních paliv. Na konferenci OSN o klimatu COP29 v ázerbájdžánském Baku tak italská premiérka Giorgia Meloniová podle agentur žádala "realistický pohled" a připomínala, že růst světové populace zvýší poptávku po energiích, a tak k zásobám fosilních paliv stále neexistuje alternativa.
 
Naproti tomu například grenadský premiér Dickon Mitchell zdůrazňoval, že dramatické projevy klimatické změny na jeho malý karibský ostrov nyní dopadají opakovaně, náhle a velmi tvrdě. Shoda je daleko také v klíčové otázce, jak zajistit finance potřebné k tomu, aby především chudší země očekávané dramatické důsledky klimatických změn zvládly.

"Dnes to jsou malé ostrovní rozvojové státy. Zítra to bude Španělsko. Pozítří to bude Florida. Je to jedna planeta," varoval Mitchell s tím, že Grenadu zasáhlo 15 měsíců trvající sucho, následované vzápětí hurikánem, zmínil také bleskové záplavy, sesuvy půdy i náhlé a nadměrné srážky.

Dnes zveřejněný předběžný výzkum mezinárodní vědecké sítě Global Carbon Project ukázal, že emise CO2 ze spalování fosilních paliv by letos měly být na rekordní výši. Vědci podle AFP uvedli, že ke splnění cíle pařížské klimatické dohody z roku 2015 udržet oteplování planety výrazně pod dvěma stupni a ideálně pod hranicí 1,5 stupně Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí musí svět dosáhnout uhlíkové neutrality do konce 30. let 21. století. To je dříve než rok 2050, ke kterému nyní většina zemí světa alespoň ve svých prohlášeních směřuje. Pokud bude spalování fosilních paliv pokračovat dosavadním tempem, je podle vědců šance 50 procent, že už za šest let se planeta ohřeje o 1,5 stupně proti hodnotám před průmyslovou revolucí.

Bahamský premiér Philip Edward Davis také upozornil, že řešení klimatických změn příliš často trpí, když se mění vlády, jak je tomu nyní ve Spojených státech a Německu, kde se rozpadá vládní koalice. "Pokud necháme klimatickou akci na vůli politických cyklů, budoucnost naší planety bude nejistá, velmi nejistá," řekl Davis.

Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem výrazně vzrostly obavy o budoucnost boje proti změně klimatu, připomíná AFP. Trump už oznámil, že znovu stáhne Spojené státy z pařížské dohody. Očekává se, že omezí americké regulace týkající se znečištění ovzduší.

Český premiér Petr Fiala dnes na konferenci v Baku uvedl, že Česká republika ukončí produkci uhlí, a nabídl českou pozitivní zkušenost s jadernou energetikou, kterou označil za bezpečný zdroj velmi čisté energie. "Česká republika má s jadernou energetikou padesátileté zkušenosti. Jsme připraveni pomoci každé zemi, která ji chce v budoucnu využívat," řekl Fiala.

Na stranu chudších zemí se v Baku postavil generální tajemník OSN António Guterres, který upozornil, že skupina dvaceti rozvinutých zemí označovaná jako G20 je odpovědná za asi 80 procent globálních emisí. "Je to nespravedlnost, kterou je třeba ukončit," prohlásil s tím, že chudé země si zaslouží podporu při řešení důsledků krize, kterou nezavinily. Premiér Antiguy a Barbudy Gaston Browne rovnou velké znečišťovatele obvinil, že "úmyslně pálí planetu".

Vyjednavači mezitím v Baku zveřejnili nový návrh podoby budoucí klimatické finanční dohody s řadou možností, jak navýšit financování pro chudší země. Většina rozvojových zemí si přeje, aby se bohaté země zavázaly poskytovat každoroční pomoc ve výši alespoň 1,3 bilionu dolarů (31 bilionů korun). Tato částka je více než desetkrát vyšší než současných 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun) ročně, které platí malá skupina rozvinutých zemí, včetně USA, EU a Japonska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RA

Robert Axamit

14.11.2024 00:38
Vyspělé země mají cca 1 mld. obyvatel. My cca 11 mil. tedy 1/100. 1,3 bil dolarů je asi 31 bil. korun (asi naše 4 roční HDP). Kdyby jsme na ten nehorázný požadavek přistoupily, pak by náš podíl byl cca 300 mld. Kč ročně. Všichni jsme svědky dohadů o deficitu rozpočtu ve výši 250 mld. Kč. Podle představ toho pomateného setkání by se tedy měl deficit našeho státního rozpočtu zdvojnásobit. O tom kde by tyto neuvěřitelné peníze skončily raději nechci domýšlet. Ve Śvýcarsku by se jistě radovali. A klima by zůstalo nedotčeno.
Odpovědět

Radek Čuda

14.11.2024 12:31
Což vůbec nevadí, protože s ohledem na to, kdo tam všechno není bude jakýkoli závěr konference stejně k ničemu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist