https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-opet-prerusila-schvalovani-vzniku-narodniho-parku-krivoklatsko
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko

24.4.2025 11:03 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sněmovna ani na druhý pokus neposunula ke schválení vznik Národního parku Křivoklátsko, který odmítají opoziční hnutí ANO a SPD. Svou kritikou vyplnili jejich poslanci včerejší šestihodinové projednávání návrhu. Hlavně zástupcům ANO vadila také snaha části poslanců ODS omezit roli správy národních parků ve prospěch obcí nebo zohlednění veřejného zájmu při zajišťování bezpečnosti či energetické soběstačnosti území.
 
Křivoklátsko by se podle novely o ochraně přírody mělo stát pátým národním parkem v Česku, a to od příštího roku. Podle jeho odpůrců mělo území zůstat pouze chráněnou krajinnou oblastí. Park má podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) zabírat 105 kilometrů čtverečních, což představuje zhruba 17 procent současné chráněné krajinné oblasti. Pro vznik parku na Křivoklátsku, které je jedním z nejrozsáhlejších komplexů lesů ve středních Čechách, jsou z 29 tamních obcí pouze dvě, ostatní se obávají omezení hospodaření v lesích kvůli možnosti v nich vyhlásit bezzásahové zóny. Petici proti národnímu parku podepsalo přes 11 300 lidí.

Poslanci k předloze navrhli řadu změn včetně těch, které se vznikem parku nesouvisí. Předseda ANO Andrej Babiš by chtěl zakázat lov norováním, obdobný návrh připravili i předsedové KDU-ČSL a TOP 09 Marek Výborný a Markéta Pekarová Adamová, která chce navíc zakázat chov lišek v zajetí kvůli výcviku loveckých psů. Poslanci ANO v čele s Josefem Kottem chtějí zpřesnit možnost kácení náletových dřevin podél vodních toků a hrází.

Největší kritiku ze strany ANO i ministra Hladíka sklidili Jan Bureš a Petr Bendl (oba ODS). Bendl by chtěl posílit postavení obcí při projednávání přestupků proti ochraně přírody, omezit roli správ národních parků nebo upravit pravidla vydávání jednotného environmentálního stanoviska. Bureš navrhl povinnost správy národních parků povolovat stavby ve veřejném zájmu a posuzování, zda stavba znehodnocuje ráz krajiny, nechat do roku 2030 na ministerstvu životního prostředí.

Tyto návrhy by podle bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) způsobily "naprostý rozval systému národních parků". "V nejpřísněji chráněných oblastech musí být převaha ochrany přírody," uvedl Brabec ve shodě s Klárou Kocmanovou (Piráti).

Novela, kterou se Sněmovna ve druhém kole schvalování začala zhruba hodinu zabývat už v úterý, upravuje také ochranu vybraných druhů živočichů a rostlin nebo opylovačů a ochranu před světelným znečištěním. Má zavést změny v ochraně dřevin a druhové ochraně, kterou nově pojímá jako ochranu biotopů, nikoli jednotlivých druhů. Má zlepšit ochranu stromů a zeleně ve městech a ve volné krajině, jejichž kácení bude možné zpoplatnit nebo uložit náhradní výsadbu.

Norma rovněž ukládá zajistit protipožární předěly a požární nádrže v návaznosti na rozsáhlý požár v parku České Švýcarsko. Karel Krejza (ODS) navrhoval mimo jiné rozšířit na dvojnásobek patnáctimetrovou vzdálenost od protipožárního předělu, v níž nesmí být odumřelé stromy a zbytky stromů po jejich těžbě. Žádal také, aby zdroje požární vody v parcích nesměly být dále než tři kilometry od sebe. Za jeho návrhy se přimlouval na rozdíl od svých stranických kolegů někdejší šéf hasičů Drahoslav Ryba (ANO).

Chráněnou krajinnou oblastí je Křivoklátsko od roku 1978. Nový status by umožnil zpřísnit regulace a posílit péči o přírodu. Národní park by zahrnoval nejcennější jádrové oblasti CHKO, čímž by omezil některé činnosti, například těžbu dřeva. Iniciativa Otevřené Křivoklátsko upozorňuje na to, že současná CHKO vznikla především činností lesníků a původních je jen několik procent porostů.

V Česku jsou nyní Národní park Šumava, Národní park Podyjí, Národní park České Švýcarsko a Krkonošský národní park. Pokrývají 1,5 procenta rozlohy území státu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

24.4.2025 17:36
Je potřeba poděkovat všem, kteří chtějí zachránit naše současné NP před některými devastujícími návrhy - včetně poslancům z ANO. V tomto mají zkrátka pravdu.

“Tyto návrhy by podle bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) způsobily "naprostý rozval systému národních parků". "V nejpřísněji chráněných oblastech musí být převaha ochrany přírody," uvedl Brabec ve shodě s Klárou Kocmanovou (Piráti).”
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.4.2025 18:31 Reaguje na Slovan
Záleží na tom co si kdo pod pojem ochrana přírody zařadí. Chceme chránit přírodu kolem nás? Tedy to co je kolem dokola zachovalé, vzácné, cenné, nebo vzýváme disturbance a chráníme jejich průběh a následky?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.4.2025 20:58 Reaguje na Jarek Schindler
Ochrana přírody je o udržení biotopu péčí ve stavu v jakém je, to je obvykle bodovými, nikoli plošnými disturbancemi. Nicnedělání mění biotop. Buď sukcesí anebo (či pak) plošnou katastrofou.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.4.2025 16:12 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nic není neměnné. Nic nejde natrvalo zakonzervovat a třeba těmi vašemi bodovými disturbancemi se toho obnovuje nebo spíš může obnovit jen zlomek.
Odpovědět
Sl

Slovan

25.4.2025 09:00 Reaguje na Jarek Schindler
Zobecňovat ochranu přírody nelze. Každá forma chráněného území má jiné cíle ochrany. Proto u nás existují velkoplošné NP, CHKO nebo Přírodní parky a pak maloplošné NPR, PR nebo PP. Takže je to vlastně celkem jednoduché…
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.4.2025 16:04 Reaguje na Slovan
Ano a tak tedy pokud chceme chránit něco do dnešní doby zachovalého, musíme to chránit v mantinelech předešlé či současné péče. Změna péče může přece znamenat zhoršení či postupný zánik cíle ochrany.
Odpovědět
Sl

Slovan

27.4.2025 16:43 Reaguje na Jarek Schindler
Předmětem ochrany může být i území, které bylo nějaký způsobem degradováno. To vidíme ostatně po celém světě. Co vy tvrdíte je pouze zakonzervování současného stavu, což může být v mnoha případech chyba. Ochrana přírody nerovná se zakonzervování! Změna péče, je-li navržena odborníky, vede z 99% naopak ke zlepšení stavu a je třeba postupovat oblast od oblasti. Což je naprosto logické.
Odpovědět

Radek Čuda

28.4.2025 16:23 Reaguje na Slovan
Posuzovat se musí stav dané lokality v delším časovém horizontu, a ne jak píšete současný stav. Konkrétně v případě Křivoklátska je zřejmé, že ta péče je dlouhodobě v souladu s ochranou přírody a tomu rovněž odpovídá stávající velmi utěšený stav. Je tedy velmi na místě otázka, zda tato péče s takovými výsledky nutně potřebuje nějaký upgrade.

Zkrátka ... don't fix what's not broken ... a pokud už ano, tak by si měl člověk dávat ale kua majzla.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.4.2025 20:55 Reaguje na Slovan
A to je přesně to špatné co lidé = voliči nechtějí. Je třeba zavést a přesvědčit lidi, že jedině správná péče o biotopy je schopna udržet NP a CHKO ve stabilním (hezkém) stavu.
Odpovědět
Sl

Slovan

25.4.2025 09:05 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nojo, já zapomněl, že vy víte co lidé chtějí a co nechtějí…
Můžete se do toho přesvědčování rovnou pustit, protože já se opravdu neztotožňuji s tou vaší zvláštní “vizí” (zejména co se NP týče).
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist