https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snehova-pokryvka-nejjiznejsiho-evropskeho-ledovce-roztala-drive
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněhová pokrývka nejjižnějšího evropského ledovce roztála dříve

17.8.2017 08:00 (ČTK)
Sněhová pokrývka ledovce v pohoří Gran Sasso ve středoitalském regionu Abruzzo zmizela před koncem léta poprvé, což někteří pokládají za projev globálního oteplování. Ledovec Calderone zmizel a zdejší pramen je od úterý suchý.
Sněhová pokrývka ledovce v pohoří Gran Sasso ve středoitalském regionu Abruzzo zmizela před koncem léta poprvé, což někteří pokládají za projev globálního oteplování. Ledovec Calderone zmizel a zdejší pramen je od úterý suchý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Paolo Boccabella / repubblica.it
Sněhová pokrývka nejjižněji položeného evropského ledovce Calderone v centrální části Apenin vlivem horka a sucha letos poprvé roztála ještě před koncem léta. Uvedla to včera agentura ANSA. Pod kamennou sutí se ale podle meteorologů stále ukrývá vrstva staletého ledu. Podle nich se může stát, že sněhová pokrývka ledovce zhruba jednou za pět let roztaje.
 

Sněhová pokrývka ledovce v pohoří Gran Sasso ve středoitalském regionu Abruzzo zmizela před koncem léta poprvé, což někteří pokládají za projev globálního oteplování.

"Ledovec Calderone zmizel a zdejší pramen je od úterý suchý. To se za posledních 30 let ještě nestalo," napsali na facebooku horské boudy Franchetti její správcové.

"Zmizení sněhové pokrývky ledovce jednou za pět let není nijak výjimečná událost. Znepokojivé by bylo, kdyby se to stávalo každý rok," řekl listu Repubblica meteorolog Marco Scozzafava. Přes letní období roztává vrchní sněhová vrstva, ale pod kamennou sutí zůstává vrstva staletého ledu. Ta se podle něj mezi lety 1992 a 2015 snížila o jeden metr na současných 25 metrů.

Na fotografiích místních horalů ze 14. srpna je vidět suchý ledovcový kotel s několika skvrnami ledu a sněhu. Ledovec se nachází v nadmořské výšce 2650 až 2850 metrů v Apeninách, což jsou největší, ale nikoliv nejvyšší hory v Itálii. Procházejí celým poloostrovem, který po nich nese název.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist