Pátrání po tom, kdy přesně k otrávené Bečvě dorazila Česká inspekce životního prostředí
Pochybnost o tom, že inspekce nebyla na místě tak, jak tvrdí, pochází od rybářů. Zmínil se o tom předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický například v prosinci loňského roku při jednání poslaneckého výboru pro životní prostředí, které se věnovalo Bečvě. Podle něho byl inspektor na místě až po 16. hodině.
Když redakce Ekolistu dělala v únoru s Českou inspekcí životního prostředí rozhovor, přišla řeč i na toto téma. Lukáš Kůs za inspekci redaktorům Ekolistu ukázal na notebooku tři snímky, které měl inspektor pořídit po svém příjezdu na most v Hustopečích nad Bečvou. Podle data a hodiny odpovídaly tomu, co tvrdí inspekce. Snímky jsou ale součástí vyšetřovacího spisu a redakce je k dispozici nedostala.
Přečtěte si také |
Velký rozhovor s ČIŽP o havárii na Bečvě, provozní události v Deze a vzorcích od rybářůPo zveřejnění rozhovoru se Ekolistu ozval Stanislav Pernický s tím, že jeho pochybnosti o času příjezdu inspektora přetrvávají. Na mostě u Hustopečí nad Bečvou to odpoledne stále někdo z rybářů byl a nikoho z inspekce prý neviděli. Ekolist.cz proto požádal inspekci, zda není v jejich silách své tvrzení doložit důkladněji.
Inspekce se o to pokouší tím, že Ekolistu poskytla printscreen (snímek obrazovky), na které je fotografie řeky Bečvy a část konstrukce mostu. Je to tentýž snímek, který byl redaktorům Ekolistu ukázán v únoru při rozhovoru. Na printscreenu jsou vidět i vlastnosti snímku, ze kterých je patrný čas pořízení (14:27), GPS souřadnice (odpovídají lokalitě) a že byly pořízeny mobilním telefonem Xiaomi. Inspekce pak ještě Ekolistu poskytla interní dokumenty, které dokládají, že pracovník inspekce má k dispozici pracovní telefon Xiaomi Redmi Note 7. Printscreen snímku řeky Bečvy inspekce Ekolistu poskytla s tím, že jej není možné zveřejnit, protože zobrazuje fotografii, která je součástí dosud neuzavřeného vyšetřování.
Přečtěte si také |
Eva Tylová: Viníka otravy Bečvy nikdo nehledalInspekce pak ve své odpovědi připomíná, že její pracovník nemá povinnost se na místě hlásit. „Inspekce si velmi váží činnosti rybářů při řešení následků havárie na Bečvě, nicméně rybáři v daný moment nebyli řídicím prvkem, nezbytným ke zvládnutí celé situace,“ říká tisková mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
Pracovník inspekce ale má povinnost spolupracovat s vodoprávním úřadem, který na místě řídí práce na zneškodňování havárie. „Poté, co inspektor dorazil na místo havárie, setkal se pracovníkem vodoprávního úřadu a následně s pracovníkem hasičského záchranného sboru,“ píše Radka Nastoupilová.
Ověřit informaci u pracovnice vodoprávního úřadu v Hranicích, se kterou se inspektor na mostě u Hustopečí setkal, by mělo být otázkou jednoho telefonátu. Téma Bečvy ale u některých úřadů vyvolává obavy a nechtějí s novináři moc komunikovat. A ani pracovnice vodoprávního úřadu Hranice nechce po telefonu nic řešit.
Ekolist.cz proto dotaz položil prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím. Odpověď úřadu mohl otázku, kdy byl inspektor na místě, vcelku jednoduše uzavřít. Ale nestalo se tak. Vodoprávní úřad totiž „nedisponuje záznamem o přesném časovém údaji setkání obou pracovníků. Potvrdit informaci o čase okolo 14:15 tedy nelze.“
Přečtěte si také |
ČIŽP: Stanovisko k „jedinečnosti“ vzorků odebraných rybářiHasičský záchranný sbor Olomouckého kraje komunikuje prostřednictvím své tiskové mluvčí o poznání pružněji. Zde je celá odpověď hasičů: „Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje není kompetentní, aby se vyjadřoval k tomu, kdy a jak se zaměstnanci ČIŽP zapojili do řešení havárie na řece Bečvě. Můžeme vám pouze sdělit, že v našich záznamech evidujeme první osobní kontakt mezi řídícím důstojníkem HZS Olomouckého kraje a zástupcem ČIŽP dne 20. 9. 2020 v čase cca 14:45 v lokalitě Ústí.“ (Jen pro představu, lokalita Ústí je od mostu v Hustopečích nad Bečvou cca 12 kilometrů po silnici a podle navigace je možné vzdálenost urazit za nějakých 11 minut.)
Hasiči se necítí kompetentní sdělit jméno konkrétního inspektora. Každopádně potvrzují, kdy a kde měla inspekce svého člověka na místě.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (27)
Václav Kain
12.3.2021 08:37Pavel Hanzl
12.3.2021 09:19 Reaguje na Václav Kain"Jsem přesvědčen, že v případě, že Policie ČR podrobí výslechu senátora ing. Pavla Pustějovského, bývalého ředitele DEZY, pravou ruku premiéra Babiše, ihned se dozví pravdu,/pokud ji řekne/. Ing Pavel Pustějovský je odpovědný za práci ČIŽP, je hlídačem státu ve věci ŽP, zastává tuto funkci i v senátu a parlamentu ČR. Domnívám se, že je tím, kdo ve věci zná pravdu a dá se předpokládat z průběhu uveřejněných materiálů Janem Husákem, také tím, kdo s velkou pravděpodobností kryje a manipuluje informacemi, Policií ČR. Domnívám se, že je plně odpovědný za stav, že Policie ČR viníka dosud nenašla a asi nenajde. V takovém případě by měl ihned odstoupit Policejní ředitel ze své funkce. Jan Tauš, asistent ombudsmana ČR JUDr. Otakara Motejla v důchodě. v.r."
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-husak-nevyjasnene-okolnosti-otravy-reky-becvy
Josef BIS
12.3.2021 09:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.3.2021 21:14 Reaguje na Josef BISJenže v babišistánu je to stejně ku hounu. Totalita vítězí na všech frontách.
Břetislav Machaček
12.3.2021 10:25 Reaguje na Pavel Hanzlpřípadu, tak se mění každý den. Vaše představa osobní viny
vedoucího za důkazní nouzi svědčí o neznalosti problematiky vyšetřování. To není detektivka v TV, kdy se pachatel
vždy najde, ale realita, kdy zůstávají i ty pomníčky a za
ně nemohou ředitelé a často ani vyšetřovatelé, protože
pokud někdo nedodrží prvotní úkony a nezajistí hodnověrné
důkazy, tak prostě pachatel vyhrál. Po volbách bude možná
případ dotažen podle vašeho přání někým, kdo se bude chtít
zavděčit a budete konečně spokojen.
Pavel Hanzl
12.3.2021 15:44 Reaguje na Břetislav MachačekNevyšetřit ani tohle, tak by bylo lepší policii komplet rozpustit pro totální neschopnost a tím nepotřebnost.
Pavel Hanzl
12.3.2021 09:16Nikoho absolutně nezajímá, kdy dojel nějakej ouřada na nějakej most. Lidi zajímá, kdo otrávil Bečvu!!
Ze 130 vzorků sebraných hned po havárii je zcela jasné, odkud jed vytekl. To je celý.
Josef BIS
12.3.2021 09:20Břetislav Machaček
12.3.2021 10:16 Reaguje na Josef BISa předat soudu. Pokud ale bude bohužel důkazní nouze, tak to
nemusí skončit odsouzením, ale i odložením případu. Ti všichni,
co znají viníka, tak mají povinnost nejen ze zákona, ale i tu
morální to oznámit, dodat důkazy a ne pouze plácat něco na
Ekolistu. Důkazy agentury JPP(jedna paní povídala) patří tak
leda do hospody, kde jsou po pěti pivech dokonce k uvěření.
Milan G
12.3.2021 11:33 Reaguje na Břetislav MachačekJe to jak říkáte, nezpochybnitelné důkazy předložit soudu.
Josef BIS
12.3.2021 12:34 Reaguje na Milan GPavel Hanzl
12.3.2021 15:48 Reaguje na Josef BISLuděk Chuděj
12.3.2021 14:21 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
12.3.2021 16:03 Reaguje na Luděk ChudějV neděli dopoledne 20. září, kdy všude chodí lidi se psy, děcka jezdí na kolech a rybáři čubají ryby. A jak na sviňu, trefila se přesně do místa, kde je vyústění z DEZY.
Je až neskutečné, jaké pitomosti nám špinavci tlačí do hlav.
Pavel Hanzl
12.3.2021 15:46 Reaguje na Josef BISTy vzorky odebrány byly, byly udělány rozbory, ze kterých bylo jasné, odkud to vyteklo. To je celý, dál to už známe všichni.
Vladimír Hošek
12.3.2021 11:37Ta příležitost pro mnohé z tohoto případu udělat politikum je do nebe volající a kdyby se zde nenabízela možnost do toho namočit Babiše, tak už by žádná diskuse neexistovala a nikdo by o havárii už nemluvil. Tento princip šetření vodohospodářské havárie je založený komanči! Zatím to nikomu do teď nevadilo, tzn. již třicet let to tak jede a nikdo se nad tím nepozastavil, uvědomujete si to vážení diskutující?
Nicméně co by to znamenalo, aby se priorita při šetření vodohospodářské havárie změnila, kolik to bude stát, kolik změn zákonů musí nastat to vše je nyní na stole. Jaká je pravděpodobnost, že se případná nová logistika šetření smysluplně uplatní a vrátí.
Závidím všem, kterým je vše jasné, kdo zná viníka, jen se děsím, že takový frustrát se natolik angažuje, že dostane příležitost do toho mluvit.
Luděk Chuděj
12.3.2021 14:41 Reaguje na Vladimír HošekLuděk Chuděj
12.3.2021 14:47 Reaguje na Vladimír HošekMiroslav Vinkler
12.3.2021 11:50Postup ČIŽP a zejména její následné předávání informací veřejnosti je neprůhledné ,netransparentní a lživé (údajný zákaz policie cokoli zveřejňovat).
Je dokázáno, že pracovník ČIŽP si odmítl převzít vzorky vody a ryb odebraných těsně po havárii s naprosto neakceptovatelným zdůvodněním. /nebyly odebrány určenou osobou ,určeným způsobem a nebyly vhodně uloženy/.
Dále je doloženo, že nikdo neví, kde ony vzorky zmizely.
Dále je doloženo ,že odběr vzorků z jednotlivých výpustí byl proveden čtyři dny po havárii.
Avšak v den havárie jedině ČIŽP oznámila, že DEZA to určitě nebyla.
Už jen to by mělo stačit na to, aby byla ČIŽP označena za spoluviníka.
Pavel Hanzl
12.3.2021 15:59 Reaguje na Miroslav VinklerBořivoj Holínek
15.3.2021 20:42V novodobé historii Česka je to jednoznačně největší ekologická katastrofa (lesy sežrané kůrovcem a spárkatou zvěří je jiná kapitola).
Bořivoj Holínek
16.3.2021 19:29 Reaguje na Pavel HanzlJednu policejní razii jsme s manželkou počátkem tohoto roku již zažili (viz odkaz dole).
Moje argumentace při potupné, bezvýznamné domovní prohlídce, při níž byla do našeho bytu zavlečena nakažlivá nemoc (COVID-19), že Policie ČR je AKČNÍ v případě snahy o odebrání 60 let starých záprtků ptačích vajec, a to na základě udání podlé osoby, avšak při šetření trestuhodného otrávení života v Bečvě je - mírně řečeno - LAXNÍ, se "orgánům" věru nelíbila!
Ještě víc se jim nelíbí mnou podané TO pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci, a to v souladu s ustanovením § 152, zákona č.40/2009 Sb.
https://www.facebook.com/photo?fbid=921249645282464&set=a.743001163107314¬if_id=1611092240470666¬if_t=feedback_reaction_generic&ref=notif
Komu patří želízka❓
https://www.facebook.com/photo?fbid=921598071914288&set=a.743001163107314¬if_id=1611225119625731¬if_t=feedback_reaction_generic&ref=notif
Bořivoj Holínek
16.3.2021 19:43 Reaguje na Bořivoj Holínekhttps://1url.cz/Zzm3q
https://1url.cz/Pzmje
orb slavík
17.3.2021 19:40Selský rozum mi říká,že za a, řeka byla otrávena pod kanálem, který teče z dezy. Za b, nad dezáckým kanálem ryby otráveny nebyly. Za c,v továrně byla havárie.Za d, fabrika patří estébákovi, který dokáže svým vlivem havárii ututlat, kdyby otravu způsobil někdo jiný, tak by byl již znám a exemplárně potrestán.