https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slozita-otazka-slonich-matek-mit-vic-zivotaschopnych-potomku-ale-sama-driv-umrit
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Složitá otázka sloních matek: mít víc životaschopných potomků, ale sama dřív umřít?

10.3.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Slůňata, která se slonici narodí do jejích 19 let, mají třikrát větší šanci dožít samostatnosti než slůňata, která se narodí slonicím v pozdějším věku. Druhou stranou mince je, že slonice, které se stanou matkami v raném věku, také dříve umírají.
Slůňata, která se slonici narodí do jejích 19 let, mají třikrát větší šanci dožít samostatnosti než slůňata, která se narodí slonicím v pozdějším věku. Druhou stranou mince je, že slonice, které se stanou matkami v raném věku, také dříve umírají.
Slůňata, která se slonici narodí do jejích 19 let, mají třikrát větší šanci dožít se samostatnosti než ta, která se narodí slonicím v pozdějším věku. Druhou stranou mince je, že slonice, které se stanou matkami v raném věku, také dříve umírají.
 

Slonice mohou mít první potomky už od svých pěti let. Nejvíce reprodukčních sil pak mají ve svých 19 letech. Těhotenství u slonů přitom trvá 20 až 22 měsíců. Vědci z University of Sheffield zkoumali, jaké jsou spojitosti věku, kdy se slonice poprvé stane matkou, počtu jejích potomků a jejich životaschopností a také toho, jakého věku se slonice dožije.

Při zkoumání vycházeli z pozorování 416 slonů asijských žijících v Barmě a využívaných v lesním hospodářství pro stahování dřeva.

Slonice, které se stanou matkami dříve, přivedou za celý svůj život více potomků. Jenže samy pak mají dvakrát menší šanci dožít se věku padesáti let, než slonice, které s rozením potomků začaly později. Sloni se přitom běžně dožívají věku sedmdesáti let.

Vědci na toto téma narazili při výzkumu zaměřeného na otázku, kdy jsou sloní samice nejplodnější. To je důležité vědět, protože to může pomoci při snahách udržet populace slonů chovaných v zajetí a částečném zajetí, což má vliv i na slony žijící volně.

„Sloni žijící v zajetí mají obecně nižší porodnost než sloni žijící volně. Lidé, kteří si chtějí udržet početnost svých stád slonů je proto často doplňují jedinci chycenými ve volné přírodě,“ říká Adam Hayward z University of Sheffield. To má pak negativní vliv na populace volně žijících slonů. Sloni totiž patří mezi ohrožené druhy. Ve svém přirozeném prostředí jsou ale důležitým ekosystémovým prvkem.

Pro chovatele slonů je tak lepší snažit se, aby slonice zabřezly dříve, protože jim to pomůže udržet početné a životaschopné stádo. Zároveň by se měl snížit tlak na populace volně žijících slonů. Daní za to je, že tyto slonice budou samy mít kratší život.


reklama

Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist