https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skanzen-rochus-v-uh.hradisti-zve-na-nedelni-zahajeni-pastvy-ovci-a-staveni-maje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve na nedělní zahájení pastvy ovcí a stavění máje

30.4.2022 00:08 | UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK)
Skanzen Rochus a nad ním kaple sv. Rocha.
Skanzen Rochus a nad ním kaple sv. Rocha.
Foto | KozelMajin / Wikimeda Commons
Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve na nedělní zahájení pastvy ovcí a stavění máje. Oblíbenou tradici obnovuje po třech letech. Připravena budou i folklorní vystoupení, dílny pro děti, ukázky práce s pasteveckým psem nebo představení hospodářských zvířat, sdělila za organizátory Veronika Žídková.
 

Areál bude otevřený od 10:00 do 17:00. Chasa z Uherského Hradiště – Mařatic se členy folklorního souboru Cifra připraví májku. "Návštěvníci se mohou zapojit do odkornění kmene májky nebo pomoci děvčatům z Cifry s výrobou krepových růžiček a se zdobením májky. V poledne se májka začne zvedat, a to pěkně postaru s pomocí žebřů, tyčí a provazů. Pak se bude pod májkou zvesela zpívat a hrát," uvedla Žídková.

V první májový den zahájí na Rochusu již dvanáctý rok pastvy ovcí, která se v lokalitě stala neodmyslitelnou součástí péče o krajinu. "Ovčácké téma doplní oblíbené ukázky práce s pasteveckým psem. Návštěvníci také mohou nahlédnout do tajů zpracování ovčí vlny a mléčných výrobků," uvedli pořadatelé.

V usedlostech se zájemci dozvědí zajímavosti o tradicích v období od svatého Jiří, přes filipojakubskou noc a mariánské poutě až po letnice a Jízdu králů. Dopoledne se představí Cimbálová muzika Špica, odpoledne na ni naváže mužský sbor JMF Derfla doprovodu cimbálové muziky. Pro děti organizátoři připravili tvořivé dílničky, malá zoo hospodářských zvířat a zábavně naučná stanoviště s Centrem ekologické výchovy Žabka a Přírodovědným centrem Trnka.

Pro návštěvníky bude přichystáno i občerstvení v podobě vína, piva, kávy nebo chlebových placek. Při příležitosti konání akce bude otevřena i kaple svatého Rocha, kde se od 15:00 uskuteční mše.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist