Slovenská vláda schválila odstřel 350 medvědů a mimořádnou situaci

"Máme pozitivní vývoj populace medvěda. Od roku 2019, kdy se uvedená studie dělala, se populace znásobila. Slovensko bude přistupovat k preventivnímu odstřelu tak, jak je tomu v Rumunsku," řekl Taraba před jednáním vlády. Dodal, že plošný odstřel nebude probíhat v národních parcích.
Ministr tvrdil, že situace ohledně medvědů byla v zemi dlouhodobě zanedbávaným problémem, který nelze řešit ze dne na den. V posledních letech podle něj stoupl v zemi počet střetů lidí s medvědem, a to na loňských 1900 případů.
"Nemůžeme žít v zemi, kde se lidé budou bát chodit do lesa, kde se z člověka stane potrava pro medvěda. Jsme v období, kdy by měli být v klidovém režimu. Je reálná obava, že léto může být mimořádně špatné z pohledu útoků této šelmy na lidi," řekl premiér Fico.
Několik nevládních organizací ve společném prohlášení napsalo, že stát se nezabývá preventivními opatřeními. Za problém označily existenci míst, která lákají medvědy do blízkosti lidských obydlí a turistických tras.
"Obáváme se, že mimořádná situace může být zneužita k politickým cílům ministra životního prostředí, který na jejím základě udělí, podle nás, nezákonnou výjimku k odstřelu stovek medvědů. Slovensko tak může v budoucnu čelit dalším postihům ze strany Evropské unie," uvedl Rastislav Mičaník z organizace Aevis. Dodal, že medvěd je chráněným živočichem evropského významu.
Slovenští ochranáři jsou dlouhodobě ve sporu s lesníky a některými politiky ohledně velikosti medvědí populace. Opozice zase tvrdila, že počet útoků medvědů na lidi neklesl, byť ministerstvo životního prostředí už loni nechalo usmrtit nejvíce těchto šelem.
Slovenský parlament loni v červnu po dřívějších opakovaných střetech medvědů s lidmi schválil výjimku z ochrany medvědů pro případ, že výskyt těchto šelem ohrožuje život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. Podmínkou pro jednodušší vydání povolení k likvidaci problémových medvědů je právě vyhlášení mimořádné situace v dotčené lokalitě.
Rumunsko v reakci na stále častější smrtící útoky medvědů na lidi vydalo v loňském roce povolení k odstřelu bezmála 500 těchto šelem ročně. Šlo o výrazný nárůst, neboť v roce 2023 mohlo být legálně usmrceno 220 medvědů. Podle Bukurešti má opatření dostat pod kontrolu "přemnoženou" populaci medvědů, kterých žije v zemi asi 8000 - nejvíce v Evropě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (21)
Radek
2.4.2025 22:13vaber
3.4.2025 09:24Jeden neštastník dostal infarkt, zemřel v lese a svedlo se na medvědy ,že houfně zabíjí návštěvníky lesů.
Slovan
3.4.2025 09:50Jarek Schindler
3.4.2025 15:47 Reaguje na SlovanSlovan
3.4.2025 17:18 Reaguje na Jarek SchindlerVladimir Mertan
3.4.2025 17:49 Reaguje na SlovanSlovan
3.4.2025 19:39 Reaguje na Vladimir MertanOvocný strom nemá zralé plody po celý rok (vnadiska tam po celý rok jsou). Ovocný strom je v zahradách a znovu se dostáváme přeci tomu, že ty vnadiska postupně medvědy přibližují k zahradám (obydlím) blíž a blíž.
No a argumentace “prečo ich nedoveziete aj do Čiech” je jak od malého kluka, nezlobte se. Možná, kdybyste jich tam reálně měli 3000, pak by už dávno byli ve větších počtech v Beskydech.

Karel Zvářal
3.4.2025 20:11 Reaguje na SlovanA pokud jich za těch 6 let od sčítání podle lejn nepřibylo, když mají 2-3 mladé, tak to značí, že je tam obrovská mortalita, resp infanticida od samců. Jestli je to ok či ne - odpovím si sám - není! Je lepší mít méně početnou populaci, pravidelně regulovanou lovem, ale lépe živenou a méně stresovanou.
Vladimir Mertan
3.4.2025 20:13 Reaguje na SlovanPoznať presný počet medveďov nie je až tak veľmi dôležité, okrem situácie, kedy by viacero príznakov naznačovalo ich kriticky nízky počet (čo však u nás evidentné nie je, skôr opak)
Ovocný strom je len časť potravy čo medvede láka k ľuďom. Na Martinskom cintoríne konzumovali medvede sviečky s príchuťou loja. A to zrelé ovocie ucíti medveď min na 5 km. Príde ku domom aj bez vnadiska. Prečo nie sú medvede ešte v Čechách? Biotopy na to máte, proste ich vaši poľovníci v minulosti vystrieľali a aj v súčasnosti zabehnuté jedince likvidujú. RObí sa to tak, že medveďa iba postrelia a tak zdochne niekde v húštinách. Hovoríte argumenty malého chlapca. Nie je to férová požiadavka, ak sa chcete vyjadrovať ku strieľaniu medveďov v druhom štáte tam kde je ich najvyššia hustota v Európe a sám pritom žijete v štáte kde medvede žijú iba vo veľmi obmedzenom počte na hraniciach zo Slovenskom - teda prakticky nemáte medvede žiadne.
Jarek Schindler
4.4.2025 07:25 Reaguje na Vladimir MertanMedvěd nám v polovině devadesátých let na Smrku zimoval dva roky po sobě. Délka stopy 22 cm. Třetí rok se již nevrátil protože ochranáři spackali u Jevíčka uspání a medvěd zdechl. Jinak máte pravdu. Stačí si vzpomenout na medvěda na zlínsku a na ty manevry co se děly. A to šlo o jednoho medvěda.
Vladimir Mertan
4.4.2025 19:47 Reaguje na Jarek SchindlerSlovan
4.4.2025 14:24 Reaguje na Vladimir MertanCituji: “Umelé zásahy zo strany človeka formou odstrelov nie sú v dnešnej dobe a za súčasnej situácie vždy a všade vhodné a potrebné – mali by slúžiť výhradne na zvyšovanie bezpečnosti obyvateľstva všade tam, kde sa to javí ako nevyhnutné a všade tam, kde iné pokusy zlyhali.”
Přesně to tvrdím přeci i já! Je třeba nejenom odstraňovat dnes nebezpečné medvědy u obcí, ale zároveň zavádět preventivní opatření. K tomu problému patří i vnadiska, tak to prostě je a bylo by záhodno tomu dát nějaká pravidla. Samozřejmě, že medvědy budou lákat i jiné věci, ale ty vnadiska to riziko násobně zvyšují. Jak autor dále správně tvrdí - i s medvědy v horách může dojít ke střetnutí (i k tomu tragickému), ale to se dělo i dřív a není třeba kvůli tomu vyhlašovat medvědovi válku. Je to souhra náhod a tak to trochu mi přijde, že sprej na medvědy není ani v oblastech s jejich vyšším výskytem pravidlem. Bohužel.
Pokud nechcete číst názory nějakého Čechůna, pak doporučuji nenavštěvovat český server. Mě osobně by medvědí populace u nás opravdu nevadila.
https://sita.sk/nasvidiek/turisti-sa-nemusia-obavat-stretnutia-s-medvedom-situacia-v-tatrach-sa-upokojila/
Jarek Schindler
4.4.2025 07:04 Reaguje na SlovanTomáš Pilík
4.4.2025 08:59 Reaguje na Jarek SchindlerRadek
4.4.2025 10:31 Reaguje na Tomáš PilíkPokud jde o šelmy , tady nepřipadá lov bez monitoringu a přesného zjištění početních stavů v úvahu , tady by to byl neuvážený zásah do populace z nedozírnými následky
Slovan
4.4.2025 14:34 Reaguje na Jarek Schindler7000 legálních a další tisíce ilegálních často v blízkostí obcí. Nikdo netvrdí, že za vše mohou vnadiska, pouze se upozorňuje na to, že je to nemalá součást problému, která medvědy láká blíž a blíž k lidem. K čemu jsou popelnice proti medvědům, když o kousek dál je hostina volně přístupná? Řeknu vám to: k prdu…
Radek
4.4.2025 07:52
Karel Zvářal
4.4.2025 08:11 Reaguje na RadekBřetislav Machaček
4.4.2025 10:23 Reaguje na Karel ZvářalZa nimi směrem k vnitrozemí pokračuje vesměs bezlesí
a roviny, kde se medvěd necítí doma. Navíc ty mladé
vede i ta touha najít medvědici a pokud v daném místě
nenarazí na její pach, tak se vrací tam, kde ten pach
je. Je otázkou času, kdy se o to pokusí medvědice s
mláďaty a za nimi přijdou i ti mladí samci. Pokud na Slovensku sníží stavy medvědů, tak migrace nehrozí,
ale už hrozila i s jejich ztrátou plachosti, kterou
stále více ztráceli. U vlků už je putování vnitrozemím
ČR a usídlení realitou a u medvědů by to bylo jen o
něco později a s většími problémy, protože srážka auta
s vlkem je to jednoznačná záležitost, ale s méďou to
může mít tragické následky i pro posádku vozidla. Totéž
pak při setkání s medvědem je rozdíl, než s osamělým
vlkem. Neuvážená touha ochranářů mít šelmy i v okolí měst
na Slovensku narazila a vláda se zdravým selským rozumem
po sérii problémů rozhodla stavy snížit. Kéž by taky taková
vláda vystřídala naše probruselské neumětely a začala s
moudrou regulací predátorů, aby zachránila zbytky jejich
kořisti a u vlků drobné chovy ovcí, koz atd. pro vypásání
horských luk bez zbytečně vysokých nákladů na jejich
ochranu před vlky. Slovákům držím palce, ať se jim podaří
snížit nejen stavy přemnožených medvědů, ale taky jim
postupně vrátit plachost a respekt vůči lidem, jako k
vrcholovým predátorům.

Karel Zvářal
4.4.2025 14:48 Reaguje na Břetislav MachačekJdou odtud často dokumenty, medvědi se pohybují v blízkosti samot i obcí, a JE NA NICH POZNAT VÝCHOVA HROMOVOU HOLÍ. Prostě všechny drzé až agresivní ZAVČASU odstraní, a ti zbylí se chovají k člověku s respektem. To, co často vzpomínáte, tam s úspěchem praktikují. Doufám, že to pochopí všichni ZASLEPENÍ ochranáři, a vezmou si odtud příklad! Je to účinné i ekonomické!