https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/eva-tylova-diky-radimu-sramovi-se-milionum-lidi-dycha-lepe
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eva Tylová: Díky Radimu Šrámovi se milionům lidí dýchá lépe

6.12.2022
Jedním ze startovacích momentů demonstrací v pánevních oblastech na severu Čech v roce 1989 bylo masivní znečištění ovzduší a jeho negativní vliv na zdraví lidí. Znečištění ovzduší a zdravotní následky spojené s ním se jako niť linuly i profesním životem MUDr. Radima Šráma, DrSc. Výsledky jeho výzkumu byly podkladem pro realizaci řady opatření pro zlepšení ovzduší. Díky doktoru Radimu Šrámovi se milionům lidí v ČR lépe dýchalo a dýchá. Pracoval neúnavně do poslední chvíle svého života. Ještě v pondělí 28. listopadu doktor Radim Šrám předsedal konferenci komise pro životní prostředí Akademie věd o zdravotních důsledcích znečištění ovzduší a přednášel o vlivu znečištění ovzduší na rozvoj demence. Nevěděla jsem, že jsem ho tam potkala naposledy, druhý den odešel do vědeckého nebe. Díky pane doktore.
 
Onemocnění dýchacích cest v důsledku znečištění ovzduší jsou obecně známé. Znečištění ovzduší je však i tichý zabiják, který útočí nejenom na naše průdušky a plíce, ale i na ostatní lidské orgány. Právě to odhaloval ve svém výzkumu doktor Radim Šrám. Po revoluci doktor Radim Šrám založil a koordinoval „Program Teplice”, významný vědecký projekt zabývajícího se vlivy znečištěného životního prostředí na lidské zdraví. Cílem těchto výzkumných studií bylo zjistit vliv znečištění životního prostředí, v prvé řadě ovzduší, na zdravotní stav populace v pánevních oblastech a v Praze. Studium se soustředilo na analýzu dýchacích funkcí, neuropsychických účinků, výsledků těhotenství, úmrtnosti a vzniku nádorových onemocnění. Program byl řešen úzké spolupráci s US Environmental Protection Agency (US EPA) (1)

Doktor Radim Šrám důsledně prosazoval, aby výsledky jeho výzkumů byly státní správou a samosprávnou uznány a promítnuty do požadavků na snížení znečištění ovzduší. Když jsem nastoupila do funkce náměstkyně a poté ředitelky České inspekce životního prostředí, tak mě doktor Radim Šrám seznámil s výsledky studie, v rámci které se měřily genetické změny městských strážníků po expozici znečištěnému ovzduší v Praze (2). Předpokládal, že v Ostravě je situace ještě horší a je třeba tam provést obdobná měření jako v Praze.

Ostravskému ovzduší jsem se v té době také intenzivně věnovala, protože přes útlum těžkého průmyslu i jeho modernizaci se ovzduší nezlepšilo dostatečně, ale stále byly překračovány limity pro jemný prach, benzo(a)pyren a další znečišťující látky. V Ostravě v té době stále ještě v centru města fungovalo několik koksoven. Dvě věže aglomerace v průmyslovém komplexu Accelor Mittal chrlily znečišťující látky, přímo v úrovni Bártovic a Radvanic umístěných na vlečce těchto komínů. Já jsem tyto technologie k nevůli jejich provozovatelů nazývala technologiemi Jurského parku. Pro představu koksovna je umístěna pod širým nebem, v určitý okamžik se dvířka baterie otevřou a žhavý koks se vyhrané pod širé nebe. Výsledek si umíte jistě představit. Takové zařízení nemá v městě, co dělat.

Postupně jsme o opatřeních jednali s provozovateli všech velkých zdrojů. Situace byla složitá, protože zdroje limity plnily, ale to nestačilo, ovzduší bylo v Ostravě stále znečištěné nad limity. Proto jsme chtěli vyjednat realizaci dalších opatření. Tato opatření nejsou levná, proto je pro ně potřeba dobré odůvodnění a tím právě byly výsledky výzkumů, které doktor Šrám vedl.

Výzkum doktora Radima Šráma v Ostravě nebyl všemi vítán. Na jednání v koksovně Svoboda proti mně sedělo vedení koksovny včetně generálního ředitele a zástupců odborů. Když se zdálo, že jednání nikam nepovede, tak jsem přítomné pány upozornila, že výsledky pražské studie, která prokázala poškození DNA ve spermiích městských strážníků v důsledku expozice znečišťujícímu ovzduší, se týkají i jich, jestli to tedy přece jen nechtějí zlepšit. To vyvolalo velké zděšení nejen u členů vedení, ale i u představitelů odborů. Bohužel ne úplně správným směrem. Na místo návrhu na opatření to chtěli skrývat před pracovníky a nic raději neměřit.

Výzkum se však nakonec podařilo prosadit. Doktor Radim Šrám od roku 2008 koordinoval rozsáhlý výzkum znečištění ovzduší na Ostravsku(3)], který byl zaměřen jak na hodnocení vlivu znečištění ostravského ovzduší na zdravotní stav populace, zejména dětí, tak na studium genotoxicity látek přítomných v ovzduší Ostravska a jejich škodlivé účinky na genetický materiál.

Díky doktorovi Radimu Šrámovi nebyly vypuštěny do ovzduší statisíce tun prachu a dalších znečišťujících látek.

Ještě v pondělí 28. listopadu doktor Radim Šrám předsedal konferenci komise pro životní prostředí AV.
Ještě v pondělí 28. listopadu doktor Radim Šrám předsedal konferenci komise pro životní prostředí AV.
Foto | Eva Tylová

1) (R.J.Šrám, I.Beneš, B.Binková, J.Dejmek, D.Horstman, F.Kotěšovec, D.Otto, S.D.Perreault, J.Rubeš, S.H.Selevan, I.Skalík, R.K.Stevens, J.Lewtas: Teplice Program – the impact of air pollution on human health. Environ. Health Perspect. 104, Suppl.4, 1996, 699–714).
2) 2006–2011 ENVIRONGEN "Využití toxikogenomiky pro studium mechanismů působení environmentálních polutantů na lidské zdraví" (2B06088, MŠMT ČR) – koordinátor
3) 2008–2010 AIRGEN “Studium zdravotních důsledků znečištěného ovzduší na Ostravsku s využitím genomiky” (SP/1b3/8/08, MŽP ČR) – koordinátor


reklama

 
foto - Tylová Eva
Eva Tylová
Autorka byla ředitelka České inspekce životního prostředí v letech 2002-2003 a 2008-2010, nyní je místostarostka MČ Praha 12 za Piráty s podporou Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

7.12.2022 10:15
Co vše člověku škodí? Obezita, nedostatek pohybu, přejídání, alkohol způsobuje ztučnění jater a i cirhózu a rakovinu jater a zanesení cév tukem, kt. postupně zvápenatí a vede to k infartu a mrtvici. Vede to ke všem civilizačním nemocem (rakovině, infarktu a mrtvici, cukrovce), které jsou hlavní příčinou smrti člověka. Přemíra masa vede k rakovině střev. Toxické látky- pesticidy, hnojiva, těžké kovy vedou k rakovině slinivky, ledvin. Kouření k rakovině plic a močového měchýře. Kouření a salámy jsou největšími škůdci člověka. Vše toto, co jsem uvedl, je mnohem více škodlivé než jemný prach, benzo(a)pyren a další znečišťující látky ve vzduchu.
Vše má pozitivní i negativní stránky- odstraníme toxiny ze vzduchu, ale vyrobíme více jaderného paliva.
Ke všemu je třeba se postavit s rozumem, nezlikvidovat hospodářství náročnými programy (šedý vodík). Zemědělství zákazem pesticidů, místo topení dřevem postavit víc jaderných elektráren (radioaktivní záření je po virech největší mutagen a jaderné elektrárny vyrobí ročně 100 tun odpadu, který bude zářit a bude muset být oddělen od přírody 150tis. let- je to reálné?). Největší mutagen jsou RNA retroviry, které svoji genetickou informaci zabudovávají do naší DNA (kam se hrabe benzopyren!) a způsobují AIDS. Papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku a lidi se nenechávají očkovat (můžou holky i kluci).
Každému, kdo v tomto boji přispěje, je nutno poděkovat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.12.2022 13:31 Reaguje na Honza Honza
Zmateněji to již napsat nešlo?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

8.12.2022 06:37
Mnoho těch škodlivin si do těla strkat nemusíme, bohužel znečištění ovzduší se nedá vyhnout tak jednoduše , jako je volba zdravých stravovacích návyků.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.12.2022 12:39 Reaguje na Katka Pazderů
Jenže jídlo dnes bez chemie nevyrobíte, oproti 90 letum, kdy na chemii nebylo bylo vidět jak se zvedly stavy drobné zvěře a hlavně koroptve. Na našich polích bylo po ha. nějakých 20 q, dnes voda se nevsakuje, chemie má prim, dotace, na poli 40 q plus. Stejně nejsme samostatní.
O to se nikdo nezajímá, rakoviny je mnohem víc u mladých. Ono když se postříká řepka proti blískáčku, cítíte to dva dny a dýcháme.
Moc hezký článek a Vaše odpověď.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist