Skiareál Ještěd chce nové sjezdovky kompenzovat výsadbou stromů

Kvůli modernizaci areálu by mělo být vykáceno skoro sedm hektarů lesa, v němž převažuje smrk ztepilý. "Máme v dokumentaci vytipované prostory v rámci stávajícího areálu tak, abychom vyrovnali bilanční poměr odlesněné a znovu zalesněné plochy," uvedl Hanuš.
Provozovatel městského skiareálu zároveň radnici nabídl, že bude výsadbou stromů kompenzovat i již fungující sjezdovky, což je zhruba 20 hektarů. "Nabídli jsme možnost zalesnit stejný prostor v rámci města," uvedla projektová manažerka areálu Renata Balašová. V úvahu například přichází sportovní areál Vesec. Tato iniciativa souvisí se snahou přeměnit Ještěd na ekologické lyžařské středisko.
"Skiareál Ještěd možná bude tímto krokem úplně první v České republice, kdo veřejně proklamuje, že se zavazuje k trvale udržitelnému rozvoji," uvedl Hanuš. Přesvědčit veřejnost, že záměr má smysl, má podle něj i chystané rozšíření sjezdovek. "Tímto projektem chceme jasně říci, že jakýkoliv rozvoj našeho střediska je trvale udržitelný. Není to jen o tom odlesňování, ale náš záměr naopak počítá s opatřeními, abychom alespoň minimalizovali nebo dokonce úplně eliminovali jakékoliv dopady na životní prostředí," dodal.
Provozovatel v doplněné dokumentaci podle Hanuše zohlednil všechny připomínky, kvůli nimž mu ji krajský úřad vrátil k dopracování. Jednou z nich bylo vyhodnocení nároků na spotřebu vody pro zasněžování a vydatnosti dostupných zdrojů vody. Další bylo vyhodnocení vlivu osvětlení na večerní scenérii Ještědského hřebene.
Nová sjezdovka dlouhá přes 1,5 kilometru a široká od 40 do 50 metrů by totiž pro večerní lyžování měla být osvětlená v celé délce. "Podrobněji jsme argumentovali, že sjezdovka sice bude osvětlená, nicméně její dopad díky novým LED technologiím bude daleko menší oproti stávající technice na F10," uvedl Hanuš. Sjezdovka F10 dlouhá 400 metrů nyní slouží pro večerní lyžování, po vybudování Nové Skalky už osvětlená nebude.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Lukáš Kašpárek
6.9.2019 07:58Lukas B.
6.9.2019 08:58 Reaguje na Lukáš Kašpáreksamozřejmě když se řekne A, je potřeba říci i B, údolí zatím nezasjezdovkovaná a nezalanovkovaná nechat být.
Lukáš Kašpárek
6.9.2019 09:46 Reaguje na Lukas B.Já osobně bych nepovolil už žádné rozšiřování jakéhokoliv sportovního areálu v oblastech CHKO nebo NP a ty co jsou bych reguloval až hanba....
Lukas B.
6.9.2019 11:52 Reaguje na Lukáš Kašpárekobecně se sjezdové lyžování koncentruje. mizí tradiční šlepry nad vesnicí a pomičky a ptákotrhy nad zotavovnami, a velké areály se zahušťují, protože, málo platný, sjezdové lyžování je především ekonomická aktivita provozovatele, která, aby byla zisková, potřebuje nějakou minimální hustotu lyžaře na hektar (draze zasněřované a denně upravované) sjezdovky, a nějaké aspoň iksprocentní vytížení co nejkapacitnějších vleků a lanovek (obsluha je náklad jak prase). já vidím budoucnost tuzemského sjezdového lyžování v tom, že nové areály už nikdy nevzniknou (budou procesně neumístitelné), malé zaniknou (neuživí se) a velké se zahustí.
a samozřejmě, lyžování v Sudetech od jizerek po jeseníky se dramaticky zdraží. protože poláci bohatnou a začínají lyžovat, a tak areály budou moci zdražovat.