https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovni-vysetrovaci-komise-k-becve-mozna-ustavena-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovní vyšetřovací komise k Bečvě možná ustavena nebude

12.3.2021 13:53 | PRAHA (ČTK)
Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.
Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.
Foto | palickap / Wikimedia Commons
Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě, kterou iniciovala opozice, možná vytvořena nebude. Sněmovna odmítla dokončit projednávání vzniku komise, kterým se začala zabývat ve středu. Proti ustavení komise se kromě vládních ANO a ČSSD stavěli komunisté, kteří vládu podporují a spolu mají v dolní komoře většinu.
 

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po půl roce vyšetřování znám. Znalec Jiří Klicpera, který má vypracovat pro policii posudek, opakovaně požádal o delší lhůtu. Stejně jako ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec vyloučil, že by původcem otravy byla chemička Deza z holdingu Agrofert.

Odpůrci komise argumentovali zejména tím, že by zasahovala do dosud neukončeného vyšetřování a že by její činnost nic nepřinesla. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky by komise měla by vyhodnotit postup státních orgánů a jejich případná procesní pochybení či liknavost. Měla by také vyvodit případnou trestní odpovědnost.

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TK

Tomáš Kvítek

12.3.2021 14:14
Jedině dobře, stejně by to bylo k ničemu. Jako vždycky.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.3.2021 14:28 Reaguje na Tomáš Kvítek
Mám podezření, že na straně vedení státních kompetentních orgánů je snaha nechat tu obrovskou havárii vyznít do ztracena. Proto podporuji snahu rybářů a dalších obyvatel Valmezu a blízkého okolí o zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 15:24 Reaguje na Majka Kletečková
Přesně tak ouřady jsou už zkorumpované totálně a naše parlamentní opozice je dnes poslední ostrov demokracie.
Odpovědět
TK

Tomáš Kvítek

12.3.2021 14:14
Jedině dobře, stejně by to bylo k ničemu. Jako vždycky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.3.2021 14:20
Je to jako ve filmu Kurvahošigutntag:" A teď si Vás kůpim všecky."
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

13.3.2021 10:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Když už jste u těch filmových metafor, nedávno jsem se díval s dětmi na pohádku a přišlo mi docela komické, jak kvarteto Babiš, Šilerová, Havlíček a Hamáček vystihují jména Brůča, Babča, Brepta a Bumla
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.3.2021 14:29
Vzhledem k tomu, že všechny stopy, které nebyly zajištěny 20. září 2020 a těsně po tomto dnu, odplavila voda, tak půl roku po havárii lze těžko odhalit nebo vyšetřit něco nového. Proto nazrála doba pro vyhodnocení postupu státních orgánů a zmapování jejich případných pochybení či liknavosti a pro vyhodnocení oficiálně nastavených principů šetření vodohospodářských havárií. Pokud došlo k osobnímu selhání kompetentních osob nebo institucí, je třeba vyvodit trestní odpovědnost. Pokud je špatně nastaven systém principů šetření vodohospodářských havárií, je třeba urychleně zapracovat na změně systému.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 15:29 Reaguje na Majka Kletečková
Vzorků bylo odebráno a vyhodnoceno asi 130 a nikdo mi nenakecá, že tak gigantickou otravu nezachytily. Lidé, kteří ty vzorky odebírali, nejsou přece padlí na hlavu.
Odpovědět
TK

Tomáš Kvítek

12.3.2021 15:28
Podezření není důkaz, jsou to emoce proti výsledkům. Nechte tomu čas, kdo dělal monitoring jakosti vody, ví o čem to je, to nejde uspěchat. A taky se ani nemusí ani důkazy najít. Voda plyne, teče a důkazy odtékají!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 15:33 Reaguje na Tomáš Kvítek
Pan ministr Brabec řekl, že viník bude znám do pár hodin. A měl pravdu, u každé takové havárie se zná alespoň vyústění, když ne konkrétní viník a v tomhle případě to jiné nebylo.
Proto od té doby všichni zainteresovaní tak intenzivně lžou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 15:36
Zajímavé, že tu komisi zase blokují ti samí, kteří mají vagón másla na hlavě, samozřejmě, kdo jiný.
Odpovědět
TK

Tomáš Kvítek

12.3.2021 16:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Od kdy nějaká komise neco vyšetřila? Je to obezlička frfňalům a ucpat jim hubu. Basta fidly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 20:55 Reaguje na Tomáš Kvítek
Pitomost jak dycky. Ze všech vyšetřovacích komisí od plyšáka většina skončila podáním trestních oznámení k soudu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vy%C5%A1et%C5%99ovac%C3%AD_komise_Poslaneck%C3%A9_sn%C4%9Bmovny_Parlamentu_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky
Odpovědět
kk

karel krasensky

12.3.2021 16:47
Velika škoda pokud komise nebude.V parlamentu je spousta vynikajicich odborniku na otravenou řeku.Namatkou Pekarova,Fiala,Volny a předsedou komise by mohl byt Švarcnberk.Ten ma s vodou zkušenosti. Dotačni podvod s rybniky
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 20:57 Reaguje na karel krasensky
Naprosté nepochopení pojmu demokracie je u nás přímo pandemií.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

13.3.2021 15:25
Myslím, že zcela konkrétní věci, které by měli jít bez problému veřejnosti sdělit jsou v petici-https://peticebecva.cz kterou zatím podepsalo 19 000 občanů. Petrův Zdar
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist