https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/smvak-ostrava-loni-v-malych-vodnich-elektrarnach-vyrobily-4-86-gwh-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SmVaK Ostrava loni v malých vodních elektrárnách vyrobily 4,86 GWh elektřiny

20.2.2023 00:20 | OSTRAVA (ČTK)
Foto | Palickap / Wikimeda Commons
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která patří mezi největší tuzemské vodárenské firmy, loni ve svých sedmi malých vodních elektrárnách v areálech centrálních úpraven vody a čtyř významných vodojemů vyrobila 4,86 gigawatthodiny elektřiny, tedy zhruba stejně jako před rokem. Díky tomu byly tyto objekty z hlediska bilance spotřeby elektřiny soběstačné. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
 

Obdobné množství, 4,9 gigawatthodiny elektřiny, vyrobily kogenerační jednotky v areálech osmi největších čistíren odpadních vod SmVaK. V čistírnách, které využívají bioplyn z kalů, je 12 kogeneračních jednotek. "Opavská čistírna odpadních vod byla soběstačná ze 77 procent, což je v republikovém porovnání vynikající výsledek," uvedl Síbrt. Například čistírna v Karviné byla soběstačná ze 43 procent nebo čistírna v Havířově z 31 procent.

V Úpravně vody Nová Ves ve Frýdlantě nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku podnik během modernizace, která skončila na podzim 2021, nahradil původní malou vodní elektrárnu s dvěma generátory o výkonu 200 kilowattů jednou průtokovou turbínou s generátorem o výkonu 463 kilowattů. "V porovnání roku 2019, kdy k výměně došlo, a loňského roku se výroba v malé vodní elektrárně zvýšila dva a půl násobně na 1,94 GWh. Tím dokázala překročit spotřebu provozu zhruba o čtvrtinu," uvedl Síbrt.

Největší úpravna vody v regionu ve Vítkově-Podhradí na Opavsku loni vyrobila v malé vodní elektrárně 1,62 gigawatthodiny elektřiny, což znamenalo mírný meziroční nárůst. "Úpravna vody ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku vyrobila v malé vodní elektrárně více než dvojnásobek své roční spotřeby elektrické energie (537 MWh)," uvedl mluvčí.

Malé vodní elektrárny budují SmVaK v provozech úpraven vody na přivaděčích surové vody z údolních nádrží. Stálý průtok a dostatečný spád přiváděné vody zajišťují jejich efektivní provoz. "Zařízení s menším výkonem jsou instalována na přivaděčích pitné vody s vhodnými parametry. Vyrobená elektřina se primárně spotřebovává přímo v místě výroby, přebytky jsou dodávány do sítě," uvedl Síbrt.

Generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička uvedl, že provoz malých vodních elektráren má ekologický i ekonomický smysl. "Energie vyrobená z vody nemá oproti elektrárnám na pevná paliva negativní dopady na životní prostředí, tedy především na ovzduší z hlediska vypouštěných emisí. Šetříme také finanční prostředky, protože nemusíme elektřinu nakupovat, v některých případech ji naopak do sítě dodáváme," uvedl Pšenička.

SmVaK Ostrava dodávají vodu více než 720 000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist