https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/cizp-stanovisko-k-jedinecnosti-vzorku-odebranych-rybari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP: Stanovisko k „jedinečnosti“ vzorků odebraných rybáři

14.2.2021
Inspekce disponuje analýzami vzorků, a to mimo jiné i v časovém rozmezí od 12:30 do 13:30 hodin, odebíraných v různých místech řeky Bečvy - Choryně – pod mostem, lávka u Špiček, Ústí, Teplice n. B., Hustopeče n. B. Ilustrační snímek.
Inspekce disponuje analýzami vzorků, a to mimo jiné i v časovém rozmezí od 12:30 do 13:30 hodin, odebíraných v různých místech řeky Bečvy - Choryně – pod mostem, lávka u Špiček, Ústí, Teplice n. B., Hustopeče n. B. Ilustrační snímek.
Foto | Ondřej Kašpar
Text vyjadřuje stanovisko České inspekce životního prostředí.
V úterý 26. ledna, celkem bez povšimnutí některých médií, která se pasují do role vyšetřovatelů havárie na Bečvě, se na serveru Novinky.cz objevily informace o odebraných vzorcích hasičů v den havárie na Bečvě. Přitom jsou tyto informace klíčové pro vyjasnění situace okolo vzorků odebraných rybáři, jejichž nepřevzetí a klíčovost pro odhalení viníka považují jak sami rybáři, tak většina „vyšetřujících“ médií, za kardinální chybu v postupu České inspekce životního prostředí.
 

Podle vyjádření rybářů, které prezentují perem předsedy svazu v Hustopečích přímo na svých stránkách a dále v různých médiích, totiž odebrali rybáři první vzorky vody do dvou PET lahví a 4 kusy ryb ve 12:35 hodin.

V článku olomoučtí hasiči ústy tiskové mluvčí zveřejnili informace o časech a místech odebíraných vzorků, vyjadřují se také hasiči ze Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Inspekce disponuje analýzami vzorků, a to mimo jiné i v časovém rozmezí od 12:30 do 13:30 hodin, odebíraných v různých místech řeky Bečvy - Choryně – pod mostem, lávka u Špiček, Ústí, Teplice n. B., Hustopeče n. B. Tyto vzorky pokrývají časově a místně vzorek odebraný rybáři ve 12:35 hodin. Jinými slovy, ve 12:30 hodin byly odebrány vzorky nad i pod místem, kde odebrali ve 12:35 rybáři.

Z uvedených časů a míst odběrů je zřejmé, že jedinečnost vzorku rybářů pro určení původce je přeceňována, a pokud by mohla inspekce tyto údaje propojit s koncentracemi a rychlostí proudění vody, bylo by to zřetelnější. To ale dosud s ohledem na probíhající trestní řízení není možné. Navíc je faktem, že nejde o vzorek odebraný z některé z konkrétních výustí, ale z toku. Vzorky od rybářů mohly mít svou určitou hodnotu pro doplnění koncentrací kontaminantu v toku, ale nebyly by klíčové pro určení původce. Skutečnost, že HZS odebírá vzorky i v místech proti proudu si inspektor ověřil, o čemž jsme mimo jiného mluvili například ve velkém rozhovoru pro Ekolist.cz.

A když jsme u samotné kauzy přebírání vzorků, za zmínku určitě stojí, že vodoprávní úřad v Hranicích, který vzorky od rybářů převzal, neměl důvod je inspekci nabízet a mohl sám konat, obzvlášť pokud byl rybáři osloven jako první. Vodoprávní úřad v Hranicích má ty samou možnost jako inspekce a mohl předat vzorky do laboratoře. Přestože je v médiích barvitě popisována snaha předat inspekci vzorky od rybářů, v „zápisu z havárie, který je oficiálním dokumentem sloužícím jako záznam o postupu a činnosti jednotlivých úřadů a osob, není o údajném předání či převzetí vzorků žádná zmínka - ani vodoprávnímu úřadu Hranice, ani inspekci. Přitom právě Městský úřad Hranice je orgánem řídícím činnost na místě a autorem tohoto oficiálního zápisu.


reklama

 
ČIŽP
Česká inspekce životního prostředí
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (30)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan  Knap

Jan Knap

14.2.2021 16:14
Vážená ČIPS. To, že budete stále dokola omílat vaše nesmysly a hledat viníky všude jinde než u sebe, nezastře skutečnost, že jste selhali .A za naprostý vrchol drzosti považuji to, že se odvažujete otírat o rybáře. Oni na rozdíl od vás udělali nejen co mohly ale mnohem více, na rozdíl od vás kteří jste nejen naprosto selhali ale i svou neschopností jste ty rybáře ohrozili na zdraví. Petrův Zdar
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2021 17:15 Reaguje na Jan Knap
Obávám se, že neslhali. Uděli přesně to, co se po nich chtělo. Stavět se mrtvým broukem a celou kauzu zamést pod koberec.
Odpovědět

Milan Štrupl

14.2.2021 17:00
Já osobně naprosto věřím ČIPS a ne nějakým amatérům rybářům a už vůbec ne novinářům, které kauza zajímá jen proto, že může poškodit Babiše - pokud se ukáže, že za havárií nebyl žádný podnik Agrofertu, tak to vyšumí, pokud by se ale havárie stala v některém podniku Agrofertu, tak se to bude v médiích omílat ještě měsíce a samozřejmě za to bude viněn Babiš... S.re mě, jak opozice, které jde jen o to prodrat se k moci a pak nám sem navozit migroše, zpolitizuje už naprosto všechno od nouzového stavu až po havárii v nějaké továrně. Havárie byly a budou - stávají se naprosto ve všech zemích. Můžete mít sebelepší technologie a zabezpečení a stačí jeden imbecil co nedodrží postupy nebo něco ošidí a něco shoří nebo vyteče do řeky - lidský faktor je prostě sviňa... Dělat z toho politickou kauzu je ubohost a tím víc, že dosud stále nevíme, kdo a jak havárii zavinil. Já za vrchol drzosti považuji to, že se každý piškot s IQ tykve k havárii neustále vyjadřuje...
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

14.2.2021 17:20 Reaguje na Milan Štrupl
A v jaké funkci u ČIŽP pracujete?? Protože normální člověk by takovou kravinu jako vy nemohl napsat. A politická kauza se z toho stala bohužel jenom díky ČIŽP a panu Brabcovy. Kdyby inspekce jednala tak, jak by měla, tak by nikdo neměl šanci do toho tahat politiku. I proto vzniklo toto- http://www.petice.com/za_odvolani_ministra_p_richarda_brabce_a_editele_ip_erika_geuss Pozdravujte na ředitelství ČIŽP. Petrův Zdar
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.2.2021 18:19 Reaguje na Jan Knap
Rybáři i novináři by zajisté měli znát postupy při odebírání vzorků vody - čisté lahve, po odebrání vzorku zavoskovat víčko + doprovodný dokument, s potřebnými údaji/místo, čas, svědci, atd. . Postupovali tak a předávací protokol podepisovali komu, mají kopie ?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

14.2.2021 18:59 Reaguje na smějící se bestie
Skromný dotaz-kolem kolika havárii na vodních tocích jste se v životě pohyboval??A víte vůbec, proč je potřeba co nejrychleji odebrat vzorky vody z pravděpodobného místa znečištění? Než si lidově naběhnete na vidle, jako čistotář u MO jsem vykonával funkci od roku 84 a později jako vedoucí čistotářů jsem si organizoval hlídání na více než 40 tocích o délce přes 200 km a k tomu si i školil lidi. Petrův Zdar
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.2.2021 21:19 Reaguje na Jan Knap
To jste musel mít složité, když ani nevíte, že ti rybáři udělali ..., ale rozhodně ne "udělaly"...
A u kolika havarií jste se, jako čistotář u MO, pohyboval Vy?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.2.2021 08:07 Reaguje na Jiří Daneš
To je podpásovka, vy jste ten příspěvek zase nepochopil?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

17.2.2021 18:26 Reaguje na Jiří Daneš
Pár desítek roků už jsem ze školy a živím se jako řemeslník a ne úředník, tak se nějaká chybička občas vloudí. A i v úředních dopisech bývají gramatické chyby. A těch havárii bylo několik desítek. Petrův Zdar
Odpovědět
LV

Lubomír Vrána

15.2.2021 21:22 Reaguje na Jan Knap
Nerad bych zasahoval do vlastní kauzy na Bečvě a způsobu odběru vzorků vody pro potřebná stanovení. Ale vím jak je obtížné prokázat např. u soudu, že něco bylo provedeno zcela nezpochybnitelným způsobem, ve správném čase a nepodjatými lidmi. Obecně nejméně tříčlenná komise složená z nezaujatých občanů. Se zápisem, časem vykonání a ověřenými podpisy. Úspěšně zpochybnit u soudu se dá všechno, odvoz vzorků vozidlem bez komisionálního dohledu i odborná způsobilost laborantky v akreditované chemické laboratoři. Sáhne vám nestřeženě na láhev se vzorkem někdo nepovolaný (ochranka ve vrátnici) a jste v průšvihu. Já jsem podobné vyšetřování zažil.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

17.2.2021 18:42 Reaguje na Lubomír Vrána
Nedělal by jsem z toho zase takové drama. Ve skutečnosti to u policie a soudu skončí zcela vyjímečně. Při podobném průšvihu je nejdůležitější rychlost a nedat pachateli čas se vzpamatovat. Kdyby pracovníci ČIŽP byli odborně zdatní, tak by podle mého názoru bylo známo potrubí už první den a odpadla by z toho politika a dohadování. Naprostá většina látek, která způsobí úhyn ryb, způsobí i úhyn dalších vodních organizmů. Zjednodušeně, v podobném případě se vyplatí se přesvědčit, zda došlo kromě ryb i k úhynu dalších organizmů a pokud´ ano, tak jít proti proudu a občas obrátit kámen. Petrův Zdar
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2021 18:59 Reaguje na smějící se bestie
To se musíte zeptet jich, ale já si myslím, že to probíhalo v rychlosti a v časové tísni. Takže asi předpisově vypláchli petky a předali to pracovníkovi ČIŽP, protože neméli u sebe protokoly ani propisku. On to měl popsat a vybavit papírově, on nemusel v holínkách lovit scíplé ryby.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.2.2021 19:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Ptám se. Jistě tam bylo více lidí kolem toho a jistě ne jenom pěšky. Takže v autě se najde vše potřebné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2021 19:39 Reaguje na smějící se bestie
"Inspekce disponuje analýzami vzorků, a to mimo jiné i v časovém rozmezí od 12:30 do 13:30 hodin, odebíraných v různých místech řeky...." takže se memůžou otáčet na rybářích, mají vzorků dost sami. Tak jak to, že nic neví?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.2.2021 21:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak to, že víte, že ČIŽP nic neví? I úředně policií pověřený znalec se nechal slyšet, že ví. Takže ČIŽP asi ví, ale vyšetřuje to Policie ČR a nikdo jiný. Jde totiž o přestupek, ne-li o nedbalostní trestný čin a ČIŽP není podle zákona orgánem činným v trestním řízení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.2.2021 08:06 Reaguje na Jiří Daneš
Pokud to ví, mají povinnost informovat veřejnost, je to veřejný zájem. Policie několikrát opakovala, že žádné informační embargo vydáno nebylo.
Tak kde je problém?
V tom, že to ví, ale "shora" mají příkaz to zamést pod koberec. Jak prosté milý Watsone..
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.2.2021 17:21 Reaguje na Milan Štrupl
Vytrávení Bečvy je politickou kauzou.

a)to proto, že jeden z možných viníků DEZA patří Babišovi, předsedovi vlády

b) na rozdíl od Německa, Švédska,Dánska apod., kde by viník byl dávnou znám , předvedla ČIŽP a Policie hru na schovávanou .
Zejména ČIŽP je na totální reorganizaci, to je spolek klaunů a ne inspekce ochrany životního prostředí

c) jedná se o EKOLOGICKOU katastrofu, životní prostředí se týká všech občanů ČR a v tomto případě musí šetření být pod přísnou veřejnou kontrolou - ať se to Babišovi,Geussovi ,Brabcovi a jiným výlupkům líbí nebo nelíbí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2021 17:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, vy máte normální, dobré názory, pokud nejde o energetiku. Pak se okamžitě přešupačíte na ropáka, nechápu proč.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.2.2021 17:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Zdravý rozum platí pro všechny věci bez rozdílů, tak proto.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2021 18:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zdravý rozum je dost široký pojem, vy nechcete vidět výhody OZE a příšernou devastaci ŽP především uhelnou energetikou. OZE není ideální a suprčistá, (to není nic), ale pořád je to 100x lepší, než uhlí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.2.2021 19:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Není, včera jsem zaslal Ekolistu příspěvek
"Rub obnovitelných zdrojů energie ",pokud bude zveřejněn, prosím přečtěte si ho.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2021 19:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Určitě si přečtu a zkritizuji.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.2.2021 19:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Vidíte a to je vaše předpojatost. Ještě jste to nečetl -tedy nevíte co tam bude, ale už víte, že to zkritizujete.
To ke zdravému rozumu nepatří.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2021 20:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, čtu vaše příspěvky už skoro rok a celkem dost přesně si dokážu představit, co tam bude. Nebo byste se otočil a stal se zeleným? Tolik sexu naráz?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2021 20:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co kdybyste někdy napsal pro změnu článek o rubu uhelných a jaderných technologií??
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.2.2021 21:40 Reaguje na Pavel Hanzl
To nechám zase na vás, ale dopředu vím, že ho zkritizuji. :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.2.2021 08:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
To bude dost náročné, stačí přece vypsat zcela jasné a dokázané skutečnosti, podělit je pro jistotu dvěma a máte dost apokalyptický obraz, který prostě JE REALITA neboli pravda. To se pak kritizuje těžko.

Ale ve vašem článku bude srovnání jakékoliv OZE s rozkvetlou loukou nebo přírodním pobřežím moře.
To se pak kritizuje lehce, protože musíte srovnávat srovnatelné pojmy. Tj. s jinou výrobnou elektřiny.
Odpovědět
Petr Vojvo

Petr Vojvo

20.2.2021 09:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslave, asi nevíte spoustu informací. Proto svalujete vinu na DEZA, Babiše, Brabce. Podle složení vzorků a bylo jich stovky ve 2 krajích, Povodí Moravy, Hasiči Frenštát nebyly příměsi kyanidu benzeny a pod, ale hlavně nikl. To potrubí z Tesly je za ta léta promořeno niklem. + nějaký šmejd vlil do toho potrubí kyanid.
Chudák ten mladý kluk z Halenkova, co spáchal kvůli této kauze sebevraždu. Jednoznačně to jde na vrub honu na čarodějnice, který rozjel i ekolist.
Za toto by se měl tento plátek stydět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2021 17:23 Reaguje na Milan Štrupl
Jak může ta kauza poškodit Babiše? On je snad vedoucí odpadového hospodářství v DEZE?

Kdo to zpolitizoval? Kdo kolem toho mlží a lže, kdo není schopen uveřejnit rozbory vzorků a inkriminovanou výusť??
Proč by všichni lhali, kdyby to nebyl kanál z DEZY??

Kdo vymyslel tak nehoráznou pitomost, že to vyteklo z 15 km vzdálené Tesly Rožnov?

Já vím, oni mysleli Teslu v Silicon Valey v Kalifornii, to je už reálnější...
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

15.2.2021 21:54
Na toto stanovisko ČIŽP (vč. odkazů) v kauze "Mrtvá Bečva" budu reagovat stručně, a to citací známého přísloví 👉 "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě."
.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist