https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/silne-znecistene-ovzdusi-dopravou-ma-v-ostrave-mistecka-ulice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Silně znečištěné ovzduší dopravou má v Ostravě Místecká ulice

27.9.2019 00:19 | OSTRAVA (ČTK)
K místům silně znečištěným vlivem dopravy patří v Ostravě především Místecká, Rudná a Hlučínská ulice. / Ilustrační foto
K místům silně znečištěným vlivem dopravy patří v Ostravě především Místecká, Rudná a Hlučínská ulice. / Ilustrační foto
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
K místům silně znečištěným vlivem dopravy patří v Ostravě především Místecká, Rudná a Hlučínská ulice. Vyplývá to z výsledku orientačního měření oxidu dusičitého (NO2), které v několika lokalitách krajského města provádělo Centrum pro životní prostředí a zdraví. Novináře dnes o projektu za centrum informoval Miroslav Šuta.
 

V Ostravě bylo orientační měření znečištění prováděno čtyři týdny v 17 převážně dopravně zatížených místech. Odborníci se zaměřili zejména na místa, kde nejsou umístěny stacionární monitorovací stanice.

"Celkově máme k dispozici výsledky pro 15 lokalit v Ostravě, protože dva vzorkovače byly zničeny nebo ukradeny. Nejvyšší hodnotu znečištění jsme naměřili v Místecké ulici, konkrétně 44,4 mikrogramu na metr krychlový," uvedl Šuta. Následovala Rudná ulice se 42,5 mikrogramy na metr krychlový a Hlučínská ulice s 42,4 mikrogramy na metr krychlový. "Pokud by takto vysoké hodnoty byly naměřeny v celoročním průměru, došlo by k překročení limitu pro oxid dusičitý," upozornil Šuta.

Podle něj se projekt zaměřil na místa, která nejsou pravidelně monitorována. Získaná data tak ukazují, že v Ostravě zřejmě budou místa znečištěnější oxidem dusičitým, než jsou ty se stabilně umístěnými monitorovacími stanicemi. Nejlépe z měření vyšla v Ostravě Opavská ulice v městské části Poruba, kde bylo naměřeno 20 mikrogramů na metr krychlový, tedy více než poloviční hodnota proti nejvíce znečištěné Místecké ulici.

"Zdravotní účinky znečištění oxidem dusičitým jsou v posledních letech studovány zejména ve Španělsku. Je prokazován význam ovlivnění vývoje psychických funkcí a chování při expozici nad 30 mikrogramů na metr krychlový v průběhu těhotenství," uvedl předseda Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR Radim Šrám. Dodal, že další studie hovoří o vlivu oxidu dusičitého například na změny pozornosti u dětí nebo na vyšší výskyt Alzheimerovy choroby.

Odborníci kromě Ostravy měřili znečištění v dalších osmi krajských městech. Nejhorší situaci zaznamenali na některých místech Prahy a Brna, přičemž tato dvě města podle Šuty podle výsledků stabilního monitoringu stále překračují platný limit znečištění oxidem dusičitým. Vzorkovače byly v březnu a dubnu umístěny na 200 místech České republiky s různou mírou dopravní zátěže. K vyhodnocení ve švýcarské akreditované laboratoři jich bylo odesláno 192, neboť osm vzorkovačů nekdo uradl nebo zničil.

Hlavním zdrojem oxidů dusíku jsou vysokoteplotní procesy ve spalovacích motorech a stacionárních zdrojích, jako jsou elektrárny, teplárny, plynové kotle, spalovny odpadů a podobně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist