https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovenska-vlada-schvalila-odstrel-350-medvedu-a-mimoradnou-situaci
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovenská vláda schválila odstřel 350 medvědů a mimořádnou situaci

2.4.2025 16:22 | BRATISLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Slovenská vláda dnes schválila návrh na odstřel 350 medvědů a na vyhlášení mimořádné situace ve většině okresů v zemi kvůli výskytu této šelmy. Vyplývá to z vládního usnesení. K tomuto kroku kabinet premiéra Roberta Fica přistoupil po nalezení tělesných ostatků muže, který podle předběžných informací státní ochrany přírody o uplynulém víkendu podlehl zraněním po útoku medvěda v lese na středním Slovensku. Několik nevládních organizací rozhodnutí vlády kritizovalo.
 
Uvedené návrhy předložil kabinetu ministr životního prostředí Tomáš Taraba, který před novináři označil za výrazně podhodnocené dřívější závěry studie ochranářů a vědců z českých univerzit, že medvědí populace na Slovensku čítá 1012 až 1275 zvířat. Podle Taraby postačuje v zemi 800 medvědů.

"Máme pozitivní vývoj populace medvěda. Od roku 2019, kdy se uvedená studie dělala, se populace znásobila. Slovensko bude přistupovat k preventivnímu odstřelu tak, jak je tomu v Rumunsku," řekl Taraba před jednáním vlády. Dodal, že plošný odstřel nebude probíhat v národních parcích.

Ministr tvrdil, že situace ohledně medvědů byla v zemi dlouhodobě zanedbávaným problémem, který nelze řešit ze dne na den. V posledních letech podle něj stoupl v zemi počet střetů lidí s medvědem, a to na loňských 1900 případů.

"Nemůžeme žít v zemi, kde se lidé budou bát chodit do lesa, kde se z člověka stane potrava pro medvěda. Jsme v období, kdy by měli být v klidovém režimu. Je reálná obava, že léto může být mimořádně špatné z pohledu útoků této šelmy na lidi," řekl premiér Fico.

Několik nevládních organizací ve společném prohlášení napsalo, že stát se nezabývá preventivními opatřeními. Za problém označily existenci míst, která lákají medvědy do blízkosti lidských obydlí a turistických tras.

"Obáváme se, že mimořádná situace může být zneužita k politickým cílům ministra životního prostředí, který na jejím základě udělí, podle nás, nezákonnou výjimku k odstřelu stovek medvědů. Slovensko tak může v budoucnu čelit dalším postihům ze strany Evropské unie," uvedl Rastislav Mičaník z organizace Aevis. Dodal, že medvěd je chráněným živočichem evropského významu.

Slovenští ochranáři jsou dlouhodobě ve sporu s lesníky a některými politiky ohledně velikosti medvědí populace. Opozice zase tvrdila, že počet útoků medvědů na lidi neklesl, byť ministerstvo životního prostředí už loni nechalo usmrtit nejvíce těchto šelem.

Slovenský parlament loni v červnu po dřívějších opakovaných střetech medvědů s lidmi schválil výjimku z ochrany medvědů pro případ, že výskyt těchto šelem ohrožuje život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. Podmínkou pro jednodušší vydání povolení k likvidaci problémových medvědů je právě vyhlášení mimořádné situace v dotčené lokalitě.

Rumunsko v reakci na stále častější smrtící útoky medvědů na lidi vydalo v loňském roce povolení k odstřelu bezmála 500 těchto šelem ročně. Šlo o výrazný nárůst, neboť v roce 2023 mohlo být legálně usmrceno 220 medvědů. Podle Bukurešti má opatření dostat pod kontrolu "přemnoženou" populaci medvědů, kterých žije v zemi asi 8000 - nejvíce v Evropě.


reklama

Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

2.4.2025 22:13
Chtělo by je zařadit z vlky jako zvěř lovnou a začít s ní zase řádně hospodařit , vzít si ponaučení z těch ochranářských neuvážených zásahů a do budoucna už nechat dělat myslivce jejich práci .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.4.2025 07:22 Reaguje na Radek
1*
Odpovědět
va

vaber

3.4.2025 09:24
Vystřílí jich jen 250 a na splnění plánu si budou muset zajít do ZOO ,aby tam odstřelili zbylých 50 .
Jeden neštastník dostal infarkt, zemřel v lese a svedlo se na medvědy ,že houfně zabíjí návštěvníky lesů.
Odpovědět
Sl

Slovan

3.4.2025 09:50
Bohužel se dnes ani neví, kolik jich reálně na Slovensku je. Neexistuje žádný státem řízený pravidelný monitoring populací (nejenom medvěda), tak jak je to běžné v zemích, kde se lov řídí každoročními kvótami. Místo toho tu dvě strany hází dvě naprosto odlišná čísla a korunku tomu nasadí Taraba a spol., kteří pár hodin po útoku oznámí to “správné” číslo, které se musí odlovit. O problému s názvem “vnadiska” se raději mlčí úplně i přesto, že je to důležitý bod problému a je evidentní, že mnohé (né-li většina) útoky se odehrávají poblíž těchto míst. Taraba si za “vzor” bere Rumunsko, ale tam vláda otevření mluví o řešení, které zahrnuje nejenom odstřel, ale také všemožná další preventivní opatření. Jejich ministr mluví úplně jiným “tónem” - tvrdí třeba, že stát musí rychleji reagovat a odstraňovat zejména ty jedince, kteří jsou reálně nebezpeční. Absence jakákoli snahy o preventivní opatření jsou u současné vlády přímo do očí bijící. Jediné pozitivum vidím v tom, že se to nebude týkat NP.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

3.4.2025 15:47 Reaguje na Slovan
Tak ty vnadiska byly i dříve a běžně se na nich medvěd lovil. Akorát tou návnadou byl dřív většinou kůň. Představa o stavech medvědů nějaká je. Jen se absolutně rozchází číslo ochranářů s číslem polovníků. Stále běžnější, tedy proti minulosti je i počet medvíďat kdy nyní se medvědice s třemi medvíďaty stává běžnou věcí. Přesto ochranáři udávaji pořád číslo kolem tisíce medvědů. No a třeba v tabulce z roku 2018 při počtu medvědů 1000 a ploše medvědího areálu 12855 km2 vycházelo 77 medvědů na 100 km2. kde jinde ve světě je taková hustota medvědí populace? Samozřejmě areál se podstatně rozšířil ( kdo dřív viděl medvědy kolem Košic , Prešova či na úplném jihu u Ma´darských hranic) ale zvětšila se i medvědí populace. Řekl bych že to číslo kolem 3000 bude blíže realitě než těch " ochranářských " 1000. Takže těch 350 dnes určených k lovu neobsáhne ani přírůst. Žádné ochranářské preventívní opatření neexistuje. Jde pouze o to vrátit stav medvědů na těch 800 a stav udržet.
Odpovědět
Sl

Slovan

3.4.2025 17:18 Reaguje na Jarek Schindler
Když to není problém, proč se tedy tolik útoků děje právě v jejich blízkosti? Je to zavírání očí před reálným problémem. Zákaz, alespoň v určitých částech roku, je právě jedním z těch “neexistujících” opatření, která by se dala snadno realizovat. Kdyby byla politická vůle, což není. Ani s počty pohybujícími se kolem 800 se bez podobných opatření útokům nemusí zabránit tak, jak by si každý přál. V letech 1985-87, kdy byla populace odhadnuta na max. 600, bylo zaznamenáno průměrně 9 útoků za rok. Vyvrcholení přišlo v roce 87 s 11 útoky, což je pouze o 1 míň než v roce 23, kdy ale taky bylo minimálně 2x víc medvědů. Co budete říkat pak? Že se to musí snížit na 400, pak na 200 a nakonec na 0? Medvěd je všežravec s extrémně dobře vyvinutým čenichem - pokud budete dávat lahůdky do blízkosti lidských obydlí a cest, co jako čekáte? Že tam medvěd nepůjde a nebude si zvykat na lidský pach? To jste opravdu tak naivní?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.4.2025 17:49 Reaguje na Slovan
Zavírání očí před reálným problémem je ten správny výraz. Dokonale vystihuje časť ochranárov, ktorý sa takto stavajú k evidentne rastúcim počtom medveďov. POčet napadnutí človeka určite presne nekoreluje s počtom napadnutí, do veľkej miery je to vec náhody. Ale určite medveďa skôr stretneš ak je ich 3000 než keby ich bolo 500. Hovoríš že medveďa lákajú lahôdky v blízkosti obydlí, to je pravda. Napríklad aj ovocné stromy. Aké je riešenie? Vyrúbať, alebo obrať ešte zelené aby medvede nelákali? Akú výhodu máme na Slovensku z toho že tu žije kvantum medveďov. Ak je to také super, tak prečo ich nedoveziete aj do Čiech. Minule ponúkali Taliani medveďa zabijaka, ktorého súd nedovolil utratiť. Chceli ho odviezť do Rumunska, lebo tam je medveďov málo a život Rumuna nemá takú cenu ako Taliana (to je irónia, kto by nepochopil)
Odpovědět
Sl

Slovan

3.4.2025 19:39 Reaguje na Vladimir Mertan
Kde píšu, že by menší populace medvědů na Slovensku byla špatně? Píšu pouze kritiku toho, že stát neprovádí žádný pravidelný monitoring populace (což je z mého pohledu dlouhodobý problém a týká se mimochodem i ČR) a nemá se tak od čeho odrazit v momentě, kdy chce populaci snižovat/zvyšovat. Taraba chce snižovat populaci na 800 - oka, ale pokud chcete populaci snížit a neohrozit ji, pak nijak zaujatá data potřebujete. Ani náhodou nevěřím tomu, že by na Slovensku bylo 3000 a víc kusů. Stejně tak kritizuji absenci jakékoli snahy o nějaká další opatření.
Ovocný strom nemá zralé plody po celý rok (vnadiska tam po celý rok jsou). Ovocný strom je v zahradách a znovu se dostáváme přeci tomu, že ty vnadiska postupně medvědy přibližují k zahradám (obydlím) blíž a blíž.
No a argumentace “prečo ich nedoveziete aj do Čiech” je jak od malého kluka, nezlobte se. Možná, kdybyste jich tam reálně měli 3000, pak by už dávno byli ve větších počtech v Beskydech.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.4.2025 20:11 Reaguje na Slovan
Řekl bych, že je to přesně naopak. Jako od malých dětí mi připadají argumenty "je v Evropě chráněný", ale nikdo z těch "uvědomělých" na druhé straně E. je nechce... To dění kolem medvědů je škola pokrytectví jak vyšitá.

A pokud jich za těch 6 let od sčítání podle lejn nepřibylo, když mají 2-3 mladé, tak to značí, že je tam obrovská mortalita, resp infanticida od samců. Jestli je to ok či ne - odpovím si sám - není! Je lepší mít méně početnou populaci, pravidelně regulovanou lovem, ale lépe živenou a méně stresovanou.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.4.2025 20:13 Reaguje na Slovan
https://blog.sme.sk/hatara/spolocnost/prestanme-donekonecna-ratat-medvedov-a-konajme-aktivne
Poznať presný počet medveďov nie je až tak veľmi dôležité, okrem situácie, kedy by viacero príznakov naznačovalo ich kriticky nízky počet (čo však u nás evidentné nie je, skôr opak)
Ovocný strom je len časť potravy čo medvede láka k ľuďom. Na Martinskom cintoríne konzumovali medvede sviečky s príchuťou loja. A to zrelé ovocie ucíti medveď min na 5 km. Príde ku domom aj bez vnadiska. Prečo nie sú medvede ešte v Čechách? Biotopy na to máte, proste ich vaši poľovníci v minulosti vystrieľali a aj v súčasnosti zabehnuté jedince likvidujú. RObí sa to tak, že medveďa iba postrelia a tak zdochne niekde v húštinách. Hovoríte argumenty malého chlapca. Nie je to férová požiadavka, ak sa chcete vyjadrovať ku strieľaniu medveďov v druhom štáte tam kde je ich najvyššia hustota v Európe a sám pritom žijete v štáte kde medvede žijú iba vo veľmi obmedzenom počte na hraniciach zo Slovenskom - teda prakticky nemáte medvede žiadne.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.4.2025 07:25 Reaguje na Vladimir Mertan
Nevykládejte tu " jak se něco robí" když se to nerobí a robil by to asi jen idi.t. To, že by něco mělo zdechnout v houštině není totiž absolutně žádným řešením ale naopak možným velkým problémem.
Medvěd nám v polovině devadesátých let na Smrku zimoval dva roky po sobě. Délka stopy 22 cm. Třetí rok se již nevrátil protože ochranáři spackali u Jevíčka uspání a medvěd zdechl. Jinak máte pravdu. Stačí si vzpomenout na medvěda na zlínsku a na ty manevry co se děly. A to šlo o jednoho medvěda.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

4.4.2025 19:47 Reaguje na Jarek Schindler
No ľudia sú vynachádzaví. V Rumunsku v čase keď sa medvede nemohli strieľať roznášali po lese otrávené nástrahy, tiež sa strieľalo na "mäkko" a dokonca sa umiestňovali návnady, ktoré lákali medvede na koľajnice. Na Slovensku sa takáto streľba deje - diala tiež, počul som to z celkom dôveryhodných zdrojov. Je možné, že sa medvede zo Slovenska nedostanú cez prihraničných poľovníkov zo Slovenska, neviem. Možno to chce iba čas, ak by sa dostatočne dlho nestrieľali tak určite do Čiech prídu aj vo väčších počtoch.
Odpovědět
Sl

Slovan

4.4.2025 14:24 Reaguje na Vladimir Mertan
Sem přesvědčen o tom, že mít přehled o populačních stavech je důležité a znovu opakuji - v zemích, kde se lov řídí kvótami to tak i chodí. Stát má přehled. Podle toho se ona kvóta totiž určuje. Pokud chce stát populaci snížit, zvýší kvótu. Pokud ji chce naopak zvýšit, kvótu sníží. Mě se tento způsob managementu líbí mnohem víc než to, co máme u nás. A hlavně sem si nevšiml, že by nad těmi udávanými počty kdokoli pochyboval a kritika je směřována primárně na počty udělených kvót.
Cituji: “Umelé zásahy zo strany človeka formou odstrelov nie sú v dnešnej dobe a za súčasnej situácie vždy a všade vhodné a potrebné – mali by slúžiť výhradne na zvyšovanie bezpečnosti obyvateľstva všade tam, kde sa to javí ako nevyhnutné a všade tam, kde iné pokusy zlyhali.”
Přesně to tvrdím přeci i já! Je třeba nejenom odstraňovat dnes nebezpečné medvědy u obcí, ale zároveň zavádět preventivní opatření. K tomu problému patří i vnadiska, tak to prostě je a bylo by záhodno tomu dát nějaká pravidla. Samozřejmě, že medvědy budou lákat i jiné věci, ale ty vnadiska to riziko násobně zvyšují. Jak autor dále správně tvrdí - i s medvědy v horách může dojít ke střetnutí (i k tomu tragickému), ale to se dělo i dřív a není třeba kvůli tomu vyhlašovat medvědovi válku. Je to souhra náhod a tak to trochu mi přijde, že sprej na medvědy není ani v oblastech s jejich vyšším výskytem pravidlem. Bohužel.
Pokud nechcete číst názory nějakého Čechůna, pak doporučuji nenavštěvovat český server. Mě osobně by medvědí populace u nás opravdu nevadila.
https://sita.sk/nasvidiek/turisti-sa-nemusia-obavat-stretnutia-s-medvedom-situacia-v-tatrach-sa-upokojila/
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.4.2025 07:04 Reaguje na Slovan
Koukám, že používáte čísla pana Kutala. Nevšiml jsem si, že by dříve bylo tolik útoků a i prostá setkání či pozorování byla celkem vzácná. Musím se na to podívat důkladněji. V každém případě pokud by to byla pravda tak nějak přestává platit to dnešní "... za vše mohou krmeliště". V dnešní době je kolem 7000 legálních schválených vnadisk. Kvůli lovu černé se přikrmuje podstatně více než dříve. Pokud bylo v roce 87 jen o jeden útok méně, tak to asi na ty krmeliště vztahovat nejde. Nebo , jak to chcete vysvětlit? No a "pak" nebudu říkat nic jiného něž říkám dnes. Je potřeba jasně stanovit velikost populace a tu udržovat . Jinak než lovem to nejde. Nebo znáte snad jiný způsob?
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

4.4.2025 08:59 Reaguje na Jarek Schindler
To by s Vámi pan Bláha a pan Kutal zásadně nesouhlasil. Podle nich je nutné lov plánovat podle způsobených škod a zde v případě medvěda na Slovensku není o čem se bavit.
Odpovědět
Ra

Radek

4.4.2025 10:31 Reaguje na Tomáš Pilík
On pan Kutal a pan Bláha určují lov podle tak zvaných škod u zvěře spárkaté , to jim jde dokonale , dokonce určí lov i pro vodící , nebo březí matky .

Pokud jde o šelmy , tady nepřipadá lov bez monitoringu a přesného zjištění početních stavů v úvahu , tady by to byl neuvážený zásah do populace z nedozírnými následky
Odpovědět
Sl

Slovan

4.4.2025 14:34 Reaguje na Jarek Schindler
Jsou to statistiky, které se dají najít. Že se o tom dříve tolik nemluvilo je věc druhá.
7000 legálních a další tisíce ilegálních často v blízkostí obcí. Nikdo netvrdí, že za vše mohou vnadiska, pouze se upozorňuje na to, že je to nemalá součást problému, která medvědy láká blíž a blíž k lidem. K čemu jsou popelnice proti medvědům, když o kousek dál je hostina volně přístupná? Řeknu vám to: k prdu…
Odpovědět
Ra

Radek

4.4.2025 07:52
Pokud je na slovenském kukuřičném poli kousek za vesnicí 25 medvědů , tak je to podle českých ochranářů v naprostém pořádku , jen se objeví jeden brumla 10 km od Zlína a je poprask a manévry , co by se dělo kdyby zamířil do Prahy
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.4.2025 08:11 Reaguje na Radek
Přišlo mi to až neuvěřitelné, že kusa sledovali tak dokonale, když přesně věděli, že trasu tam a zpět (50-60km) absolvoval za 2-3 dny ("nenašel nevěstu", tak to zabalil...). Podle mýho se jich na vých Moravě pohybuje mnohem více, jen se chovají skrytě, což mi potvrdilo více lidí/pozorovatelů. Že by se až tak lekl běžce a valil honemhonem zpátky domů (do přemnoženého cvokhausu), tak o tom si myslím své...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.4.2025 10:23 Reaguje na Karel Zvářal
Moravskoslezská pohoří na hranicích se Slovenskem jsou podstatně více osídlené a protkány více komunikacemi.
Za nimi směrem k vnitrozemí pokračuje vesměs bezlesí
a roviny, kde se medvěd necítí doma. Navíc ty mladé
vede i ta touha najít medvědici a pokud v daném místě
nenarazí na její pach, tak se vrací tam, kde ten pach
je. Je otázkou času, kdy se o to pokusí medvědice s
mláďaty a za nimi přijdou i ti mladí samci. Pokud na Slovensku sníží stavy medvědů, tak migrace nehrozí,
ale už hrozila i s jejich ztrátou plachosti, kterou
stále více ztráceli. U vlků už je putování vnitrozemím
ČR a usídlení realitou a u medvědů by to bylo jen o
něco později a s většími problémy, protože srážka auta
s vlkem je to jednoznačná záležitost, ale s méďou to
může mít tragické následky i pro posádku vozidla. Totéž
pak při setkání s medvědem je rozdíl, než s osamělým
vlkem. Neuvážená touha ochranářů mít šelmy i v okolí měst
na Slovensku narazila a vláda se zdravým selským rozumem
po sérii problémů rozhodla stavy snížit. Kéž by taky taková
vláda vystřídala naše probruselské neumětely a začala s
moudrou regulací predátorů, aby zachránila zbytky jejich
kořisti a u vlků drobné chovy ovcí, koz atd. pro vypásání
horských luk bez zbytečně vysokých nákladů na jejich
ochranu před vlky. Slovákům držím palce, ať se jim podaří
snížit nejen stavy přemnožených medvědů, ale taky jim
postupně vrátit plachost a respekt vůči lidem, jako k
vrcholovým predátorům.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.4.2025 14:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Machačku, ve Slovinsku žije kolem 1000 medvědů, každoročně jich cca 200 uloví. Je to země menší než Morava, s 2,2 mil obyvatel a s poměrně hustým zalidněním, a však i zalesněním!

Jdou odtud často dokumenty, medvědi se pohybují v blízkosti samot i obcí, a JE NA NICH POZNAT VÝCHOVA HROMOVOU HOLÍ. Prostě všechny drzé až agresivní ZAVČASU odstraní, a ti zbylí se chovají k člověku s respektem. To, co často vzpomínáte, tam s úspěchem praktikují. Doufám, že to pochopí všichni ZASLEPENÍ ochranáři, a vezmou si odtud příklad! Je to účinné i ekonomické!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist