https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/situace-kolem-koronaviru-se-promita-do-pece-o-louky-v-krkonosich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Situace kolem koronaviru se promítá do péče o louky v Krkonoších

6.4.2020 00:18 | VRCHLABÍ (ČTK)
Rizikem pro krkonošské louky je v poslední době šíření invazivních rostlin, které vytlačují původní luční druhy. / Ilustrační foto
Rizikem pro krkonošské louky je v poslední době šíření invazivních rostlin, které vytlačují původní luční druhy. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Správa KRNAP
Mimořádná opatření vyhlášená v souvislosti s šířením nákazy koronaviru se promítají také do péče o vzácné horské louky v Krkonoších. Zatímco tradičně na jaře se do ní zapojovaly i školy, nyní se o to musí postarat sami zaměstnanci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Jde o vzácné botanické lokality, orchidejové louky, které Správa KRNAP každoročně na jaře zbavuje staré loňské trávy, takzvané stařiny.
 

"Většina lokalit, o něž se staráme, je významná především výskytem vstavačovitých rostlin, dále se zde vyskytují například vzácné hořečky nebo šafrány. Takové rostliny jsou ale pod neustálým tlakem zdatnějších konkurentů, především trav a mechů," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Letos se mimořádně na loukách pracuje v rouškách, v bezpečné vzdálenosti jeden od druhého a chybějí studenti.

"Tento management vzácných botanických lokalit prováděla Správa KRNAP ve spolupráci se školami řadu let. Výsledky jsou evidentní. Na takto udržovaných botanických lokalitách se zvyšuje počet zmíněných ohrožených rostlin," uvedl Drahný.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Správa národního parku také ve spolupráci s místními hospodáři se snaží v Krkonoších na loukách udržet bezlesí, na které se vážou cenné ekosystémy. Rizikem pro krkonošské louky je v poslední době šíření invazivních rostlin, které na ně nepatří a vytlačují původní luční druhy. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

6.4.2020 19:08
Nejhorší je, když se pokoušíme bojovat proti systému. A konečným stádiem většiny území ČR je les. A nebo ta lupina na obrázku není invazivní, protože o ní psal už Presl 1846.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.4.2020 22:34
jako ovce. jdou běhat do lesa, kol dokola nikdo, sečou trávu nebo hrabou stařinu, odsup mezi nimi v čerstvém povětří je desítky metrů, a dusí se v rouškách. ne snad bych zlehčoval roušky v supráči nebo v tramvaji, ale vocaď pocaď a používat selský rozum.

doufám, že zase najdu na louce aspoň deset vemeníků. akorát ta divoká prasata...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist