https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/smlouva-o-turowu-podle-greenpeace-neochrani-zivotni-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Smlouva o Turówu podle Greenpeace neochrání životní prostředí

27.1.2022 10:58 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Grzegorz Broniatowski / Greenpeace
Uzavření smlouvy mezi Českem a Polskem o náhradách za škody způsobené těžbou v polském hnědouhelném dole Turów neochrání podle organizace Greenpeace životní prostředí a zásoby vody na české straně hranice. Návrh dohody včera předložila kabinetu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Šest aktivistů před zahájením zasedání ministrů protestovalo proti případným ústupkům vůči Varšavě před budovou úřadu vlády v Praze. Pokud by vláda schválila slabou dohodu výměnou za peníze, bude si organizace podle mluvčího Lukáše Hrábka stěžovat u Evropské komise.
 

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur. Spor trvá také v požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Návrh smlouvy, který má vycházet z loňských jednání s Polskem, podle Greenpeace nechrání zásoby vody a je k ničemu. Pokud na něj vláda podle aktivistů přistoupí nebo z ní dokonce ustoupí, prodá české občany a životní prostředí pod cenou. "To se nedá ospravedlnit ani slibovanou výstavbou vodovodů. Nejen, že budou tisíce lidí v takovém případě čekat roky na vodu, ale také jim vyschne krajina, a je otázka, jestli se na takovém místě vůbec bude dát žít. Navíc peníze na vodovody se dají získat i jinak než nedůstojným handlováním s Polskem - česká vláda by se měla obrátit na Evropskou komisi a požádat ji o řízení o ekologické újmě a vyčíslení škod," uvedla koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová. Aktivisté před Strakovou akademií protestovali s transparentem "Nestahujte žalobu, zastavte ilegální těžbu".

Podle ministerstva životního prostředí připravovaná dohoda zaručuje ochranu životního prostředí v příhraničí a poskytuje širší možnosti kontroly než současná evropská legislativa. Vedle Greenpeace kritizuje dosavadní výsledky jednání platforma Společně pro vodu. Podle ní chystaná podzemní stěna nezabrání úbytku vody z českého území a uzavření dohody v nynějším znění by bylo v rozporu s českými i evropskými zákony, které neumožňují vyslovit souhlas se škodami na životním prostředí na vlastním území. Podle platformy má ministerstvo povinnost zahájit řízení o škodách u Evropské komise.

Ministerstvo se na EK už obrátilo podle článku 259 Smlouvy o fungování Evropské unie, což vedlo k nynějšímu řízení před Soudním dvorem EU, ale také podle článku 12 rámcové směrnice o vodách, kde resort komisi informoval, že Česko identifikovalo záměr pokračování těžby v dolu jako významný problém související s ochranou vod na svém území, které nemůže vyřešit samo. Komise ale podle úřadu neshledala porušení směrnice a odkázala ČR na běžící žalobu.

Důl zásobuje uhlím elektrárnu, která je v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie. Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti jeho rozšíření, obyvatelé se bojí o zdroje pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Polsko plánuje v dole těžit do roku 2044. Podle Greenpeace by těžba a spalování uhlí v komplexu měly být co nejrychleji ukončeny a region by měl projít transformací.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

27.1.2022 14:51
nebuďme naivní, jediné kvalitní řešení je zavřít povrchový lom Turow, ale být tak naivní nejde...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist