https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-schvalila-zvyseni-podilu-pokrocilych-biopaliv-v-pohonnych-hmotach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna schválila zvýšení podílu pokročilých biopaliv v pohonných hmotách

6.12.2024 18:53 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podíl pokročilých biopaliv v pohonných hmotách zřejmě bude nutné postupně zvyšovat tak, aby v roce 2030 dosáhl v souladu se směrnicí EU 5,5 procenta. Schválila to dnes Sněmovna v rámci novely zákona o ochraně ovzduší, a to na doporučení hospodářského výboru. Normu, která podle vládního návrhu rozšiřuje počet firem s povinností nepřetržitého monitoringu znečištění životního prostředí a má přispět ke zlepšení kvality ovzduší hlavně ve městech, nyní dostane k projednání Senát.
 
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že novela byla dostatečně prodiskutována a v horní komoře neočekává velký odpor.

Navyšování podílu pokročilých biopaliv se týká biosložky převážně rostlinného původu, například ze slámy, řas a podobných materiálů, ale i obnovitelných paliv nebiologického původu. Dodavatelé vybraných pohonných hmot také budou muset zajistit snížení emisí skleníkových plynů ve stanoveném rozsahu proti stanovené základně. V roce 2026 se bude muset snížit o 6,25 procenta na hodnotu 11 procent v roce 2030.

Novela upravuje také zavádění nízkoemisních zón, do nichž by města mohla zakázat vjezd starším typům automobilů. Zavádí se také informační systém těchto nízkoemisních zón. Vláda uvádí, že města tyto zóny nevyužívají, ačkoli je lze považovat za vhodný nástroj k omezení znečištění ovzduší.

Podle Hladíka nebude pro možnost zavedení nízkoemisní zóny platit podmínka obchvatu daného města. Bude na obcích, jaké náhradní trasy vyhláškou určí. Nově budou obce také moct stanovit kvůli pachu z průmyslových výrob vzdálenost vznikajících bytových zón od podniků. Ministr životního prostředí uvedl, že změna vychází ze zkušeností z posledních desetiletí, kdy se bytové zóny přibližují průmyslovým, nikoli naopak.

Firmy podle novely budou muset vedle kontinuálního sledování emisí škodlivých látek omezit prašnost při stavbách či demolicích. Cílem opatření je podle vlády zlepšit kvalitu ovzduší ve městech a obcích, více využívat digitální nástroje a snížit administrativu. Norma má stanovit jednoznačná pravidla pro jednorázová měření emisí i pravidla pro firmy, které musejí omezit třeba pomocí postupné odkrývky povrchu, protiprašnými sítěmi na lešeních při rekonstrukci fasád nebo vysazováním zeleně kolem staveb.

Výsledky z měření emisí mají firmy nově předávat výhradně digitálně do centrálního registru, a to přímo měřicími skupinami, což omezí administrativu. Dosud je posílají v papírové podobě Českému hydrometeorologickému ústavu a České inspekci životního prostředí.

Sněmovna přijala návrh poslance ODS Václava Krále, který žádá rozšířit výjimku z kontinuálního měření na všechny plynové zdroje, tedy na motory a turbíny. Poslankyně ANO Berenika Peštová naopak neprosadila zrušení povinnosti ohlašování kontinuálního měření emisí. Poslanec ODS Jan Hofmann pak neuspěl s návrhem navýšit v zákoně maximální podíl vyspělých biopaliv z potravinářských a krmných plodin z 1,7 procenta na 2,4 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

8.12.2024 09:27
Vývoj v nových termínech jde tak rychle ,že laik je dočista zmaten. V článku jsem našel ,, obnovitelné palivo nebiologického původu,, . Co to asi je, a jak se to palivo obnovuje, že by vodík.
Další termín ,,pokročilé biopalivo,, . Taky nevím co to je. Přimíchávání biosložky už tu bylo dávno a pro emise CO2 je úplně jedno jaká biosložka to je. Ovšem z potravinářských a krmných plodin to být nesmí, asi je v nich ten špatný CO2 ,ale ve slámě je ten správný. Jak asi je taková výroba biosložky ze slámy energeticky náročná a efektivní, netuším.
Když vidím ty nápady zdá se ,že nevíme kudy kam a hledáme jen metody počítání emisí CO2 ,aby jsme byli dobří.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

10.12.2024 10:07 Reaguje na vaber
To zas bude pohroma pro kvalitu půdy, když ze slámy budeme něco "EKO" vyrábět. Sláma patří zaorat a nebo použít jako podestýlku. A hnůj taky zaorat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.12.2024 09:13
"nebude pro možnost zavedení nízkoemisní zóny platit podmínka obchvatu"

Takže budete mít sice vozidlo splňující zákonné požadavky, obec vám ale bude moci nejen zakázat vjezd do nějaké problematické centrální oblasti, ale zcela libovolně.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist