https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sokoli-hnizdici-ve-varsavskem-mrakodrapu-maji-mlade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sokoli, hnízdící ve varšavském mrakodrapu, mají mladé Video

10.5.2020 00:10 | VARŠAVA (ČTK)
Ve varšavském mrakodrapu se vylíhla dvě sokolí mláďata a další přírůstky ve hnízdě se čekají.
Ve varšavském mrakodrapu se vylíhla dvě sokolí mláďata a další přírůstky ve hnízdě se čekají.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mrakodrap, kterým sovětský diktátor Josif Stalin v 50. letech minulého století obdaroval Varšavu, má nové nájemníky. V nejvyšším 43. patře tohoto Paláce kultury a vědy se vylíhla dvě sokolí ptáčata a další přírůstky ve hnízdě se čekají, uvedla televize TVN 24.
 

Pár sokolů, pojmenovaný místními milovníky dravců Franek a Giga, se na 43. patře paláce usadil ještě na podzim 2015. Událost podle stanice provázelo hodně emocí, protože samec se ukazoval na různých místech polské metropole, zatímco o místo v paláci v jednu chvíli soupeřily až tři samičky. O pár měsíců později, v dubnu, se ve hnízdě objevily první vajíčka a po měsíci se vylíhla první písklata.

Vůbec prvními nájemníky hnízda v paláci ale byli sokoli stěhovaví Wars a Sawa, kteří se v srdci Varšavy bydleli od roku 1998. Jejich jména ale vzešla až ze soutěže, zorganizovaného po spuštění přímého přenosu z jejich hnízda na internetu v roce 2009. Sawa se dožila 19 let, Wars 20. Odchovali 25 vlastních mláďat a pět adoptovaných, dodala TVN 24.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.5.2020 11:19
Pěkná, prostorná, závětrná bouda.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist