Eva Tylová: Spalování uhlí v elektrárnách zvoní hrana – sníží se i znečištění ovzduší
Elektrárny jsou důležitým zdrojem znečištění ovzduší
Znečištění ovzduší se od roku 1990 v České republice významně snížilo, ale stále ještě není situace uspokojivá. Na řadě míst jsou překračovány imisní limity a to i tak významně, že v tzv. hot spot jako je Ostrava, musela být vyhlášena několikrát za rok smogová situace. Jedním z důležitých zdrojů znečištění ovzduší v České republice je sektor energetiky, zejména uhelné elektrárny. Ty mají rozhodující podíl na emisi skleníkových plynů, ale i dalších znečišťujících látek, jako jsou oxid dusíku (NOX), oxid siřičitý (SO2), prach a také rtuť (Hg). Podle údajů z Integrovaného registru znečištění (IRZ) (2), které pravidelně vyhodnocuje hnutí Arnika, se elektrárny umísťují na prvních místech mezi znečišťovateli u většiny znečišťujících látek. (3) Podle epidemiologických studií znečištění ovzduší způsobuje kolem 5 až 10 tis. smrtí za rok. (4)
Zaprášeno
Jednou ze škodlivin, u kterých opakovaně dochází k překračování imisních limitů, je prach. Celkově 17 největších elektráren emitovalo v roce 2019 dohromady více než 2 000 t tuhých znečišťujících látek, které obsahují nejsledovanější velikosti částic prachu PM10 a PM2.5 (5). Množství prachu, které se dostává do ovzduší je však několikanásobně vyšší v důsledku sekundární prašnosti, kdy již usazený prach je opakovaně zvedán větrem a vířen v ovzduší. ČR neplní emisní stropy, stanovené k roku 2020 u suspendovaných částic PM2,5, jako u jediné škodliviny (Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2016/2284 o snížení národních emisí některých látek znečišťujících ovzduší). Graf č. 2 (1) Problém je o to palčivější, že škodliviny jsou emitovány na území, kde již nyní je překročen imisní limit, jako je např. Moravskoslezský nebo Ústecký kraj. Některé elektrárny se podílejí na emisích stovkami tun prachu za rok jako např. elektrárna Chvaletice (4 x 205 MW)společnosti Severní energetická (Sev. en EC a.s.), která byla v roce 2019 zdrojem více než 400 tun prachu. (5)
Přísnější emisní limity a plnění požadavků BAT
Potěšující zpráva je, že množství škodlivin, které elektrárny emitují, se postupně snižuje. Podle rozhodnutí Komise (EU) 2017/1442 ze dne 31. července 2017, kterým se stanoví tzv. Závěry o BAT (Best available techniques – nejlepší dostupné techniky, zkráceně BAT) a podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU pro velká spalovací zařízení, které byly promítnuty do naší legislativy, musí elektrárny plnit od letošního srpna zpřísněné emisní limity a podmínky BAT. Toto rozhodnutí bylo napadeno u soudního dvora Polskem (provozy v oblasti Katovic jsou významným zdrojem znečištění i pro Moravskoslezský kraj), ale plnění požadavků rozhodnutí není odloženo. (6)
Zneužívání výjimek
Legislativa umožňuje za velmi přísných podmínek udělit ve správním řízení, které vede krajský úřad, výjimku z emisních limitů spojených s nejlepšími dostupnými technikami. Toho využili téměř všichni provozovatelé velkých elektráren a požádali o výjimku z plnění limitu zejména pro rtuť. Elektrárny jsou nejvýznamnějším emitentem rtuti (2, 5) a díky nim je Česká republika 4. největším znečišťovatelem rtutí v Evropě z energetiky. (7) Pokud by všechny elektrárny získaly výjimku, tak se ročně vypustí do ovzduší navíc 1600 kg rtuti. Největšími zdroji emisí rtuti v ČR jsou elektrárny Chvaletice a Počerady (5 x 200 MW), které provozuje Severní energetická (Sev.en EC a.s.), jejíž vlastníkem je Pavel Tykač. Pro elektrárnu Chvaletice výjimku pro vypouštění nadlimitního množství oxidů dusíku (NOx) a 3,5násobné překračování limitu pro rtuť vydal Pardubický krajský úřad již v loňském roce. Na základě odvolání obcí, místních spolků a ekologických organizací Ministerstvo životního prostředí výjimku zrušilo a pro podjatost převedlo Olomoucký krajský úřad. Ten výjimku vydal ve stejném rozsahu a Ministerstvo životního prostředí na základě odvolání (8), ji opět 12. 3. letošního roku zrušilo a vrátilo Olomouckému krajskému úřadu k projednání. V dalším řízení musí provozovatelé podle ministerstva žádosti přepracovat. Předložit mají takový návrh výjimky, ze kterého bude zřejmé, že se snaží v co nejkratší době co nejvíce přiblížit ke splnění nových emisních limitů. Ministerstvo požaduje zkrácení doby trvání výjimky i snížení požadovaného emisního limitu. Elektrárna Počerady výjimku pro čtyřnásobné překročení nových emisních limitů pro rtuť dostala od Ústeckého krajského úřadu 12. 4. letošního roku, Hnutí DUHA, Greenpeace a právnická společnost Frank Bold Society i obec Volečice se již odvolaly. (9)
Srpen se blíží, takže to vypadá tak, že tyto dvě elektrárny pravomocnou výjimku nezískají a budou muset omezit provoz. Kdyby se někdo obával omezení dodávek elektřiny pro Českou republiku, tak vězte, že dlouhodobě jsme čistým vývozcem elektřiny. V roce 2019 bylo vyvezeno 13.096 TWh elektřiny do zahraničí (10) a Česká republika si dlouhodobě drží své „čestné místo“ mezi prvními 10 vývozci elektřiny na světě. (11)
Další žádostí, kterou se úřady zabývají je např. žádost Elektrárny Opatovice z Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá Daniel Křetínský, ČEZ pro elektrárnu Mělník I a II, Ledvice, Prunéřov II a další.
Toxická rtuť je kvůli svým vlastnostem z životního prostředí téměř neodstranitelná. Co si vypustíme do ovzduší, tady bude kolovat tisíce let včetně procházení potravním řetězcem. (7)
Kličky kolem měření
Dosud to bylo o plnění emisních limitů, které nahlásí provozovatelé do registru znečišťujících látek. Skutečné hodnoty emisí však mohou být mnohonásobně vyšší. Znečišťovatelé totiž využívají nejrůznější kličky, aby vykázali hodnoty emisí nižší, než skutečně dosahují. Jednou z nich je možnost odečíst paušálně chybu měření, nikoli reálnou, ale předpokládanou, která je u některých metod měření daleko nižší než 40%, které si až odečítají. Nebo záměrně podhodnocují naměřené hodnoty, když vykazují jednorázové hodnoty měřené méně přesnými metodami. Tato praxe byla odkryta v řízeních o výjimkách, tím však porušují povinnost vykazovat nejlepší dostupné informace o emisích dle čl. 5 odst. 4 evropského nařízení 166/2006 ES. 15 Těmto praktikám učiní od srpna konec implementace požadavků na kontinuální měření rtuti. (12)
Kvůli emisním povolenkám míří uhelné elektrárny do červených čísel
Další pozitivní zprávou pro kvalitu ovzduší je, že některé z těch největších zdrojů jsou postupně odstavovány provozovateli. Důvodem jsou nejen přísnější limity, které musí zařízení plnit ale i rychle rostoucí ceny emisních povolenek, které výrobu elektřiny spalováním uhlí ženou do červených čísel. Nástroj emisních povolenek tedy funguje, získané prostředky jsou investovány přes Modernizační fond do modernizace energetických zařízení. V loňském roce společnost Sokolovská uhelná, právní nástupce a.s. uzavřela tlakovou plynárnu Vřesová, která vyráběla plyn z hnědého uhlí a přitom emitovala ročně až 300 tun prachu. Právě u tlakové plynárny Vřesová tvořily náklady na nákup emisních povolenek téměř čtvrtinu nákladů. Provoz ukončila i elektrárna Prunéřov I (440 MW) společnosti ČEZ s emisí téměř 200 tun prachu. Novější elektrárna Prunéřov II (3 x 250 MW) emituje poloviční množství prachu.
Místo uhelných kotlů kogenerační jednotky
Nevýhodné podmínky pro spalování uhlí vytvořily prostor pro nové technologie. Skupina ČEZ plánuje odstavit na konci roku 2022 nebo nejpozději po topné sezóně 2022-2023 v elektrárně Dětmarovice tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 MW. Místo nich vybuduje výkonné kogenerační jednotky, které zajistí kombinovanou výrobu elektřiny a zároveň tepla z plynu. Zavřela elektrárnu Prunéřov I (440 MW), ukončila provoz dvou bloků v elektrárně Ledvice (220 MW), prvního bloku v Dětmarovicích (200 MW) a černouhelný zdroj v Ostravě-Vítkovicích (80 MW) převedla na plyn, v příštích letech plánuje odstavit třetí blok hnědouhelné elektrárny Mělník (500 MW). (13)
Emisní povolenky na modernizaci a změnu paliva teplárnách
Uhlí využívají jako palivo i teplárny. Většina těch, které zásobují teplem obytnou zástavbu, má výkon významně nižší než elektrárny. Stát jim pomůže s modernizací i změnou paliva dotacemi z Modernizačního fondu, který je tvořen z plateb za emisní povolenky. Podle sdělení Ministerstva životního prostředí k dispozici v následujících letech by mělo být až 150 miliard Kč. První výzva zaměřená právě na teplárny je již vypsána. (14)
Prostor pro uplatnění nových technologií
Zase se potvrdilo, že pokud je nastavena změna zákonem, tak se s ní průmysl dokáže vyrovnat. Pokud však jsou zákony benevolentní, tak provozovatele nic nenutí praxi škodlivou pro životní prostředí změnit a řada z nich jde tzv. „na hranu toho, co zákon povoluje“. Změna prospěje nejen ovzduší, ale vytvoří prostor pro rozvoj nových technologií. Stát namísto skryté podpory nevyhovujících technologií, může podpořit ty nové, perspektivní. Může to být nejen z modernizačního fondu, ale např. z prostředků Národního plánu obnovy, který by měl významně podporovat modernizaci příznivou pro životní prostředí.
Obrázek č. 1 Oblasti s překročenými imisními limity pro ochranu lidského zdraví vybraných látek v ČR [%], 2019, zdroj ČHMÚ, dostupné online: https://issar.cenia.cz/cr/ovzdusi/kvalita-ovzdusi-z-hlediska-ochrany-lidskeho-zdravi/
Graf č. 1 Podíl území ČR a obyvatel ČR vystavených nadlimitním koncentracím zdroj ČHMÚ, dostupné online: https://issar.cenia.cz/cr/ovzdusi/kvalita-ovzdusi-z-hlediska-ochrany-lidskeho-zdravi/
Graf č. 2 Vývoj emisí vybraných znečišťujících látek v ČR a národní emisní stropy pro roky 2020 a 2025 [index, 2005 = 100], 2005–2019, zdroj ČHMÚ, dostupné online: https://www.cenia.cz/wp-content/uploads/2021/03/Zprava_o_ZP_CR_2019.pdf
Zdroje1) Zpráva o životním prostředí 2019, CENIA, dostupné online https://www.cenia.cz/publikace/zpravy-o-zp/
2) Integrovaný registr znečištění, dostupné online: https://www.irz.cz/
3) Arnika – Petrlík, J., Havel, M.: Žebříčky největších znečišťovatelů podle IRZ pro Českou republiku podle hlášení za rok 2019, dostupné online: https://g.denik.cz/31/b9/irz-2019.pdf
4) European Environment Agency (2020). Health Impacts of Air Pollution, dostupné online: https://www.eea.europa.eu/themes/air/health-impacts-of-air-pollution
5) ČHMÚ. Zdroje znečišťování ovzduší 2019, dostupné online https://www.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/plants/index_CZ.html
6) MŽP – informace k závěrům BAT, dostupné online https://www.mzp.cz/ippc/ippc4.nsf/b8b42dbc0c8637bac125773c0021a91e/9ccdca65a3e69df3c1258677002a39c2?OpenDocument
7) European Environment Agency, Mercury in Europe´s environment, dostupné online https://www.eea.europa.eu/publications/mercury-in-europe-s-environment
8) Frank Bold, dostupné online https://frankbold.org/zpravodaj/kategorie/povedlo-se/uspeli-jsme-ministerstvo-podruhe-zrusilo-vyjimku-z-emisnich-limitu-pro-elektrarnu-chvaletice?utm_medium=Facebook&utm_source=Facebook_feed&utm_campaign=Kvalita-ovzdusi&utm_content=Vyjimka-Chvaletice
9) Hnutí Duha, dostupné online https://www.hnutiduha.cz/aktualne/rtutova-vyjimka-pro-pocerady-nezacne-platit-ekologicke-organizace-obec-se-odvolaly
10) Energetický regulační úřad, dostupné online https://www.eru.cz/cs/zpravy-o-provozu-elektrizacni-soustavy#2020
11) International Energy Agency, dostupné online https://webstore.iea.org/download/direct/2831?filename=key_world_energy_statistics_2019.pdf
12) Frank Bold Právní kličky uhelných elektráren, dostupné online https://frankbold.org/zpravodaj/kategorie/aktualne/emissiongate-pravni-klicky-uhelnych-elektraren
13) Tisková zpráva ČEZ
14) Ministerstvo životního prostředí, dostupné online, https://www.mzp.cz/cz/news_20210426_Modernizacni-fond-se-rozjizdi-naplno
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (135)
Petr Dušek
6.5.2021 11:19Oficiální údaje ČHMU najdete zde na straně 13: https://www.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/isko/grafroc/19groc/gr19cz/04_1_PM_v1.pdf
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/isko/grafroc/19groc/gr19cz/04_1_PM_v1.pdf
Eva Tylová
6.5.2021 15:20 Reaguje na Emil NovákPetr Dušek
10.5.2021 10:24 Reaguje na Eva TylováEva Tylová
6.5.2021 15:20 Reaguje na Petr DušekViktor Šedivý
9.5.2021 14:42 Reaguje naJiří Svoboda
6.5.2021 11:48V roce 2020 bylo vyvezeno už jen 10 TWh. A ČR je navíc čistým dovozcem energie + paliv a vývoz elektřiny to aspoň trochu kompenzuje.
Spočítala jste si, paní Tylová, jaká bude obchodní bilance ČR, až našim uhelným elektrárnám odzvoní hrana?
Jsem ten první, který chce co nejvíce snižovat naši a hlavně globální uhlíkovou stopu. A pokud jenom tak bezhlavě přechodem na zemní plyn odstavíme za evropské peníze uhlí, vytlučeme jen klín klínem. Možná to tak Zeleným stačí a nedělají si ambice na nějaké hlubší uvažování. Ale bez masivnějšího využití jádra rozumnou nízkoemisní energetiku neuděláme. Prosím, nechte vidle ve stájích a nehažte je do jádra. Veřejnému mínění by to moc pomohlo!
Pavel Hanzl
6.5.2021 12:17 Reaguje na Jiří SvobodaA proč ani neplánujeme masivní využívání jádra? Plánuje se jen dostavba poloviny Dukovan s horizontem 20 let a jinak ani ťok.
A jak teda chcete nahradit uhlí a druhou půlku Dukovan, když nemáte ani tendr na EDU?
Páčete velmi hezky, ale na nesprávném hrobě, protože Zelení s tím nemají VŮBEC NIC společného, není to ani parlamentní strana.
Ten pes ja zakopán v až fatální neschopnosti současné věrchušky, tam jděte bedákat...
Emil Novák
6.5.2021 12:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.5.2021 14:22 Reaguje na Emil NovákAle až skončí uhlí (asi do 10 let tutově), tak se bude plánovat stejnou inenzitou, nebo se prudce zrychlí??
Až pak se zjistí, že v Jihlavce není voda ani na uchlazení stávající JED, natož na ten nový blok, nebo se bude spolíhat na páně Kalendův "integrál TSI"??
A už se ví, kdo nám na to půjčí, když se stát ekonomicky propadá aniž by investoval aspoň ťok?
A bude přednější DOL, nebo ty jaderky, nebo nebude vůbec na nic??
Emil Novák
6.5.2021 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl2) Žádná řeka Jihlavka neexistuje, vodu pro chlazení Dukovan dodává řeka Jihlava a ve výpočtech na množství vody jsou značné rezervy, takže nemusíte mít žádné obavy, že by voda nebyla.
3) Stejně tak nemusíte mít obavy, že nám nikdo nepůjčí, ale i kdyby, pořád je tu možnost financovat stavbu podobným způsobem, jako se dnes financují obnovitelné zdroje. Ten současný příspěvek kolem roku 2030 skončí, takže by úplně stačilo přesměrovat jej na stavbu jaderných elektráren, za deset let bychom za něj měli postavené zhruba tři jaderné bloky. S tím rozdílem, že by tyto tři bloky místo 3 % spotřeby elektřiny mohly pokrývat spotřebu zhruba z 30 %.
Pavel Hanzl
27.5.2021 11:04 Reaguje naV současné době máme zablokovanou jakoukoliv možnost mastodonta postavit.
Pavel Hanzl
27.5.2021 11:10 Reaguje na Emil NovákEIA počítá s tím, že starou JED zavřou, jakmile se dostaví nový mastodont. To by voda stačila až do oteplení o řádově +1.5°C,
což vydrží určitě do roku 50.
Jenže do té doby chtějí udržet JED naživu, což už nevyjde. Ale stejně se nepostaví ani ťok, takže je to v pohodě.
Jiří Svoboda
6.5.2021 16:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.5.2021 11:12 Reaguje na Jiří SvobodaNěmci dotují zcela minimálně (do cenové úrovně našich uhláků) a buduje se tam OZE velmi masivně.
Karel Ploranský
7.5.2021 19:47 Reaguje na Emil NovákMalé reaktory jsou vyzkoušené, pracují už celé desítky let a osvědčily se. Jenže nikdo se nepustí do jejich sériové výroby, dokud k tomu nebudou podmínky. Legislativní i jiné.
Když může jádro pohánět ledoborce, ponorky letadlové lodi - může stejně dobře vyrábět elektřinu v malých kogeneračních elektrárnách a současně vytápět města. Ale muselo by se CHTÍT!!!
Bohužel, teď právě velí lobby OZE - takže s malými reaktory a jinými RACIONÁLNÍMI zdroji musíme počkat, až se dostatečně obohatí výrobci FV panelů a baterií.
Viktor Šedivý
9.5.2021 14:45 Reaguje na Karel Ploranský(Máte-li na mysli třeba reaktory na ponorkách, tak tam jsou opravdu naprosto jiné podmínky, než v civilní energetice.)
Pavel Hanzl
27.5.2021 11:19 Reaguje na Karel PloranskýLegislativu si musí každý stát upravit sám, to gigantické papírování pro každou JE naprosto odpadá.
Zkuste si postavit v garáži vlasní automobil dle vlastního projektu a pak žádejte o licenci na provoz na pozemních komunikacích.
Nebo si kupte sériové auto v autosalónu.
Eva Tylová
6.5.2021 15:27 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
6.5.2021 16:47 Reaguje na Eva TylováEva Tylová
6.5.2021 20:05 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
7.5.2021 09:39 Reaguje na Eva TylováJen tak mimochodem, nerozumím pojmu Klimatický plán pro Prahu. I klima v Praze je určeno GLOBÁLNÍMI emisemi CO2, a ty sama Praha může svými OZE ativitami, byť velmi usilovnými, těžko ovlivnit.
Eva Tylová
7.5.2021 20:16 Reaguje na Jiří SvobodaViktor Šedivý
7.5.2021 20:57 Reaguje na Eva Tylovávaber
8.5.2021 08:22 Reaguje na Viktor Šedivýnebo čekají na dotace?
Viktor Šedivý
8.5.2021 14:04 Reaguje na vaberKarel Ploranský
7.5.2021 19:32 Reaguje na Eva TylováA co třebas živit se raději něčím užitečným?
Zkusila jste někdy vzít do ruky kalkulačku a některé ty své iluze opřít o reálná čísla?
Viktor Šedivý
7.5.2021 20:59 Reaguje na Eva TylováViktor Šedivý
9.5.2021 14:46 Reaguje navaber
6.5.2021 16:50 Reaguje na Eva TylováZkusil někdo srovnat jak zvyšují prašnost třeba automobily, ve vrstvě atmosféry kde všichni dýcháme?
zastavením elektráren problémy nezmizí a objeví se noví znečistovatelé ,
zdraví si lidé zlepší hlavně správným způsobem života ,
nejhorší pro zdraví lidí je přežírání a lenost ,tedy nedostatek pohybu a ne prach
Jarka O.
6.5.2021 19:48 Reaguje na vaberNechci ale rict, že poletavy prach a smog není problém. Je nepříjemný i nezdravý. Pohyb pěšky a omezení aut podle možností by nám prospělo. Přijde to, ale nebude to naše vlastní rozhodnuti.
Eva Tylová
6.5.2021 20:09 Reaguje na Jarka O.vaber
7.5.2021 09:27 Reaguje na Jarka O.náš nos je také dobrý indikátor a mnohem dokonalejší než všechna měřidla znečistění a všichni emise z aut doslova cítíme a elektrárny nikdo a přesto jsou elektrárny prý horší a nikoho to neudivuje, mě jo
Karel Ploranský
7.5.2021 19:38 Reaguje na vaberZkusím přirovnání:
Když plavete hodinu v moři, na slanost vody si zvyknete a přestanete ji vnímat.
Když vám pak někdo vysype slánku u hlavy, bude vám to připadat strašné, přestože množství té soli ze slánky je proti množství v oceánu úplně zanedbatelné.
A tak nějak je to s emisemi z elektráren a s lokálními emisemi z aut.
vaber
8.5.2021 08:16 Reaguje na Karel Ploranskýnedavno zde vyšel článek o největších producentech CO2 v energetice , součet CO2 pro energetiku byl 30mil. tun CO2, na druhé straně spotřeba benzinu a nafty byla v r2019 asi 8miliard litrů ,z těch vznikne spálením min.15 milionů tun CO2,
samozřejmě čich se otupí při stálé přítomnosti něčeho smradlavého
Petr Dušek
11.5.2021 10:52 Reaguje na Karel PloranskýJarka O.
7.5.2021 20:13 Reaguje na vaberEva Tylová
7.5.2021 20:18 Reaguje na vaberEva Tylová
6.5.2021 20:07 Reaguje na vaberJan Hladil
7.5.2021 11:38 Reaguje na Eva TylováEva Tylová
7.5.2021 20:20 Reaguje na Jan HladilKarel Ploranský
7.5.2021 20:51 Reaguje na Eva TylováJá bydlím 15 km od Počerad a ty ostatní uhelné elektrárny (všechny ty největší) mám na dohled. Ano, přál bych si, aby už nemusely čoudit; to mi můžete věřit...
Ale na rozdíl od vás se snažím domyslet, CO BUDE KDYŽ NEBUDOU. Protože jsem technik (a dokonce energetik), tak na rozdíl od vás vím, že ten čistší vzduch zaplatím, a DRAZE! A nemám na mysli jen peníze. Já myslím na věci, o kterých vy a vám podobní nemáte nejspíš ani tušení, že I NA NĚ je třeba myslet.
Až vyhasnou kotle v uhelných elektrárnách, budu muset strpět zase jiná svinstva. A některá z nich budou horší a zákeřnější - protože kouř z elektrárny je alespoň vidět...
A proto ty vaše zářné cíle nemohu vidět v tak růžovém světle jako vy, paní Tylová. Nejsem na to dostatečně naivní.
Jiří Daneš
6.5.2021 20:01 Reaguje na Pavel HanzlEva Tylová
6.5.2021 20:11 Reaguje na Jiří DanešViktor Šedivý
6.5.2021 21:50 Reaguje naPavel Hanzl
6.5.2021 12:24 Reaguje na Jiří SvobodaTak stavte, budujte, na co čekáte??
A kdo háže jaké vidle do jádra? Já vím Drmola a ostatní ruští agenti, kteří sem chtějí mermomoci vnutit Rosatom.
Teď je možnost a příhodný čas na vypsání tendru, je politická shoda, že tam nesmí být Rosatom, říká pí Drábová.
TAK TO VYPIŠTE!! Proč pořád jen žvaníte a pořád NIC???
Jiří Svoboda
6.5.2021 16:47 Reaguje na Pavel HanzlAkorát nechápu, proč v tom příspěvku oslovujete mne?
Eva Tylová
6.5.2021 15:26 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
6.5.2021 16:37 Reaguje na Eva TylováNetvrdím, že tento stát je veden slavně, ale protijaderné obstrukce EU, jde mají vaši kolegové nemalý vliv, určitě ČR v realizaci své bezemisní energetické koncepce přívětivé lidem a životnímu prostředí nepomáhají. Nebo jste názoru, že Francie je lídrem ve znehodnocování životního prostředí a poškozování zdraví lidí?
Emil Novák
6.5.2021 16:42 Reaguje na Eva TylováEva Tylová
6.5.2021 20:14 Reaguje na Emil NovákJarka O.
6.5.2021 20:34 Reaguje na Eva TylováKarel Ploranský
7.5.2021 19:29 Reaguje na Jarka O.Až se ukáže, že to opravdu jsou slepé uličky, tak Němci budou naštvaní, že se nechali zblbnout - ale ustojí to. Stejně jako to ustáli po Adolfovi.
My ne. My se (obrazně) vrátíme na stromy.
Emil Novák
6.5.2021 20:49 Reaguje na Eva TylováBaterii si nabijete když svítí slunce, což je často na jaře a v létě, a naopak to nebývá na podzim a v zimě. Vyrábět vodík ze zdroje s koeficientem využití 12 % je ekonomicky naprostý nesmysl a nikdo by takový vodík nebyl schopný zaplatit. Spoléhat se na taková řešení povede jedině k energetické chudobě a nedostatku energie.
Jarka O.
6.5.2021 21:46 Reaguje naViktor Šedivý
6.5.2021 21:58 Reaguje na Jarka O.Dokud nebude někdo za pár šupů dodávat bloky aku s kapacitou aspoň desítek GWh, je to stále jen hračka.
Eva Tylová
7.5.2021 20:21 Reaguje na Jarka O.Viktor Šedivý
7.5.2021 20:41 Reaguje na Eva TylováBřetislav Machaček
6.5.2021 17:06 Reaguje na Eva Tylováúrodu. Dokud nemáte vyřešeny náhradní zdroje, tak neslibujte
odstavení stávajících. U nových zdrojů nedošlo zatím ani
k dohodě jaké, kdy a za co. K položení základního kamene
to vidím tak na ten rok 2030 a to už chcete mít stávající zdroje odstavené. Ty vyjmenované zdroje s kogeneračními
jednotkami jsou důležité hlavně jako teplárenské zdroje,
ale nevyřeší dosavadní výrobu elektřiny. Otázkou je taky množství plynu pro všechny takto přestavěné zdroje. Pokud padne NORD STREAM 2, tak jsou ty plány v háji a mnohde se budou muset budovat nové plynovody. Ty stávající danou
přepravní kapacitu nemají a při tlaku na plynofikaci teplárenství a zbytek rodinných domků, může dojít i na to,
že poptávka bude větší, než přepravní možnosti. Jinak bych
jako "soused" Dětmarovic hlavně přivítal takovou razanci
u našich sousedů v Polsku. EDě byla nákladně modernizována
tak, jak se v Polsku nikomu ani ve snu nezdá. Tam se rovněž
vesele čadí v domcích uhelnými kaly a jejich plán ukončení uhlí je až někde v polovině století. Možná si pak koupíme jejich elektřinu a oni nám k ní přibalí i smog a prach.
Ale samozřejmě patřičně navýšené o opěvované povolenky,
které jsou údajně tlakem na ekologizaci energetiky. Jsou
ale hlavně tlakem na peněženky spotřebitelů a nic jiného.
Rozdíl je pouze v naditosti té peněženky, což se vás asi
netýká a tak uvažujete ekologicky. Mnoho lidí ale musí
hlavně uvažovat ekonomicky, zda si dovolí ušlechtilé
palivo, či nákladné snížení nároků na energie. Znám ale
i chudé, kterým je už to lautr putna, ale ti žijí pod
mostem bez nároků na elektřinu i topení. Těm je ale
ekologie u horního zakončení nohou a topí i odpadky.
Petr Blažek
6.5.2021 17:36 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
6.5.2021 17:58 Reaguje na Petr Blažekrozhodovat nadšení ideologové a ekologové snílci.
Bude to stát zase roky nečinnosti a nebo putování do slepé uličky. Času nezbývá hlavně kvůli stáří starých zdrojů a vyčerpání vlastních zásob, pokud je ještě ideologicky neodepíšeme dříve. U té EDě
pouze lituji ty prostředky na její odprášení, odsíření a jiné nákladné investice do ekologizace
spalování. Jinde se jim o tom ani nesní a tu se
to odepíše, ač to mohlo ještě hodně let sloužit.
Jinde budou s výjimkami čadit vesele dál i k nám,
protože prach a kouř hranice nezastaví.
Eva Tylová
6.5.2021 20:19 Reaguje na Břetislav MachačekViktor Šedivý
7.5.2021 20:44 Reaguje na Eva TylováBřetislav Machaček
7.5.2021 09:21 Reaguje na Eva Tylováudržován(čerpání vod, údržba díla atd.)
Ty doly jsou z hlediska další těžby
většinou ztracené. A to už nehovořím
o případných nákladech na obnovu těžby.
Eva Tylová
6.5.2021 20:18 Reaguje na Petr BlažekViktor Šedivý
7.5.2021 00:18 Reaguje na Eva TylováEva Tylová
7.5.2021 20:23 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
7.5.2021 20:45 Reaguje na Eva TylováPetr Dušek
11.5.2021 10:58 Reaguje na Eva Tylováhttps://www.tydenikhrot.cz/clanek/pavel-tykac-seven-energy-uhli-solarni-vetrne-elektrarny-vodik
Eva Tylová
6.5.2021 20:17 Reaguje na Břetislav MachačekViktor Šedivý
6.5.2021 21:43 Reaguje na Eva TylováMyslím opravdu nahradit v reálném provozu, ne v powerpointové prezentaci.
Karel Ploranský
7.5.2021 19:18 Reaguje na Viktor ŠedivýTedy- abych jí nekřivdil, on je nezná nikdo... Ale je to taková hezká nová móda, volat po opatřeních, ale neposkytovat řešení.
Mne by moc zajímalo, kdo jsou ti čímani v pozadí, do jejichž kapes začínáme cpát prachy. Ze solárního zločinu století jsme se nepoučili ani za mák.
Jednoduchá řešení:
A. Co nemůže fungovat bez dotací, nemá nárok na existenci.
B. Politik, který vytváří zdeformované prostředí které brání poctivé konkurenci, nepatří do funkce, nýbrž do tepláků.
Eva Tylová
7.5.2021 20:29 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
7.5.2021 20:48 Reaguje na Eva TylováBřetislav Machaček
7.5.2021 09:14 Reaguje na Eva Tylovámožnosti náhradních zdrojů při výpadcích OZE nám
nabídnete. Pokud jste odbornicí Pirátů na životní
prostředí, tak alespoň u jedné strany už mám jasno.
P.S.: Konzultujte prosím své články s odborníky
a ne s nějakými lobbisty, či fanatiky-nedouky.
Eva Tylová
7.5.2021 20:31 Reaguje na Břetislav MachačekViktor Šedivý
7.5.2021 21:10 Reaguje na Eva TylováA vodík? Elektrolýza vody opravdu není vzor efektivního využití energie a následné skladování extrémních množství vodíku je také problém, který nedokážeme technicky a ekonomicky příčetně zvládnout.
Karel Ploranský
7.5.2021 19:20 Reaguje na Eva TylováEva Tylová
7.5.2021 20:33 Reaguje na Karel PloranskýViktor Šedivý
7.5.2021 20:53 Reaguje na Eva TylováKdybyste byla absolventka FSV, budu si myslet, že jste jen naivní a v exaktních vědách nevzdělaná, technické aspekty problematiky nechápete.
Takhle se nabízejí jen jiné, pro hodnocení Vaší osobnosti nepříznivé možnosti.
:-(
Petr Blažek
8.5.2021 06:46 Reaguje na Eva TylováKaždý přenos a akumulace elektrické energie znamená značné ztráty. U přenosu je to až 40% a u akumulací až 15%. Výroba a spotřeba vodíku má dokonce účinnost okolo 20%. To znamená, že u vodíku musíte vyrobit 5x tolik energie než opravdu potřebujete. A na to musíte postavit zdroje 5x tak větší-to je ta vaše ekologie.
Viktor Šedivý
8.5.2021 13:57 Reaguje na Petr BlažekJiří Svoboda
8.5.2021 16:38 Reaguje na Eva TylováCo ve vás vzbudilo odpor k vašemu mateřskému oboru? Proč si raději nenotujete s panem Wagnerem?
Jarka O.
11.5.2021 13:43 Reaguje naEmil Novák
11.5.2021 13:50 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
12.5.2021 12:56 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
12.5.2021 13:34 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
12.5.2021 15:13 Reaguje na Emil NovákKarel Ploranský
7.5.2021 19:54 Reaguje na Jiří SvobodaA s veřejným míněním bude problém. Protože lidé, kterým zelení už 30 let intenzivně matou hlavy, se jádra bojí. Takže zkuste se dnes někde vytasit s plánem, že za městem postavíte malou jadernou elektrárnu, která bude zároveň město vytápět. NARAZÍTE. Narazíte přesto, že to je naprosto ideální cesta, kterou bychom se měli bez odkladu vydat.
Katka Pazderů
6.5.2021 19:20Emil Novák
6.5.2021 19:31 Reaguje na Katka PazderůViktor Šedivý
6.5.2021 21:59 Reaguje naJirka Černý
6.5.2021 19:23Viktor Šedivý
6.5.2021 19:24A kde se tedy vezme - dnes už neumíme fungovat bez zcela spolehlivých dodávek.
Eva Tylová
6.5.2021 20:21 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
6.5.2021 21:08 Reaguje na Eva TylováNo a teprve když máte tu spolehlivě fungující soustavu, můžete uvažovat, kde je účelné ušetřit.
Jarka O.
6.5.2021 21:39 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
6.5.2021 21:48 Reaguje na Jarka O.To, aby soustava spolehlivě fungovala, je mnohem důležitější, než nějaký polétavý prach nebo CO2.
Břetislav Machaček
7.5.2021 09:53 Reaguje namajitele odškodnit za zmařené investice a čekat
za kolik bude energie z dovozu. Ono není třeba
uhelky zavírat ideologicky, když už je likviduje
ideologie povolenková a hlavně stáří elektráren
a vyčerpanost dolů. Mám obavy, že to uzavírání
je podle německého modelu i s tím odškodněním
za ty zmařené investice. Pro vlastníky to bude
bezpracný příjem na úkor nás všech. Já bych to
nechal ekonomickému vývoji bez ideových zásahů,
které bude nutno právně obhájit a to může být
sakra drahé.
Emil Novák
7.5.2021 10:13 Reaguje na Břetislav MachačekViktor Šedivý
7.5.2021 11:09 Reaguje na Emil NovákViktor Šedivý
6.5.2021 21:19Ne?
A proč, když je to taková paráda? Neměla byste, když plánujete druhým takovou budoucnost, sama předvést, jak to krásně funguje?
Petr Blažek
7.5.2021 17:35Aby zachránili planetu tak zavírají za dotace fungující podniky a průmysl a vytvářejí zase za dotace nový průmysl podle " své " pravdy a přitom nemají základní technické vzdělání. Unikají jim fyzikální a přírodní zákony.
My sice zavřeme uhelné doly, ale někde jinde se budou otvírat doly na měď ,hliník , lithium a spoustu dalších vzácných kovů protože abychom naplnili zelené cíle tak budeme potřebovat miliony tun těchto prvků. Paní píše jak si pořídíte fve a nabijete baterii a z ní v noci automobil. Ono jí vůbec nedochází jaká je to hovadina. Vy si koupíte auto které je kvůli baterii dvakrát dražší než spalovací. K tomu si koupíte ještě jednu baterii za cenu spalovacího auta, aby se vám mohla přes den nabíjet. Takže vás to auto bude již stát třikrát tolik a to všechno má předpokládanou životnost 8 let. K tomu se budou stejně muset stavět nabíječky a transformátory, takže vydrancujeme všechnu měď , ale zachráníme uhlí.
Miroslav Vinkler
8.5.2021 06:57 Reaguje na Petr BlažekNičení přírodních zdrojů a další zhoršení stavu již tak povážlivě nahnuté globální ekologické stability budou jedinými hmatatelnými výsledky boje proti tzv. globálnímu oteplování.