Slavnost stromů ve Valdštejnské lodžii na Jičínsku přilákala stovky lidí
"Park je na podzim nádherný, to mě před lety inspirovalo k uspořádání podzimní akce, k jakési poctě stromům. Chtěl jsem, aby si děti uvědomily, že na stromy lze nahlížet i jako na živé bytosti," řekl ČTK Vydra.
Němému rituálu korunovace krále stromů, kdy se divákům představili herci odění do kostýmů evokující fantaskní lesní bytosti, přihlíželi děti i dospělí. O hudební doprovod se postarali hráč na domorodý nástroj didgeridoo Ondřej Smeykal a kontrabasista Tomáš Zahrádka. "Ústředním motivem pohybové performance stromových bytostí je vždy rituál korunovace nového stromového krále či královny. Scénografie je vždy podobná, mění se motiv. Pracujeme s představou, že jsou stromy živé bytost, které si každoročně volí vládce. Jde o volnou inspiraci samotným lesem," řekl ČTK Vydra.
Akci pořádá každoročně místní nezisková organizace Valdštejnské imaginárium, která usiluje o oživení Valdštejnské lodžie neobvyklými cestami, k čemuž využívá genia loci stavby, která nebyla nikdy dokončena.
Slavnost stromů, která se odkazuje k mezinárodnímu dni stromů, jenž připadá na 20. října, je součástí projektu Netradiční oživování tradic. "V rámci projektu se snažíme přiblížit nekonvenčním způsobem tradice a vytvářet živou kulturu ohleduplně vůči památce a historii. V rámci tohoto projektu probíhají pravidelně akce Slavnost stromů, Čarodění a Divovánoce,“ řekl ČTK Vydra.
Valdštejnská lodžie je raně barokní památka u města Jičína, kterou nechal v letech 1627 až 1632 vystavět vévoda Albrecht z Valdštejna jako svou reprezentativní příměstskou vilu se zahradou a parkem. Areál nebyl nikdy dokončen. Lodžie je součástí Valdštejnovy barokní komponované krajiny – osy, která prochází Jičínskou kotlinou a spojuje v jeden celek sakrální i světské stavby, krajinné dominanty a město Jičín, uvedli správci památky.
Lodžie stojí pod vrchem Zebín na okraji městské části Sedličky a s centrem města ji spojuje známá dvoukilometrová lipová alej.
Před více než 30 lety byla lodžie téměř ruinou. Město od té doby do oprav dalo desítky milionů korun. Jako první nechala radnice opravit v roce 1990 střechu lodžie. Dále se podařilo například udělat nové toalety, opravit střechy, části omítek a opravit zdi v parku.
Letos město dokončilo opravu v severovýchodní části areálu kolem Čestného dvora asi za 32 milionů korun, která trvala od konce roku 2019. Byla součástí česko-polského projektu Cesta Valdštejnských architektů, který je podpořen evropskou dotací. Vznikl také víceúčelový sál, takzvaný Theatron.
reklama