https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/policie-cr-setreni-masivniho-uhynu-ryb-v-becve-pokracuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie ČR: Šetření masivního úhynu ryb v Bečvě pokračuje

21.12.2020
Znalec požádal o prodloužení lhůty. Ilustrační foto.
Znalec požádal o prodloužení lhůty. Ilustrační foto.
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Šetření případu masivního úhynu ryb v řece Bečvě nadále pokračuje, je ve stadiu prověřování a zabývají se jím stále kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Vsetíně. Považujeme za důležité sdělit, že prověřování a případné vyšetřování takto náročných případů probíhá standardně několik měsíců nikoliv dnů či týdnů.
 

V neděli 20. prosince 2020 uplynula lhůta na vypracování znaleckého posudku. Avizovali jsme, že znalec má právo požádat o prodloužení lhůty k vyhotovení znaleckého posudku z objektivních důvodů. Tak se v minulých dnech stalo a z toho vyplývá, že znalecké zkoumání dále probíhá. V rámci prověřování kriminalisté prováděli několik dalších úkonů trestního řízení, které jsou důležité pro dokazování (například vyšetřovací pokusy na řece nebo zajištění dalších vzorků) a je nutné i tyto podrobit znaleckému zkoumání. Prověřují se také stále přibývající podněty z řad novinářů i veřejnosti, kterými se kriminalisté musí zabývat a nemohou je podcenit. V tuto chvíli nelze odhadovat, kolik času bude vyžadovat znalec na zpracování výše uvedených materiálů. Zákon lhůtu na zpracování znaleckého posudku nestanoví, znalec ji obvykle stanoví sám podle rozsahu zpracovávaných údajů.

Jakkoli chápeme zájem veřejnosti o informace v této věci, je nezbytné znovu připomenout, že trestní řízení je ve fázi přípravného řízení neveřejné a není možné průběžně komentovat podrobnosti z probíhajícího šetření. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství ve Vsetíně, s jehož dozorujícím státním zástupcem jsme v úzkém kontaktu a veškeré postupy s ním konzultujeme. Pokud jde o často zmiňované „informační embargo“ znovu sdělujeme, že Policie ČR nikdy žádné neuvalila a nemůže ani bránit žádným subjektům státní správy poskytovat informace k události v mezích své působnosti. Pokud byl někdo v souvislosti s šetřením havárie zavázán mlčenlivostí dle trestního řádu, pak se mlčenlivost vztahuje výhradně k informacím, které se osoba či subjekt dozvěděl od policie, nikoliv naopak. Informace o činnosti, výsledcích či kontrolních mechanismech orgánu státní správy poskytuje tento orgán s ohledem na svou vlastní působnost a podle právních norem jeho činnost upravujících a policie do tohoto procesu nezasahuje.

mjr. Mgr. Lenka Javorková


reklama

 
Policie ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

27.12.2020 09:54
"Je neveřejné a není na to informační embargo, nemůže bránit poskytovat informace a pokud je někdo vázán mlčenlivostí poskytnovat pak se mlčenlivost vztahuje výhradně k informacím, které se osoba či subjekt dozvěděl od policie, nikoliv naopak".
To je naprosto neskutečný, daleko srozumitelnější formě takových kdákanců pan Václav Havel říkal "ptydepe" a považoval to za typický rys zcela zdegenerovaného bolševismu.
A dnes touhle řečí k nám hovoří státní ouředník "demokratického" státu!!
Děkuji, už jsem zvracel.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.1.2021 09:15
Vyšetřování pokračuje, zapomeňte. Vzorky odebrané ČIZP nic neobsahují, a vzorky odebrané povodím a rybáři byly odborně zlikvidovány přesně v souladu s platnou legislativou a podle instrukcí Lovochemie. Je na čase najít mrtvého vlka.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist