https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skoc-do-reky-a-chran-ji-v-praze-skoci-plavci-do-vltavy-v-ramci-akce-big-jump
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skoč do řeky a chraň ji. V Praze skočí plavci do Vltavy v rámci akce Big Jump

10.7.2015 12:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Koupání v řekách je symbolem toho, že řeky nejsou a nemají být jen stokami, zdrojem vody či dopravní cestou, ale že mohou a mají být součástí našeho života, místem odpočinku a setkávání s přírodou a její krásou
Koupání v řekách je symbolem toho, že řeky nejsou a nemají být jen stokami, zdrojem vody či dopravní cestou, ale že mohou a mají být součástí našeho života, místem odpočinku a setkávání s přírodou a její krásou
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společný symbolický skok do řeky jako připomínku nutnosti jejich ochrany, to je hlavní smysl akce Big Jump. Letos poprvé proběhne i v centru Prahy u Vltavy. Hlavní město se tak připojí k desítkám měst a míst po celé Evropě a oslavě Evropského dne koupání v řekách. Akci organizuje nezisková organizace Koalice pro řeky.
 

Záštitu nad akcí převzal kajakář a olympionik Vavřinec Hradilek. „Řeky, zvlášť tedy ty divoké, jsou součástí mého života a bylo by skvělé, kdyby podobné akce jako Big Jump, přivedly k zájmu o ně co nejvíce lidí. Nemusí jít pouze o sport, ale zkrátka o to, že život s řekami, na řekách a u řek je fajn," říká Vavřinec Hradilek.

Pražský Big Jump, neboli "Velký skok", proběhne v neděli 12. července v 15 hodin na Náplavce u Palackého mostu.

Během celého odpoledne si pak budou moci návštěvníci na stejném místě prohlédnout výstavu Řeky a povodně. Ta se věnuje návratům řek do původní podoby, v níž mohou lépe čelit vyšším stavům vody i suchým obdobím. Připraven bude také 3D model řeky, na němž si mohou lidé vyzkoušet simulaci povodně, a znalostní kvíz o vstupenky do Národního divadla. Na závěr akce vystoupí tři kapely: Johannes Benz, Esence a Ještěžes. K akci Big Jump se symbolicky připojí také loď Tajemství Divadla bratří Formanů v rámci legendární inscenace Ondřeje Havelky a Martina Vačkáře Saturnin.

„Příklad pražské Náplavky, která v několika posledních letech ožila různými akcemi, a lidé sem běžně chodí trávit volný čas, ukazuje, jak přirozeně k našemu životu řeky patří," říká Ing. Jakub Esterka z Koalice pro řeky. Řeky podle jeho slov nemají být redukovány pouze na dopravní kanály či betonové stoky.

Podobné akce se uskuteční také například v Berlíně, Hamburku, Paříži, Turíně nebo Madridu. Otcem nápadu na Dny koupání v řekách je Roberto Epple z Evropské říční sítě (European Rivers Network). Společným koupáním na mnoha místech chtěl oslavit úspěchy dosažené ochránci řek v Evropě, ať už se jednalo o zlepšení čistoty vody nebo o ochranu přirozeného charakteru řek. Koupání v řekách je symbolem toho, že řeky nejsou a nemají být jen stokami, zdrojem vody či dopravní cestou, ale že mohou a mají být součástí našeho života, místem odpočinku a setkávání s přírodou a její krásou. Celoevropský registr akcí Big Jump na www.rivernet.org/bigjump.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist