Eva Tylová: Viníka otravy Bečvy nikdo nehledal
Svědčí o tom řada kauz, včetně šetření otravy Bečvy, kdy je Inspekce směřována jinam, ať již k tomu, aby aktivně dělala krycí pláštík nad prohřešky firem propojených s vládní garniturou jako je Deza, nebo prostě jen k neakčnosti a neschopnosti, což je pasivní obdoba téhož. Tento stav trvá již řadu let, a proto z Inspekce odešla nebo byla odejita řada odborníků, jako například v prosinci minulého roku inspektoři ze špičkového týmu CITES. Další zaměstnanci Inspekce jsou situací znechuceni, ale protože smyslu své práce věří, Inspekci opustit nechtějí a doufají v lepší časy.
Zvládání havárie není hledání jejího původce
Vraťme se však k havárii na Bečvě. Jako první je třeba jasně oddělit zvládání havárie a hledání původce havárie. Tyto dvě činnosti spolu úzce souvisí, ale nelze je ztotožňovat, jak se v některých vyjádřeních různých aktérů kauzy děje. Cílem zvládnutí havárie je odstranit závadný, ohrožující stav a napravit jeho důsledky, tzn. zamezit šíření kontaminace atd. Co se týče úlohy Inspekce, tak je v něm spolupracujícím orgánem.
Naopak co se týče nalezení viníka – původce havárie, zde vidím úlohu Inspekce jednoznačně. Vodní zákon uvádí, že správní řízení vede buď vodoprávní orgán obce s rozšířenou působností, nebo Inspekce. Tato duplicita má svůj význam. Podle velikosti havárie a místních podmínek se tyto orgány dohodnou, který orgán řízení povede. Na něm je pak důkazní tíže. Jsou případy, jedná se zejména o menší havárie, které vodoprávní orgán lehce zvládne, má větší znalost v místě atd.
U velkých havárií však bylo zvykem, že je řešila Inspekce. Její možnosti jsou nesrovnatelné. Oproti jednomu až třech vodohospodářům ve vodoprávním orgánu na Inspekci příslušné oddělení ochrany vod na oblastním inspektorátu disponuje 5 - 12 inspektory. Metodicky by je mělo podporovat oddělení ochrany vod na ředitelství, se kterým mohou případ konzultovat.
Věcně je pravda, že výpusti povoluje vodoprávní orgán, ale u velkých podniků, podléhajících IPPC, právě má komplexnější informace Inspekce, včetně výsledků kontrol, a může zapojit i znalosti z dalších složek životního prostředí.
V materiálu o postupu Inspekce při havárii je uvedeno, že pohotovost drží zkušení inspektoři, jsou vybavení vzorkovnicemi a jsou proškoleni v oblasti vzorkování. Podle materiálu, který na vyžádání Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu zaslal ministr Richard Brabec, je o havárii inspektorem, který při havárii zasahuje, informován jak příslušný vedoucí oddělení ochrany vod na oblastním inspektorátu, tak ředitel Inspekce. Tedy v terénu inspektor by neměl být „sám voják v poli“, ale měl by být podporován celým odborným týmem.
Bohužel v tomto materiálu o postupu při šetření havárie je i řada odstavců, které význam Inspekce ponižují, přesně v dikci „my nic nemůžeme, to oni“. Popisují, proč Inspekce nemůže nic činit a vše je na vodoprávním orgánu. Tyto odstavce budí dojem, že byly doplněny pro havárii na Bečvě, aby se Inspekce vyvinila z povinnosti konat, ale možná jsou tam již dlouho a směřují Inspekci do stavu neakčnosti, stavu některými znečišťovateli tak kýženému. Není pak divu, že v současnosti, s přístupem „má vyřešit někdo jiný“, není objasněno 49 % havárii, pro srovnání za mého působení na Inspekci v letech 2008-2010 to bylo cca 30 %.
Z tohoto pohledu by Inspekce měla být ta zkušenější organizace, která by měla svými zkušenostmi i odborností zabezpečit, aby původce havárie byl nalezen. Je třeba ze zápisů ze zvládání havárie ověřit, zda došlo k dohodě, který z orgánů bude hledat původce havárie a pokud k této dohodě nedošlo, tak je to i chyba Inspekce, která měla upozornit na to, že původce havárie je třeba hledat.
Tyto zápisy zatím s odvoláním na vedené trestní řízení k dispozici nejsou, nebo alespoň ne všechny. Zajímavé, je že Policie ČR toto embargo, navíc na informace, které původce havárie nijak nemůže zneužít, dle jejího vyjádření neuvalila.
Co se mělo udělat a neudělalo při šetření otravy Bečvy
Co tedy mělo být provedeno v nejkratší možné době po havárii proto, aby byl odhalen původce havárie?
-
1. Zástupci Inspekce a vodoprávního orgánu se měli dohodnout, který z těchto orgánů bude zajišťovat důkazy pro hledání původce havárie. Pokud k dohodě nedošlo, či se hledání původce vůbec neřešilo, Inspekce na to měla upozornit.
-
2. Předpokládám, že by se o hledání původce měla postarat Inspekce. Na místě měla zkušeného inspektora, vybaveného vzorkovnicemi a dalším vybavením, proškoleného ve vzorkování, se zázemím odborného týmu Inspekce.
-
3. Inspekce měla odebrat vzorky vody z výpustí potenciálních původců havárie, které se nacházely nad místem, kde se znečištění projevilo. Se zaměřením na ty provozy, ve kterých se nakládá s látkami, které mohly otravu způsobit, jako je Deza, a jsou zde tedy potencionálním zdrojem znečištění. Všechny tyto výpusti jsou povolenými vodními díly, neměl by tedy být problém je identifikovat. Ověřit v podniku, který je potenciálním zdrojem, zda nastala havárie, je jistě potřeba, ale negativní odpověď není důkazem. Jde pouze o to, že když podnik havárii oznámí (což by podle vodního zákona měl učinit), tak známe zdroj. Jsou i firmy, které odebírají vzorky a analyzují je i o víkendu. Namísto toho inspekce zřejmě pouze pořizovala snímky.
-
4. Měly být odebrány vzorky tkání ryb.
-
5. Vzorky vody i tkání ryb měly být předány do nezávislé laboratoře, ještě lépe do dvou nezávislých laboratoří.
-
6. Odběr vzorků musí být nezávislý. Tedy není možné, aby odběr vzorků provedl potenciální původce havárie, proto samoodběr provedený Dezou není pro šetření relevantní. Je podivné, že výsledek tohoto odběru byl přijat jako hodnověrný a odběr vzorků, provedený rybáři a předaný vodoprávním úřadem v Hranicích, byl shledán nedůvěryhodným.
-
7. Pro hodnocení situace měly být zahrnuty všechny relevantní vzorky. Tedy i vzorky od prvních svědků havárie - rybářů - měly být přebrány. S rybáři, kteří je odebrali, měl být sepsán protokol o místě, čase a způsobu odběru vzorků. Vzorky rybáři předali zástupci vodoprávnímu orgánu, tedy důvěryhodné osobě, která je chtěla předat Inspekci. Vzorky mimo ropné a biologické znečištění se běžně do PET lahví odebírají. Nebyl tedy důvod je odmítnout.
-
8. O havárii Inspekce měla vyhotovit zprávu. Pro poučení do budoucna je nutné, aby vypracovala věcný a časový popis (snímek) své činnosti od nahlášení havárie až do současnosti, a to proto, aby se předešlo chybám, ke kterým mohlo dojít.
Proč nikdo původce havárie nehledal?
V případu považuji za důležité vystoupení chemika a ekotoxikologa Ivana Holoubka z Masarykovy univerzity. Pro Inspekci zhodnocoval téměř 150 odebraných vzorků. Uvedl, že vzorky v okolí klíčových fabrik byly odebrané pozdě a po čtyřech měsících od úniku skutečně nejde říct, kdo to udělal. Z toho vyplývá, že původce havárie zjevně nikdo v nejbližší době po havárii nehledal a tedy ani nemohl nalézt.
Z firmy Deza již nikdo podezření, že Bečvu otrávila, nesejme
Je třeba zjistit, co se stalo, proč původce havárie nebyl hledán, proč nebyly odebrány včas potřebné vzorky.
Ovšem ten příběh má ještě další vysvětlení. Proč zkušený inspektor s potřebným vybavením nezajistil či si nevyžádal nezávislé odebrání vzorků z výpustí potenciálního původce nejblíže nad místem, kde se vliv znečištění ukázal, tedy z Dezy, a to na rozdíl od důsledného vzorkování dále po toku. Odpověď na to můžeme nalézt právě v té povinnosti, uvedené v předpise o postupu Inspekce v případě havárií, aby inspektor uvědomil o havárii i ředitele Inspekce, tedy osobu spojovanou přes ministra Richarda Brabce a premiéra Andreje Babiše s holdingem Agrofert.
Krátce řečeno, tam, kde nejsou vzorky, není viník. Tohle podezření, že se jednalo o záměrnou nečinnost, že původcem havárie byla Deza, a že z její výpusti vzorky nebyly odebrány záměrně, již nikdy nikdo nevyvrátí.
Tohle podezření nedokáže vyvrátit ani závěr auditu, který si ministr Richardem Brabec na Inspekci objednal, byť se zřejmě bude snažit přetrhnout linku Agrofert, Brabec, Geuss, na kterou celá kauza ukazuje.
reklama

Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (66)

Miroslav Vinkler
23.2.2021 11:17Zatím to vypadá tak, že ČIŽP si na místě dělala selfíčka a to nejdůležitější - vyžádat si seznam vpustí a provést odběry co nejdříve pominula. K tomu odmítnutí vzorků od rybářů a následné lhaní, že nesmí informovat veřejnost a média.
Geuss a spol. by si měli sbalit fidlátka a vypadnout as soon possible.
Lukáš Kašpárek
23.2.2021 11:35 Reaguje na Miroslav VinklerMichal Ukropec
23.2.2021 11:44 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
23.2.2021 16:48 Reaguje na Michal UkropecPavel Hanzl
23.2.2021 16:52 Reaguje na Miroslav VinklerNavíc ta mafie byla na Slovači dlouhodobě zažraná, kdežto dnes je u moci teprv osmý rok, to by se mělo zvládnou. Pan Geuss by taky měl vyfasovat pár ročků....a kolik takových lidí u nás je? (třeba Mamma mafia Benešová, Šlachta s Ištvanem...)

Bořivoj Holínek
23.2.2021 20:31 Reaguje na Pavel HanzlPryč s MAFIÍ 💀ZemBab💀‼
Lukáš Kašpárek
24.2.2021 07:17 Reaguje na Bořivoj HolínekPavel Hanzl
24.2.2021 09:34 Reaguje na Lukáš KašpárekOtázka zní, jestli je ještě možné vládní mafii odstavit od moci ve volbách.
Volby budou zmanipulované, už teď jede hyenizační kampaň proti Pirátům. Odhaduji, že bude jestě horší a sprostší, než proti panu Drahošovi.
Lukáš Kašpárek
23.2.2021 11:34Vše mají v rukou občané této země... pocit bezvýchodnosti je jen iluze, která se hodí grázlům všeho druhu a kteří spoléhají na typickou českou lhostejnost....
Michal Ukropec
23.2.2021 11:47 Reaguje na Lukáš KašpárekJirka Černý
23.2.2021 13:16
Eva Tylová
23.2.2021 17:16 Reaguje na Jirka Černý
Bořivoj Holínek
23.2.2021 17:48 Reaguje na Eva Tylováv souvislosti s Vaším konstatováním Vám níže bez komentáře kopíruji část nedávné korespondence s mým bývalým kolegou z NKÚ:
"... včera jsem mluvil s bývalým kolegou z inspekce. Situace je taková, že z ředitelství odešla skupina inspektorů, která se věnovala CITESu (mezinárodní ochrana zvířat apod.), šéfovala tomu Mgr. Pavla Říhová, mluvila dobře několika jazyky, měla kontakty na Policii, Celní správu, Interpol ...., hlavně mezinárodní ochrana zvířat - pašování, obchod apod.). Po odchodu ji nahradila skupina exotů, kteří na mezinárodní spolupráci nemají, a proto se asi realizují doma (viz vaše stará sbírka ptačích vajec). Je to stejné jako s Bečvou ..... Situace na inspekci je dost zoufalá, nejen na vodě, přírodě ....., soudruh ministr a soudruh ředitel konají v rámci holdingu :"AGROMOR". Na inspekci jsou teď dvě skupiny lidí, obě charakterově ....., morální nuly. Bořku, držím palce, ať vše dobře dopadne, hlavně pevné zdraví a pokud možno ať s těmito lidmi nemáme nic do činění."
.
Hunter
23.2.2021 19:44 Reaguje na Bořivoj HolínekPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Lukáš Kašpárek
24.2.2021 07:20 Reaguje na HunterPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Eva Tylová
24.2.2021 08:44 Reaguje na Bořivoj Holínek
Bořivoj Holínek
24.2.2021 08:57 Reaguje na Eva TylováStejně tak věřím, že na ČIŽP je ještě řada zkušených a schopných lidí, kteří věci rozumí, a inspekční praxi neberou pouze jako zaměstnání.
.

Bořivoj Holínek
24.2.2021 08:47 Reaguje na Bořivoj HolínekPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Jan Knap
23.2.2021 18:22 Reaguje na Eva Tylová
Bořivoj Holínek
23.2.2021 18:32 Reaguje na Jan Knap


Eva Tylová
24.2.2021 08:55 Reaguje na Jan KnapMajka Kletečková
23.2.2021 14:53Ano, je třeba zjistit, co se stalo, proč původce havárie nebyl hledán, proč nebyly odebrány včas potřebné vzorky. Pokud bude v čele ČIŽP její současný ředitel, tak je to však těžko proveditelné. Reputace Inspekce je nenávratně poškozena a dokud nedojde k výměně vedení, nelze doufat v nápravu.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/221562248410004-kam-kraci-ceska-inspekce-zivotniho-prostredi

Eva Tylová
24.2.2021 08:56 Reaguje na Majka Kletečková
Miroslav Vinkler
23.2.2021 16:19Po roce bude Policií ČR odloženo . S douškou, že pokud se objeví nové informace,tak to opět otevřou.
Lukáš Kašpárek
24.2.2021 07:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bořivoj Holínek
24.2.2021 08:39 Reaguje na Lukáš KašpárekDnes by se i Babiš bál vrátit do země, kde se v roce 1954 narodil a dlouhá léta žil a "podnikal" ...
.
Michal Ukropec
24.2.2021 10:05 Reaguje na Bořivoj HolínekPavel Hanzl
23.2.2021 16:46Václav Štros
23.2.2021 18:03
Miroslav Vinkler
23.2.2021 18:25 Reaguje na Václav ŠtrosAvšak to základní, konání ČIŽP v inkriminovanou dobu , je nezpochybnitelné.
- Neodebrání vzorků z výpustí evidovaných VÚ po havárii
- Odmítnutí převzetí vzorků od rybářů s nepřijatelným odůvodněním
- Lhaní ČIŽP o zákazu policie k zveřejňování informací
Tady nehodnotíme práci policie, ale postup orgánu ochrany přírody ČIŽP při těžké ekologické havárii. A ten je doslova idiotský.

Bořivoj Holínek
23.2.2021 18:29 Reaguje na Václav Štros.
Lukáš Kašpárek
24.2.2021 07:30 Reaguje na Bořivoj Holínek
Bořivoj Holínek
24.2.2021 13:51 Reaguje na Lukáš Kašpárekhttps://1url.cz/Zzm3q
https://1url.cz/Pzmje
https://www.facebook.com/borivoj.holinek.39/posts/924848691589226
- a zde 👇
https://www.facebook.com/borivoj.holinek.39/posts/928943274513101

Jan Knap
23.2.2021 18:33 Reaguje na Václav ŠtrosKlaymen
23.2.2021 18:50 Reaguje na Václav ŠtrosKde nejsou důkazy, tam se obvykle nic nezjistí. Doporučuji vám si tento článek znovu přečíst.
Jirka Černý
23.2.2021 18:51 Reaguje na Václav ŠtrosLukáš Kašpárek
24.2.2021 07:36 Reaguje na Jirka Černý

Eva Tylová
24.2.2021 09:02 Reaguje na Václav Štros
Bořivoj Holínek
24.2.2021 09:53 Reaguje na Eva TylováAno, takto bylo na ČIŽP většinou soudných lidí nahlíženo. Jakmile se z tohoto orgánu stala poslušná "děvečka" papalášů z Babišovy stáje, odešel z této státní instituce i můj bývalý kolega, kterého výše cituji.
.
Pavel Hanzl
24.2.2021 23:05 Reaguje na Václav ŠtrosJiří Daneš
23.2.2021 18:40Zdeněk Lacina
23.2.2021 20:22 Reaguje na Jiří DanešJen říká, že když se neodebraly ihned tak 4 měsíce po havárii už by z nich nic nikdo nezjistil.
Jiří Daneš
23.2.2021 18:48Pavel Hanzl
23.2.2021 21:06 Reaguje na Jiří Daneš
Eva Tylová
24.2.2021 09:10 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
23.2.2021 19:45plně transparentně jak Piráti stále požadují. Vyšetřovat něco bez tajení
před veřejností a hlavně potenciálním pachatelem je totální hloupost
a v takovém případě se pravý viník nenajde. Bude ale stačit označit
toho "správného" viníka a dál už to nešetřit. Viníka už přece znají
někteří i bez otravy a proč něco ještě zkoumat a šetřit. On jim bude
přece vždy i kdyby se ten skutečný viník veřejně přiznal.
Zdeněk Lacina
23.2.2021 20:30 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
24.2.2021 07:49 Reaguje na Zdeněk LacinaAž bude případ uzavřen třeba tak, že je pachatel neznámý
a nebo se případ odkládá, tak můžete napsat, že se NIC
nevyšetřilo! Šetření pokračuje a tvrdit něco jiného je
pouze blábolení politiků a zaujatých osob. Pokud je ale
případ otevřen, tak vám nikdo nebude denně předkládat
důkazy, které zjistil. Každý, kdo někdy něco vyšetřoval
vám poví, že jednou je viník znám ihned, jindy to trvá
dny a jindy měsíce. No a bohužel někdy zbude pomníček
(nedošetřený případ).
Pavel Hanzl
24.2.2021 09:43 Reaguje na Břetislav MachačekTen viník (nebo aspoň výusť do řeky) byl znám už druhý den, vzorků bylo odebráno dost velké množství a rozbory dělalo více laboratoří.
Tak obrovská havárie zanechává obrovské stopy a prakticky není možné v tomhle případě neznat viníka.
Právě proto se lže, zametají se stopy, protahuje se všechno atd. atd. Co ten "paraznalec" od září asi tak dělá? Běhá po čtyřech kolem Bečvy a stále čuchá, stále čuchá???
Označit jako viníka Teslu ležící PATNÁCT !!! kilometrů od Bečvy a 18 km od místa havárie je pitomost natolik kolosální, že to museli nutně myslet jen z čuriny.

Eva Tylová
24.2.2021 17:17 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
23.2.2021 21:11 Reaguje na Břetislav MachačekProto musí od té doby všichni lhát a mlžit, ne? Proč by se jinak tak děsivě ztrapňovali a dělalize sebe totální idioty?
Pokud by nedostal příkaz shora, tak PROČ by se pan Geuss tak šíleně blamoval? To si fakt myslíte, že to nevěděl a neměl kopu důkazů, odkud ta otrava přišla? To by musel být zcela retardovaný.

Bořivoj Holínek
23.2.2021 21:25 Reaguje na Pavel HanzlAni to se nedá vyloučit, avšak já jsem přesvědčen o tom, že zasvěcení lidé (Babiš, Brabec, Geuss atd.) TRAVIČE života v Bečvě znají.
Proto to mé konstatování výše 👉 "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě."
.
Pavel Hanzl
23.2.2021 21:50 Reaguje na Bořivoj Holínek
Bořivoj Holínek
23.2.2021 21:57 Reaguje na Pavel HanzlTaké proto to moje provolání 👇
Pryč s MAFIÍ 💀ZemBab💀‼

Eva Tylová
24.2.2021 09:26 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
24.2.2021 09:53 Reaguje na Eva TylováOd toho je policie a znalec a ne někdo zaujatý jako část
zdejších diskutérů. Těm jste se trefila do jejich teorie
a jsou vám vděční za souznění s nimi. Já nesoudím nikoho
a nikoho nehájím, dokud neznám oficiální výsledek. Takových
unáhlených soudů už jsem v životě zažil mnoho a výsledek
byl často úplně jiný. Beru to vše i jako politikum a je
mi jasné, že předvolební boj se bude ještě přitvrzovat.

Bořivoj Holínek
24.2.2021 10:16 Reaguje na Břetislav MachačekJá jsem osobně byl u toho, a to při kontrole nejedné instituce, kde zjištěné prokázané nedostatky (porušení právních předpisů) byly zameteny pod stůl. Šetření kompetentními orgány nakonec vyšumělo do ztracena podobně, jako tomu bude s velkou pravděpodobností i v případě otravy života v řece Bečvě.
.
Zdeněk Lacina
23.2.2021 20:27Nehledě na to zřejmě popisuje reálný stav, tedy hrubý amatérismus. To nejsou pevná pravidla, postupy, metodika ale pionýrský tábor. Prý vybraní inspektoři, jsou proškoleni... To by měly být osoby určené nějakým definovaným aktem, nejen obecně proškolené ale skládající přesně definované zkoušky s jasnou pravomocí.
orb slavík
24.2.2021 08:25 Reaguje na Zdeněk Lacina
Eva Tylová
24.2.2021 09:30 Reaguje na Zdeněk LacinaJan Miko
24.2.2021 16:01
Eva Tylová
24.2.2021 17:22 Reaguje na Jan Miko